Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

28 Nisan 2009

Anneler Günü

(Seni mezarda bile unutmam)

Bir ilkbahar günü… Hava beklenenden daha soğuk ama yine de çocuklar sokakta oynuyor, yüzleri apaydınlık. Tasasız, korkusuz oynuyorlar, annelerinin koruyuculuğunu hissediyorlar, biliyorlar… Birkaç gün sonra anneler günü. Annelerine armağanlar alacaklar ve anneler gününü kutlayacaklar. Küçük yeğenim İnci, şimdiden para biriktirmiş anneannesine armağan almak için.

Dünyanın değişik ülkelerinde farklı zamanlarda kutlanan anneler günü, ülkemizde 1955 yılından beri, Mayısın ikinci haftasının Pazar günü kutlanmaktadır.

Şimdi, diğer bazı özel günler gibi, anneler günü de tüketim artırmak için kullanılan bir gündür veya annelerimizi bir gün değil her gün hatırlamamız gerekir, gibi itirazlar ile anneler gününe karşı çıkılabilir. Bu itirazlarda doğruluk payı da bulunabilir.

Ama ben kendi adıma, zor anlarımızda ve en küçük sorunumuzda, hiçbir karşılık beklemeden yanımızda olan ve her türlü desteği ve yardımı bizden esirgemeyen annelerimizi böyle özel bir günde bir kere daha hatırlamamız ve onlara güzel armağanlar almamızın bu tür itirazlardan daha önemli olduğunu düşünenlerdenim.

Beni, en zor, en çaresiz anlarımda Annemin şefkati ve sevgisi ayakta tuttu dersem, durumu abartmış olmam.

Bir gün memlekete gitmiş olan Anneme " Anne beni unutun mu yoksa" dediğimde, "seni mezarda bile unutmam" demişti. Evet, anneler bizi mezarda bile unutmazlar…

Anneler, evladının acısını kendi acısı, sevincini de kendi sevinci bilir…

Bencilliğin, ben merkezciliğin kol gezdiği günümüz dünyasında insanlığın, herhangi bir şekilde bencillik içermeyen, koşulsuz, paylaşımcı ve yaşama sevincimizi çoğaltan anne sevgisinden öğreneceği çok şey olmalı diye düşünmeden edemiyor insan.


Hayatın bir döneminde hepimizin başına geldiği gibi, derin bir çaresizlik içinde karanlık ile boğuşurken, ılık esen bir yel gibi, anne eli yanağımızı okşar, böylece yaşam gülümser bize. Ve Annemiz mutlu olur…

Bugün biraz dikkatli bakın annenizin gözlerine, orada kendinizi göreceksiniz.

Bence; boş verin itirazlara, anneler gününde karınca kararınca bir armağan alın annenize, bir demet kır çiçeği mesela. Ya da hiç paranız yoksa küçücük bir öpücük kondurun annenizin şefkatli yanağına….O annedir, her zaman evladını, bizi düşünen, yaşamımızdaki en değerli insandır. Bize sevgiyi, sabrı, merhameti ve bağışlamayı öğretendir. O bizi "mezarda bile unutmayandır". O'nu sevmek mutluluktur.

İnsanın yaşamda hiç unutmayacağı bir yüz varsa, o da annenin yüzüdür diye düşünüyorum.

Biraz erken de olsa, bu vesile ile tüm annelerin ve anne adaylarının anneler günü kutlarım. Ayrıca, yaşamımdaki en güzel insan olan, çocukları için her tür zorluğa düşünmeden katlanan ve her tür fedakarlığı yapan annemin, anneler gününü kutlar, ellerinde öperim.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

UFUK ÖZKAP
17 Haziran 2009 00:20

Kalemine sağlık dostum...yeni yazını bekliyoruz.

serap
30 Nisan 2009 17:32

yazınız mükemmel evet annenin yerini hiçbirşey tutmuyor.ben annemi 30 haziranda kaybettim.zor zamanlarımda yinede yanımda olduğunu hissediyorum.evet anneler mezarda bile unutmuyorlar çocuklarını şimdiden benim ve tüm annelerin anneler gününü kutlarım.

nurten özer
29 Nisan 2009 21:54

Tebrik ederim..Gönüllere tercüman olmuşsunuz..

h.h.
29 Nisan 2009 13:08

tanriya degil anneye ibadet...abi herzamanki gibi kivaminda.....dusunmeye devam..saygilar...

semra
29 Nisan 2009 09:06

Anne uzaklarda da olsa , yanıbaşında da ,çocuklar bilir ; en ufak üzüntümüzde , çaresizliğimizde sığınacak bir limandır anne.Anne ayazın ortasında sıcacık bir paltodur.Anne yaz sıcağında ,altına geçip serinleyeceğimiz ağaçtır aynı zamanda.Anne diğer insanların sana sırtını çevirdiği zamanlarda ,hatalı da olsan sana kucağını açan kişidir.Anne çocuğunu bu dünya da korumak için görevlendirilmiş bir melektir.Ellerine,düşüncelerine sağlık Haydarcığım.

Tüm Yorumlar (10)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI