Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

5 Aralık 2011

Lanetli aşk

Geçtiğimiz günlerde yolda bir kız arkadaşım ile karşılaştım. Genellikle mutlu olan ve gözlerinin içi gülen arkadaşımın göz bebeklerine mutsuzluk yerleşmiş, arkadaşım dokunsan ağlayacak gibiydi…

Sevgilisi ile ciddi sorunlar, sıkıntılar yaşıyormuş. “Siz ideal bir çift gibi görünüyordunuz, neler oluyor?” diye sormaya fırsat kalmadan anlatmaya başladı: İlişkilerinin başında mükemmel ve kusursuz gibi görünen sevgilisi, şimdi O’nu aşağılıyor, suçluyor, O’na her dediğini kabul ettirmeye çalışıyor ve hatta hiç hoşlanmadığı şeyleri yapması için O’nu zorluyormuş!

Arkadaşım sevgilisinin neden böyle davrandığını anlayamıyormuş. İlişkilerinin başında, O’nu öven, yere göğe sığdıramayan, her konuda yardım eden sevgilisinin, O’nu kendisine bağlı hale getirdikten sonra, sürekli aşağıladığını, suçladığını, önemsemediğini ve ihtiyaçlarını yerine getiren bir araç gibi görmeye başladığını söyledi.

Kısacası, yaşam dolu arkadaşım, bıkmış perişan bir durumdaydı.

Günün birinde kusursuz, mükemmel gibi görünen, sempatimizi, sevgimizi kazanmak için her şeyi yapan birine âşık oluruz. Ona derin bir şefkat ve sevgi duyar, bağlanırız. Ama bir süre sonra bir şeylerin ters gitmeye başladığını sezeriz ve bu kör iyimserlikten sıyrılmaya başlarız.

Sonra da; o kusursuz ve mükemmel gibi görünen kişinin bize hiçbir zaman bırakın sevgi duymayı, şefkat ve merhamet bile duymadığını ve bize hiç bağlanmadığı fark ederiz. Ama bu gerçeği kabul etmekte zorlanırız. Belki bu yaşadığımız ilişkiye de aşk denebilir ama böyle bir ilişkiye “lanetli aşk” demek daha doğru olur.

Şüphesiz, aşk yaşadığımız en sarsıcı güzel duygulardan biri ve söylenecek en güzel şarkıdır. Fakat tarihsel tecrübeler ve yaşam, bize yeryüzünde aşk da dâhil hiçbir şeyin kusursuz veya mükemmel olmadığı göstermektedir.

Eğer bir insan bize kusursuz veya mükemmel davranıyorsa, ortada bir bityeniği olduğunu unutmayalım.

Kusursuz veya mükemmel görünen şeylere karşı temkinli olmak, özellikle kusursuz veya mükemmel görünen insanlardan uzak durmanın hem ruh sağlımız hem de mutluluğumuz için elzem olduğunu unutmadan aşktan ve sevgiden uzak durmayalım derim. Lanetli aşkı arkamızda bırakıp, gerçek aşkın koluna girip yaşama yürüyelim.

Sahici aşk iyidir; geliştirir dönüştür insanı.
Lanetli aşk trajedidir, çöküştür.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Eylem
3 Temmuz 2012 16:01

Belkide sevgilide aşıktır seviyordur ..o da aşık olmuştur herşeyine evet demiştir büyük bir güvenle, aşkla sevdiğine .. Evet demiştir herşeyine güveniyorya evet suistimal edilmez demiştir..kim yaşamak isterki sevgilisinin üzüntüsünü, kendi üzüntüsünü..Canı acımadıkça zorlamaz kimse sevgilisinden hoşlanmadığı şeyleri yapmasını belkide sevgilisinin birşeyleri durdurmasını istiyordur belkide aşağılamıyordur sevgilisine isyan ediyordur, o da istiyordur başta herşeyine evet diyebildiği sevgilisinin yine herşeyine evet diyebileceği kişi olmasını..Kız arkadaşının ve sevgilisinin kendilerini görüp sonra birbirleriyle uyumlu yine birbirlerine bol evetli cümleler kurabilecekleri ve herikisininde gözlerinin içinin güldüğü günleri görmen dileğiyle..


semra barlak
6 Aralık 2011 00:12

Aşkın arkasında saklanan ve ''sobe'' demeyi bekleyen kusurlar vardır.İlişkinin en başında aşkın arkasında saklanan o kusurları görmeyiz,belki de sevgili gizlemiştir o göstermek istemediği kusurları...Zamanla aşk kenara çekilir,oturur bir köşede kusurların ve sizin karşılaşmanızı hüzünle ve merakla izler.Oysa ki kusurlar ve aşk kol kola girerek açıkça ''ikimizde burdayız.'' der gibi çıksa karşımıza belki de kusursuz aşkın olmadığını hepimiz anlarız

Dilsaz
5 Aralık 2011 23:28

İdeal çift... mükemmel kusursuz insanlar...aşık olmak için mükemmel, kusursuz görünme/ görme zorunluluğu...görüntünün arkasındaki duyguyu anlayamamak... duygularla düşüncelerin çatışması ve kendine yabancılaşma...sahici aşk...şiddet ve şiddetin aşka bulaşması...zor dostum zoooor.

Burcu
5 Aralık 2011 21:07

Hayat sahteliklerle dolu, insanların en değer verdiği şey aşk bile...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI