Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

20 Şubat 2012

İyimserlik Işıktır, Kötümserlik Karanlık

Bazen yaşamda olumsuz ve kötü bir durum ile karşılaştığımızda, artık bundan sonra her şey olumsuz ve kötü olacakmış gibi hissetmeye ve her olayı karanlık görmeye başlarız. Sonra da karamsarlık bizi kuşatır ve tüm yaşamımızı esir alır.

Derin acılarımız ve kurtulmayı başaramadığımız korkularımız olabilir. Hatta bazen başımıza gelen korkunç şeyler bizi çaresizliğin dipsiz kuyusuna sürükleyebilir. Ama unutmayalım ki, hayat; biz ne yaparsak yapalım, olumlu ya da olumsuz ne yaşarsak yaşayalım, eksik kalacak bir düştür. Onun için, hiç olmazsa gücümüz yettiğince bu eksik kalacak düşün önemli bir bölümünü iyimserlik içinde yaşayalım. Hatırlayalım, ancak iyimser olursak olumsuzlukların üstesinden gelme ve yarınımızı belirleme şansımız olabilir.

Bence, mutluluk, başarı ve yaşam sevinci adına bizi kötümserliğe sürükleyen düşünceler ile militanca mücadele etmeliyiz. Ancak ve ancak didindikçe ve büyük bir sabırla uğraştıkça kendimizi değiştirebilir, dönüştürebilir ve olumsuzlukların, başarısızlıkların üstesinden gelebiliriz. Ancak iyimser olursak zorluklar ile mücadele etme gücünü kendimizde bulabilir ve yaşamdan haz alabiliriz. Hele bir de sistemin mağdurları sınıfında iseniz, size çıkış yolunu ancak iyimserlik meşalesi gösterebilir.

Yaşamda, mutluluk ve huzur olduğu gibi engebeler, zorluklar ve olumsuzlukların da olduğu/olacağı da bir gerçek. Bir anlamda yaşam, zorluklar ve engebeler ile mücadele etmek demektir.

Öyleyse:

Hadi o zaman sen de, iyimserliğin sesine kulak ver, ayağa kalk, iyimserliğin koluna gir ve yaşam yolunda cesaret ile yürü!
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Şaban GÜLOĞLU
26 Şubat 2012 21:59

Gülen yüzünüz solmasın.Başarı ve mutluluklar dilerim.GAZİANTEPli Şaban GÜLOĞLU www.sabanguloglu.com

nurdan
25 Şubat 2012 19:18

İyimserlik aslında hayattın size iyi davranması sonucu oluyor, herşey olumsuz ve kötü giderken adalet duygusu zedelenmişken iyimser olmak çok zor. Gelecek bir yıl için gerek ülkemiz gerekse kişisel olarak geleceğiniz yer, şu an kinden daha iyi olacak gibi bir öngörünüz varsa iyimser olabilirsiniz. Böyle bir durum görünmüyorsa nasıl iyimser olunabilir? Ayağa kalkmak için de desteğe ihtiyacınız var, bu destek varsa ne mutlu. Yine de yazı iyimserlik konusunda kısa süreli de olsa bir motivasyon sağlıyor, tebrik ederim.

Mustafa
24 Şubat 2012 19:17

Tarihi yazanlar POZİTİF insanlardır.

"Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar var. HİÇBİR ZAMAN UMUTSUZ OLMADIM." -Mustafa Kemal Atatürk

Semra Barlak
23 Şubat 2012 01:10

Bugünlerde gerçekten tekrar tekrar düşünmemiz gereken bir konuya değinmişsiniz.Kimileri hala iyimserliğin nefes gibi hem kolay bulunan hem de bir o kadar değerli olduğuna inanıyor,kimileriyse yerin yedi kat dibindeki ateşe düşen iyimserliğine elveda ederek el sallıyor.İyimserlik bana göre bir nefes kadar yakın ve bir nefes kadar değerli.Dediğiniz gibi yaşam engebeler ve zorluklarla mücadele etmek demek,zaten o zorluğu aştığımızda aldığımız bir nefes...İşte o nefes mutluluktur.

M. Yıldırım
22 Şubat 2012 15:36

Haydar Bey,

İyimser olmaya çalışmaktan başka seçenek var mı ki! Yaşam bizi döve döve adam ediyor. Bize düşense her seferinde düştüğümüz noktadan kalkıp ilerlemeye çalışmak, nakavt olmamak. İyimserlik yediğimiz dayakların acısını hafifletir, yaşam yolculuğunu kolaylaştırır. Bir tür antidepresandır yani. Kötümserlik ise yaşam denen film şeridini kese kese kısaltır ve öyle bir noktaya getirir ki bizi: ölüm. Değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirme, değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabullenme iyimserlikle birleşince yaşamak keyifli olur, Pollyanna gibi.

Tüm Yorumlar (7)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI