Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Mart 2017

 16 Temmuz 2006

Elveda Selanik

Selanik sadece Atatürk’ün doğduğu yer olmasıyla birlikte Sabetaycılık meselesinden dolayı da ülkemizde sıklıkla gündeme gelir.

Doğu ile batı’nın buluştuğu yerde, birbiriyle çatışan güçler ve çıkarlar girdabında bir vaha, farklı halklardan oluşan renkli bir dünyaydı bir zamanlar Selanik kenti.

Leon Sciaky’nin anı kitabı bizi adeta bir masal dünyasında geziye çıkarıyor;
Türk şeyh vedervişlerden Yahudi tüccar ve hahamlara, Macar devrimcilerden Bulgar çiftçilerine, Rum rahiplerden Kürt bakkalarına, Arnavut odunculardan Fransız okul müdürlerine.

Osmanlı topraklarına göç eden Sefarad Yahudilerinin yerleştikleri yerleri yurt edinip kültürlerini nasıl yaşattıklarını yalın ve i.çten bir anlatımla göreceksiniz.

Yazar Selanikte geçirdiği çocukluk yıllarından, ailesinin geçmişini tarihsel olaylarla içiçe anlatırken gözlerinizin buğulanmasına ses çıkarmayacaksınız.

Bir çoğumuz yaşamışızdır; Kürt, Ermeni, Laz, Arnavut komşularımız vardır. Her birinin yeri bizde ayrıdır. Bir çok ortak anılarımız, paylaşımlarımız olduğu kadar gizlerimiz de olmuştur.

Gözlerimiz dolu dolu anarız o çıkarsız, beklentisiz dostluk dolu günlerimizi.

Mahalle kültürümüz, apartmanlara ateslim olunca bir çok eski dostları da kaybettik. Köylerine çokça da “ülkelerine” dönenlerden geriye sadece yıkık dökük virane evler ve ses vermeyen anılar .kaldı

Leon Sciaky bizi o günlere yeniden götürüyor kendi anılarında.

Anılar dışında İspanya, Portekiz ve İtalya’dan sürülüp Türk topraklarına gelen Sefarad Yahudilerinin de kısa tarini bulacaksınız.


LEON SCIAKY – VARLIK YAYINLARI
264 SAYFA – 10,00 YTL
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI