Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

20 Ocak 2012

ODTÜ ve KOSOVA

Ne alaka, diyeceksiniz. Rumeli Lehçesi ile sesleyiniz; "dinleyiniz".

Malumlarınız, ODTÜ bugün ülkemizin güzide üniversitelerinden biridir, Kurulduğu günlere dönelim, ürünlerine bir bakalım. ABD tarafından finanse edilmiş, Fullbright komisyonunda şekillenmiş, kontrollu sol veya Cumhuriyetçi, daha doğrusu CHP uleması yetiştirmeye yönelik programlanmış ABD muhibbi üretecek bir üniversite olarak kurulmuşsa da, ABD Büyükelçisi Komer’in arabasını da yakacak kadar onlarca bozuk sayılan üründe çıkarmıştır.

Üretilen malzeme kendi okuluna İngilizce Middle East Technical University (METU) diyebilecek kadar Amerikancıdır. Sadece meale ettikleri American tıraşıyla değil, kafalarının içiyle de milli bir marka olmaktan rahatsız bir nesildirler. Mis gibi ODTÜ markası dururken METU bir özenti veya kompleks değil de nedir?

Biz Yıldızlılar şimdi Star Üniversity’li mi olduk? La havle çektirir bu nötr, faz karışık kafalılar Atatürk’e de Father of Turk’s, İstanbul’a Constantinopolis mi diyeceğiz, ÖDTÜ’lüler.

Neyse, 4 yıl önce kurulan genç Kosova Cumhuriyeti'nin başkenti Priştine’nin en güzel yerlerinden birinde, Türkiye’ye üniversite kurulmak üzere bir arazi tahsis eder, Hükümet de burayı yapmak üzere ODTÜ’yü görevlendirir. O günlerde Priştine vilayetinde 3 dilde eğitim yapılabiliyordu: Arnavutça, Türkçe, Sırpça. METU’lu kardeşlerimiz 4 yıldır ne yapacaklarını konuşurken, yere bir tabela, bir çivi, bir kazık çakmayı unutmuşlar, ama birileri uyumamış çalışmış, bizimkileri belki de aynı hedefte sabotaj unsuru olarak kullanmış (bizimkiler kullanıldıklarının farkına dahi varmamışlardır) sessiz sakin Priştine’de eğitim ve bürokrasi lisanı olarak kullanılan güzel dilimizin, Türkçemizin kaldırılmasına çanak tutmuşlardır.

Şimdi eğitim lisanı Arnavutça ve Sırpça. Ve de tabii sizin emperyal lisanınız İngilizce.

Adama sormazlar mı zannediyorsun; be hey Adam, sizi yetiştiren, METU kafanıza mikroçip takan ABD’de, üniversiteler kendi kaynaklarını mı üretiyor, devlet kesesinden mi finans ediliyor?

Üniversitelerin ardındaki vakıflarla ve o vakıflarla kliselerin organik bağlarına hiç mi nazar etmediler? ABD’de laiklik mi elden gitmişti?

Üniversitelerin üniversal kurumlar olduğunu görmeyenler bu kadar yıl Cumhuriyetimizin bilimsel başarı boyunun kısalığından, İngilizcenin bizim üzerimizde dünya lisanı olarak konuşulmasından 1. derecede sorumlu ve suçludurlar.

Kaleleri böyle kaybediyoruz. Yeni hedefler vizyonsuz adamların elinde yok oluyor.

Elinde ODTÜ gibi bir marka olana devlet daha 5 kuruş vermemeli, kendi kaynağını bulabilecek olan yiğit, Rektör olarak ortaya çıkmalı. Hatırla, torpille senden, benden tercihleriyle o koltuklara liyakatsizler oturtulmamalı...
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Olgun ARDAN
24 Ocak 2012 13:56

Eleşitiri yazıma sansür neden acaba, hakaret yok eleştiri var. Benim yazdıklarımdan daha ağır eleştiriler aşağıda yazılmış, üstelikte yazım ilk yazıyıdı...

HATAYLI
23 Ocak 2012 08:58

Yazar,ODTÜ yü çok kıymetli bir marka olarak tesbit etmiş yazmış.Yorumcu arkadaşlar sabit fikirle okumuş,bakar körlük yazılarından anlaşılıyor.Vahim olan Kosova!da dilimizin gündemden düşürülmesidir. 4 yıldır bir okula başlanmamış olmasıdır.40 yıllık ODTÜ nün adının METU yazılarak metalaştırılmasıdır.

Deniz Yükselir
22 Ocak 2012 13:25

Sayın Yazar,

ODTÜlülerle veya sizin deyiminizle METUlülerle ne alıp veremediğiniz var? Bu kadar saldırgan olma ve tepeden bakma hakkını nereden alıyorsunuz? Bir ODTÜlü veya METUlü olarak, kafalarımızın hiç de sizin sandığınız gibi olmadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim. ODTÜ ve ODTÜlülerden özür dilemelisiniz...

ethem gulbay
22 Ocak 2012 09:43

Eğer mevcut sağ iktidarlar odtü köstek olmayıp destek olsalardı odtü şu andaki sıralaması olan dünyadaki ilk 500 üniversite içerisinde değil ilk 100 de olurdu.Böylece yapacagı arge çalışmaları ile türkiyenin geri klalmışlık makus talihini yenebilecek fırsatlar yaratacaktı.Bir odtü mezunu olarak kazandığımız her kuruşu ülkemizin topraklarına harcayıp fabrikalar kurarak sanayileşmesine katkıda bulunuyoruz.işte odtü budur.Herkese ulusalcılığı öğretmektir

Mahmut Talay
21 Ocak 2012 18:41

Bu nasıl bir aşağılık kompleksidir böyle. Kendi komplekslerinden bunca yıldır kurtulamadığını iki satırlık yazısında bile gizleyemeyen bir akıl nasıl bir akıldır, niye yazmak ister ve sirkatin söyler acaba?

Tüm Yorumlar (7)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI