Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

21 Ocak 2011

Ön seçimin önemi...

Av. HAYRİ YAMAN
CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Aday Adayı


1980 yılından sonra (İnönü SHP'si hariç) diğer siyasal partiler, yerel ve genel seçimlerde önseçimi tamamen rafa kaldırmışlardır. Partiler, liderlerinin adeta siyasal çiftlikleri haline geldiği gibi, TBMM'ni de halk değil, liderlerin belirlediği kişilerden oluştuğu, liderlerin belirlediği vekillerin de halkı temsil etmediği, halka karşı sorumlu olmadıkları, lidere adeta biat ettikleri artık tartışılmaz bir gerçekliktir.

Siyasal partiler, lafta demokrasiyi savunmaktadırlar, ancak, kendi içlerinde demokrasinin kırıntısı dahi bulunmamaktadır. Maalesef CHP de, Baykal ile birlikte önseçimi unutmuştur. Partilerin bu yapısı nedeniyle halkın partilere olan inancı güveni azalmıştır.

AB ülkelerinde, siyasal partilerin adaylarını ekseriyetile parti üyeleri yada yurttaşlar belirlemektedir. Bizde olduğu gibi, kimse aday olmak için, genel merkezden dayı bulmak zorunda kalmamaktadır. Kimse parti genel merkezine gidip, kamp kurmamaktadır. Aday olmak isteyenler, bulunduklaır bölgede, parti üyeleri ve yurttaşların desteğini almak için çaba sarf etmektedirler. Elbette halkın belirlediği adaylar da seçildiklerinde, mecliste, liderin değil halkın vekili olmalarıda doğaldır. Çünkü tekrar seçilmek isteyen, kendisini seçen seçmenlerin beğenisini kazanmak zorundadır. Bu tarz vekil, liderin korkusu nedeni ile inanmadığı işi yapmaz, yanlışın karşısında yer alır.

Ülkemizde, yıllardır önseçim unutulmuş idi, Mayıs 2010 da CHP de yaşanan gelişme sonrasında Sn.Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanı olmaıs ile birlikte, CHP lideri önseçimi yeniden partinin gündemine oturttu, partide ciddi bir heyacan yaşandı, Sn.Kılıçdaroğlu'nun istediği önseçim, tüm parti üyelerinin katılacağı önseçimdir, yani delege ağalığı sisteminide aşan, gerçek demokrasinin partide yaşatılacağı bir önseçimdir.

CHP'nin adaylarını Birmilyona varan CHP üyeleri belirler ise, CHP, genel seçimlerde çok ciddi bir avantaj elde edecektir. AKP ve diğer partiler karşısında ciddi bir propaganda üstünlüğü sağlanacaktır. Halk padişah yetkilerine sahip parti liderlerinin adaylarına değil, yüzbinlerce yurttaşın belirlediği halkın adaylarına inanacak,güvenecek ve destek verecektir.

Bizler, CHP'nin tüm adaylarının önseçim ile belirlenmesini talep ederken, genel başkan dahil tüm genel merkez yöneticilerimizin üyelerin oyları ile aday olmaları gerektiğini savunurken, maalesef son günlerde, önseçim konusunda tereddüt uyandıran açıklamalara tanıklık ettik.

Üye yapısının sağlıklı olmadığı şeklindeki bir çekince, çokda doğru değildir, delege ile önseçim yapılacak olsaydı, bu çekince haklı olurdu, çünkü ilçe delegelerini ilçelerde yönetici olanlar şekillendirmiştir, ancak üye yapısı bir avuç ilçe yöneticisinin etrafında şekillenmemiştir. Üyeler esas olarak gönüllü olarak partiye üye olmuşlardır. Üye çoğunluğunun, delege ağası olarak tabir edilen şahıslarca yönlendirilmesi sözkonusu olmadığı gibi, parti üyelerinin büyük bir çoğunluğu, mevcut yapılara eleştirel gözle bakmaktadır. Bu nedenle, ilçe başkanlaır istedikleir kişileri anlaşarak aday yaparlar saptaması çokda doğru değildir.

Önseçim olur ise, önseçim sonuçları yargıya taşınır kaygısı da siz eğer adil, demokratik ve kurallarına uygun önseçim yaparsanız, sonuçlara yapılacak itirazlar da anlam ifade etmeyecektir. Yargı yolu var diye, önseçime karşı çıkmak haklı değildir.

Önseçim yerine eğlim yoklaması yapılması ise, önseçim sonuçları parti açısından bağlayıcıdır, ancak eğlim yoklamasının ise bağlayıcılığı olmayacaktır. Bağlayıcılığı olmayan eğilim yoklamasına katılımda düşük olacağı gibi, eğlim yoklaması gerçekçi sonuçlara da bizi taşımayabilir.

Tüm üyelerin katılımı ile yapılacak en seçim, katılımcılığı artıracaktır, üye kendi belirlediği adayı özümseyecek, benimseyecek ve daha bir şevk ile seçim çalışmasına katılacaktır. Üyenin katıldığı önseçim ile belirlenen aday ise, bölgesini bilen, sorunlaır bilen, bölge halkı ile derin bağları olan, gerçek anlamda halkın temsilcisi olabilecek meziyetlere sahip olacaktır.

Üyenin katılacağı önseçim ile aday belirlendiğinde, üye belirlenen adaya, aday ise kendisini belirleyen üyeye karşı bağlı olacaktır.

CHP, 12 Haziranda yapılacak genel seçimde tek başına iktidar olmak istiyor ise, çeşitli gerekçeler öne sürerek önseçimden vazgeçmemeli, doğu ve güneydoğu bölgeleri hariç diğer tüm illerde adaylarının tümünü üye tarafından belirlenmesini sağlayacak önseçim mekanizmasını yaşama geçirmelidir.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

sevgi34
22 Ocak 2011 14:57

Nurcan kamkam bende hayri beyin üye ile önseçim mutlaka yapılmalıdır görüşünü ve hayri beyin adaylığını destekliyorum. Hayri bey gibi adaylarımız çok olur ise kesinlikle birinci parti oluruz.

nurcan
22 Ocak 2011 14:41

Önseçim mutlaka üye ile yapılmalıdır. Destekliyorum.

Suat gündüz
22 Ocak 2011 14:13

Sayın Yaman, düerlendirmelerinize harfiyen katılıyorum, sizin gibi değerlerin mutlaka partimizi ve bizlerim temsil amacıyla TBMM de olacağına inanıyor tam destek diyorum.

murat
22 Ocak 2011 11:58

ayıııııııııııp beyler orgüte ayıp ediyorsunuz
bu üyelerle seçilen kurultay delegeleri syn KILIÇTAROĞLUNU seçmedi
örgute güvenin yanlıs yapmaz
yapar diyenler syn genel başkanada karşı demektir.
syn gn bşk kılıçtaroğlu önseçim yapmaz ise kendi inkar etmiş olur gibi düşünüyorum

Nevzat Kumdereli
22 Ocak 2011 11:42

Bu delege yapısıyla olmazzzz.....Kimse kimseyi kandırmasın. Bu delegelerin nasıl oluştuğunu cümle alem biliyorrrrrr...

Tüm Yorumlar (18)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI