Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

25 Şubat 2012

Illuminati kafası

Biz severiz her şeyin altında bir şey aramayı.

Çoğu zaman haklıyızdır da!

Fakat paranoyak olmamız takip edilmediğimiz anlamına gelmese de, attığımız şüphe okunun yanlış yere saplanabiliyor olduğu da bir gerçek.

*

Malumunuz Eurovision yarışmasına katılacak olan Can Bonomo, geçtiğimiz günlerde parçasının lansmanını gerçekleştirdi. Şarkının başarılı olup olamayacağı tartışmaları altında kalmış olsa da, bir başka tartışma daha alttan alta baş gösterdi: Bonomo’nun ‘Illuminati’ tarafından bazı mesajlar vermek üzere özellikle seçtirildiği tartışmasından bahsediyorum.

Bilincimin altına altına çalışan şarkılara dair geyik muhabbetlerine epey maruz kaldım şimdiye kadar. Geyik diyorum, çünkü bana kliplerde giyilen kıyafetlerin, dans figürlerinin sembolik anlamlarını anlatan arkadaşlar önemli bir noktayı atlamakta: Semboller dünyasındaki figürler, o sembollerin anlamlarını bilmeyenlerin ne bilinç altında ne de üstünde hiçbir karşılık bulmaz, bulamaz. Daha önceden kodlanmış bir anlam dizgesi içinde olmadığı sürece tüm semboller bireyin dünyasında anlamsızdır. Bu konuda en büyük örnek ise, başlı başına bir semboller dizisi olan dildir: Bir lisanı, onu daha önceden seslerin anlam kodlarıyla birlikte öğrenmediyseniz, çözülmesi imkansıza yakın bir kuru gürültüdür sadece.

Yani sevgili okur, Illuminati ve benzeri zırvaların hiçbir sembolüne vakıf olmadığımdan, Can Bonomo benim için sadece kendine has bir dans tutturmuş genç bir müzisyendir, sürekli taktığı şapkaları ise en fazla kelini gizlemek için seçtiği bir aksesuardır!

Ha bir de şarkı sözlerinin tersten dinlendiğinde gizli mesajlar verdiğini savunanlar var ki, bu konuda söyleyeceğim şudur: çok kere düzden dahi bir anlam veremediğim sözlerin tersinin herhangi birinin bilinç altıma bir mesaj göndermesini beklemek, ziyadesiyle manasızdır.

*

Şimdi buradan bilinçaltı (veya son zamanlarda pek bir moda olan söylemiyle subliminal) mesajları yok saydığım anlaşılmasın. Aksine, ben bu mesajların her daim, üstelik çok daha basit sembollerle verildiğini düşünüyorum.

Televizyon dizilerinde, tecavüzcüsüyle evlendirilen kızların bir süre sonra o adama aşık olacağı mesajı enjekte ediliyor mesela. Ya da öfkelendiğinde karşındaki kişinin kafasına silah dayamanın gayet olağan ve hatta ‘mertçe, erkekçe’ bir tavır olduğu fikri işleniyor bir güzel. Yıllardır törenin aslında pek romantik bir şey olduğunu alt metin olarak veren onlarca diziden bahsetmiyorum bile.

Sonra haberler var bir de: kurum politikasına göre az buçuk değişiklik gösteren kelimelerle, yekpare bir görüş belletilmeye çalışılıyor insanlara. ‘Yasa dışı terör örgütü’ derken neyin vurgulandığını bir düşünün mesela: Terörün yasa dışı olduğu mudur esas mesaj, yoksa ‘yasa içi’ birtakım terörlerin de bulunduğu mu?!

Yani demem odur ki, Illuminati falan diye derinlere dalıp gözünüzün önündeki ‘subliminal’ riskleri gözden kaçırmayın; 18. Yüzyıl Avrupa’sından gelen bir söylentiye kulak verirken, tamamen bizim topraklarımızda yaratılmış saçmalıkları unutmayın.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

doymaz hirs
2 Mart 2012 10:22

ortadaki en net hadise akp pkk mhp ve abnin ortak sevr hareketi.birakin ilbuminatiyi.

murat
28 Şubat 2012 16:36

"Semboller dünyasındaki figürler, o sembollerin anlamlarını bilmeyenlerin ne bilinç altında ne de üstünde hiçbir karşılık bulmaz, bulamaz."
-Bu ifadenin nesi yanlış?Olağan Şüpheliler adlı filmde ne diyordu Keyser Söse?
Şeytanın en büyük marifeti kendisinin var olmadığına herkesi inandırmasıdır.Gizli örgüt takıntısı olanları gören ABD-AB emperyalizmi
diye bir şey yok sanır!Adını doğru koyamadığınız düşmanla savaşırken her zaman mağlup olursunuz. Siz Illüminati,Opus Dei gibi oyuncaklarla uğraşıp onların sözde sübliminal (Freud'la hoşlaşmıyanların bilinçaltı takıntısı komik oluyor ya neyse) mesajlarına kafayı takarken emperyalistler yer altı yer üstü tüm kaynaklarımıza göstere göstere takıyorlar.

Mahmut
28 Şubat 2012 16:33

İlgisiz kavramları birbirine bağlamaya çalışmak aynen yukarıda olduğu gibi kötü sonuçlar doğurur. İnsan yazdığı yazıyı beğenmeme hakkına sahiptir, yazar denen de kendisini bu tür haklardan mahrum etmemelidir.
Buradaki okura yazı beğendirmemenin kolay olduğunu yazar biliyor olmalıydı.

zafer
28 Şubat 2012 16:10

Sayın yazarın, "yeni dünya düzeni" kotarıcılarının dünyamızı kendi emelleri doğrultusunda değiştirmek ve yönetmek adına küresel çapta oynadıkları oyunlardan sanırım haberi yok! oysa internette bu yönde bir araştırma yürütse karşısına bu konuda bir dünya döküman çıkacaktır ve böylece ; bunların, kurdukları küresel teşkilatlar vasıtasıyla dünya siyasetine, ekonomisine, tarımına, film ve müzik endüstrisine ve daha pek çok alana nasıl tesir ettiklerini, bu alanları nasıl yönlendirdiklerini görecektir. Şeytan ve adamları durmadan çalışırlarken biz insanların kafalarımızı kuma gömüp gerçekleri görmememiz yakışık almıyor.

Semboller
27 Şubat 2012 21:59

Sayin Yazar, GercekGündem sitesini surekli takip eden biri olarak sizin yazinilarini bugune kadar hic okumamistim.

"Biz severiz her şeyin altında bir şey aramayı." ile baslayan yazinizi okudum ve hayretler icinde kaldim. Size bu siteyi öneririm: http://vigilantcitizen.com

Anasayfanin ust tarafindaki "Read This First" ile basliyabilirsiniz.

Tüm Yorumlar (8)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI