Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

22 Ekim 2011

Türkiye Ayağa Kalk

Yıllardır uğraştığımız, ne zaman bitecek dediğimiz terör yine hortladı. Cumhuriyet Gazetesi’nin verdiği rakamlar, terörün son yıllarda nasıl arttığını çok açık göz önüne koyuyor. Bu sene 10 ayda teröre kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı 2001-2004 yılı arası verdiğimiz kayıplardan (100 kişi) daha da fazla. Son 10 senelik bilançoya baktığımızda, iki sene dışında (2006-07 ve 2008-09) teröre verdiğimiz kurban sayısı bir önceki seneye göre hep artmış.

Terörün Bilançosu:

2001- 0

2002- 6

2003- 21

2004- 73

2005- 92

2006- 121

2007- 118

2008- 150

2009- 135

2010- 141

2011- 110

Temmuz ayında Diyarbakır Silvan’da 13 şehit verdikten sonra yazdığım yazıda, ülkenin olağanüstü şartlar içeren bir döneme girdiğini ve dolayısıyla Meclis’in tatile girmemesi gerektiğini yazmıştım. Terörle mücadele partilerüstü bir sorundur ve bütün Türkiye’yi ilgilendirir. Güvenlik kuvvetleri terörle mücadele ederken, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında Türk demokrasisinin ve özgürlüklerinin gelişmesi için çalışmalar devam etmelidir. Yeni bir Anayasa’nın Meclis tarafından hazırlanması ve mutabakat içinde geçirilmesi, ülkede güçlü bir kamuoyu oluşturmak için çok faydalı olur. Eğer Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) bir çok konuda yaptığı gibi, Anayasa çalışmasını da çatışma alanı olarak görürse, zaten zor günler geçiren ülkeyi daha da büyük bir çıkmaza götürür.

Başbakan Erdoğan, böyle önemli bir zamanda, devlet adamlığını, siyasetçi rolüne mutlaka tercih etmelidir. Muhalefet partileri de sorumluluk alarak, bu süreçte ellerinden gelen tüm desteği hükümete vermelilerdir. Aynı zamanda Erdoğan, Başbakan olarak yaşananlardan ötürü mutlaka sorumluluk almalıdır. Son 10 yılın bilançosuna baktığımızda, terör niçin bu kadar artmıştır? 1999-2004 arası kısmi PKK ateşkesi niçin devlet tarafından kaçırılmış bir fırsattır? O süreç içerisinde, niçin örgütün çözülmesi sağlanamamıştır? Yaklaşık 10 senedir hükümeti yöneten bir parti bunun hesabını vermelidir. İşi ‘dış güçlere’ atıp, bu sorumluluktan kurtaramaz. Başbakan Erdoğan’ın kendisine daha yakın hissettiği gazete ve medya kuruluşlarını biraraya getirip, terörle ilgili haberlerin verilişi hakkında görüşmesi de sakıncalıdır. İnternet çağında yaşadığımızı hatırlayıp, artık bilginin sansürlenemeyeceğini hatırlaması gerekir.

Peki Türk halkına düşen görev ne? İlk önce PKK sorununu Kürt vatandaşlarımıza atfetme hatasına düşmemek, provakasyonlara kapılmamak. İkincisi, demokratik ülkelerde olduğu gibi teröre karşı durmak ve sesini yükseltmektir. Hatırlayın Amerika, İspanya, İngiltere gibi bir çok ülkede, halk kendi insiyatif alarak, terör saldırılarına karşı demokratik haklarını kullanıp, gösteri yapıp, teröre karşı pozisyon aldı. Bunu Türk halkı da mutlaka yapmalıdır. Bu vatandaşlık görevi ve demokratik hakkıdır. Çıkan haberlerde de gördüğümüz, şehit veren ailelerin bir çoğunun dar gelirli aileler olduğudur. Türk halkı şehit yakınlarına ve gazilerine sahip çıkmalı, maddi-manevi desteklerini arttırmalıdır. 2009 Ekim’inde Kürt sorunuyla ilgili yazdıklarımda da anlattığım gibi, bu işin çözüm yolu Meclis’ten ve PKK’ya mesafe koyan Kürtlerden geçer. Kürt aydınlar ve sivil toplum örgütleri de PKK’ya karşı mutlak tavır almak zorundadır. (Bkz: Yurter Özcan, Ekim 2009, ‘Toplum Desteği Olmadan Olmaz’)


Türk halkı güçlü bir milettir. 1000 seneden fazla beraber yaşamış bir halkın beraberliğini hiç birşey bozamaz. Yeter ki, beraber yaşama sevdamızdan vazgeçmeyelim. Son saldırıda şehit olan askerlerimizin memleketleri zaten bu beraberliği ortaya koyuyor: Yozgat, İstanbul, Konya, Elazığ, Çorum, Sinop, Adana, Ağrı, Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Bitlis, Erzurum, Gazintep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Samsun.

Gün beraberlik günüdür.


Yazar Hakkında

*
Yurter Özcan, Washington’daki Türk Politika Merkezi’nin kurucu başkanıdır. 2009-2010 yılları arasında Washington Institute Türkiye Araştırmalar Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. University of London- SOAS’ta, İngiliz Hükümeti Chevening Scholarship Bursiyeri ve HSBC Fellow olarak Orta Doğu Siyaseti üzerine Master çalışmasına bitirmiştir. Bu yazıdaki görüşleri kendisine ait olup, Türk Politika Merkezi’ni kurumsal olarak bağlayıcı nitelikte değildir.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Doğan ünlütürk
3 Kasım 2011 21:05

Ülkemiz insanın davranış ve düşünce yapısını hiç bir bilim dalı açıklayamaz.AKP nın 9 yılında fiyatlar en az 4 kat artmasına rağmen ücretler ancak 2 kat artmıştır.AKP nın oylarıda artmıştır.Ülke gündemini meşgul ettikleri konuların bir tanesi bile halkın gündemi olmadığı halde ,oyları artmıştır.(Türban,imam hatip okulları,ergenekon,darbe tantanaları,balyoz darbe planı tezgahı,irticayla mücadele eylem planı,dinlemeler,kasetler,anayasa referandumu,yargının yeniden dizaynı,vs vs.)Bunların hiç birisi halkın gündemi değildir.Buna rağmen oyları artmıştır.Seçmende başkasını deneme fikri oluşmamaktadır,buda ya fanatikce bir parti tutma anlayışı yada lider tutma anlamsızlığı.Haydi şimdi bütün bunlara göre AKP ye oy vermenin mantıken bir açıklaması yapılabilirmi?...

ÖMERÖZCAN
1 Kasım 2011 14:59

BEYLER KISKANMAYALIM ÜNVANLI YAZAR EMEKLE,TER AKITARAK ORALARA GELMİŞ ÖZBEÖZ TÜRK.EVLADIDIR.

ALİ
24 Ekim 2011 16:34

BU AMERİKAN, İNGİLİZ EĞTİM KURUMLARINDAN ÜNVANLI YAZAR HİÇ YENİ ÇÖZÜME DÖNÜK BİR GÖRÜŞ SUNMUYOR. KÜRT SORUNUNUN BUGUN VARDIĞI DÜZEYİ DE ANCAK IRÇI, ŞÖVEN ÇEVRELERİN BAKTIĞI AÇIDAN GÖRÜYOR. DEVLET AKP VE CHP YAZARIN BAKIŞ AÇISININ ÇOK İLERİSİNDE SORUNU GÖREBİLİYOR. PKK AYRI, ÖTEKİLER AYRI TERANELERİNDEN ARTIK BIKMADINIZMI. BAKIN DEVLET PKK İLE GÖRÜŞÜYOR. BUNDAN SONRADA GÖRÜŞECEK. KÜRT SORUNUN BARIŞÇI VE UZLAŞMA YOLUYLA ÇÖZÜMÜNDEN BAŞKA YOL YOK. KİMSE HAYAL GÖRMESİN. TÜRK GENÇLERİNİN TÜRK GENÇLERİNİN BİRBİRİNİ KIRMASI ARTIK SONBULMALIDIR. KÜRTLEREN YÜZDE 90'I BARIŞ İSTİYOR. PKK'NINDA SİLAH BIRAKMASINI İSTİYORLAR. BARIŞ İSTEMEYENLER GERÇEKLERİ HALKTAN GİZLİYORLAR...

onurcan
24 Ekim 2011 14:49

bu ülkenin yüzde 70 i akp tarafından masal okunarak uyutuldu ,uyuyanlar ayaga kalkamaz.

ileri demokrasi
24 Ekim 2011 10:00

Ayağa kalkamsı için önce Türkiye'nin UYANMASI gerek.
...
UYANDIRAMAZSIN TÜRKİYE'yi.
...
EROİN KOMASINA girmiş sanki.

Tüm Yorumlar (6)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI