Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

4 Mayıs 2012

Fenerbahçe Şike Yapmıştır

“Ben şimdi burada konuşurken Futbol Disiplin Talimatının 58.maddesindeki değişiklik de Internet sitemizden yayımlandı”.İşte Beşiktaş’ı ne hale getirdiği ortada olan Demirören’in futbolu yönetme şekli bu.Yaptım oldu.Sanki,Aydınlar değiştiremediği 58. maddeden dolayı koltuğunu kaybetmemiş gibi,243 delegenin oylarıyla 58.maddenin değişmesi reddedilmemiş gibi,üstelik bu düzenlemenin doğuracağı ahlaki ve hukuki sonuçlar ortada değilmiş gibi, bir kelimeyle Türk futbolunu yeni bir bilinmezliğin içine soktu TFF.Hem de çok sevdiği Fenerbahçesi! küme düşmesin diye koca bir Türk futbolunu mahvetmeyi göze alarak.

Gelelim başlığa.Evet,Fenerbahçe şike yapmıştır.(Ya da teşvik,teşebbüs her neyse)Artık bu ülkede kimse buna itiraz edip komik duruma düşmemeli.Çünkü Fenerbahçe yönetimi bir bakıma durumu kabullendi.Eğer yönetim suçsuz olduğuna inansaydı sürecin başından beri defalarca maddenin değiştirilmesi gerektiğini belirtmez,Aydınlar yönetimi ile birlikte en azından bir defaya mahsus hukuk kurallarının uygulanmaması için ellerinden geleni yapmazdı.Öyle ki;Aydınlar Fenerbahçe için genel kurul bile topladı.Ama süreç başkanın istifası ile sonuçlandı.O da,"madem Fenerbahçe’yi kurtaramıyorum bari istifa edip süreci uzatayım"dedi ve bunda başarılı da oldu.Bu gelişmeler yaşanırken yönetimi tek engellemeye çalışan(Ali Koç’un kulüplerle kişiler ayrı tutulmalı şeklindeki beyanatlarına rağmen)defalarca şike yapmadıklarını iddia eden ve maddenin değişmesini engelleyen Aziz Yıldırım oldu.

Hatırlayın,10 Aralık 2011 günü Kulüpler Birliği toplantısında Nihat Özdemir’in “58.madde değişsin,küme düşme kalksın” şeklindeki talebine kadar Aziz Yıldırım’ın baskıları sonucu camia değişikliğe “hayır” demişti.Ya da öyle göründü demek daha doğru olur.Çünkü yapılacak herhangi bir değişikliğin kulübün şike yaptığını kabul ettiği anlamına geleceğini biliyorlardı.Zaten “ülke menfaati” yalanı ile CAS davasından feragat etmeleri de bundandı.TFF ile yaptıkları pazarlıklar sonucu başkanın “namus meselesi” dediği davadan bile bir çırpıda vazgeçmeleri,üstelik bunu sürecin başından beri takımının ve kendisinin suçsuz olduğunu iddia eden Aziz Yıldırım’ı ikna ederek yapmış olmaları kulüpteki paniğin de bir göstergesi.

Burada şunu da belirtmekte fayda var.Aziz Yıldırım mahkemede,bir türlü bombaları patlatamasa da,kendisini ve kulübünü rakiplerine yönelttiği suçlamalarla savunmaya çalışsa da son derece tutarlı ve kendisinden emin tavrı ile yönetimin tam tersi bir performans sergiledi.Haklıdır ya da değildir o tartışılır zaten yargılama devam ediyor ama gerçek olan tek şey Aziz Yıldırım’ın hiç yan çizmediği gerçeğidir.

Şimdi Fenerbahçe yönetimi - halen suçsuz olduğunu iddia ediyorsa - TFF ile görüşüp 58.maddenin değişmeyen şekli ile suçsuzluğunu ispat etmeye çalışmalıdır.Hatta takımlarının suçsuz olduğunu iddia eden ve sürecin başından beri koşulsuz olarak takımını ve yönetimini destekleyen Fenerbahçe taraftarı da kulübüne bu doğrultuda baskı yapmalıdır.Aksi halde bu yapılan değişikliklerin Fenerbahçe’yi düşürmemek için yapıldığı tescillenecektir.Üstelik ülkedeki devamlı şike düzeninin de önü açılmış olacaktır.

Kenan Başaranın da dediği gibi;”Saha dışında bir takım teşebbüsler var ama bunlar ağır ihlal değil” şeklindeki bir aklama 105 yıllık bir camiayı tatmin etmez”.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Necip YURDAKUL
28 Aralık 2012 13:04

FB'li Mereles'e verilen cezanın 4 maça indirilmesi skandallardan en büyüğüdür. İnsan olan UTANMALIDIR. FB'li olmak onurlu olmayı gerektirir. Bakalım kaç FB'li utancını açıklayacak? GS Spor Kulübü bu 4 maça indirilen cezaya haklı olarak tepki gösterdi. Diğer takımlarımız Tüm Maçlarımızı bundan böyle Halis ÖZJKAHYA yönetsin isteğinde bulunarak Tahkim Kuruluna tepkilerini ortaya koymalıdırlar. Halis ÖZKAHYA'nın yanında olduklarını hayhırmalıdırlar.

Er'in tut
24 Haziran 2012 11:18

Bora bey yazılarınızı beğenile takip ediyorum tebrik ederim herkes böyle cesur yazamaz..

Nuri Alço
8 Mayıs 2012 16:57

Soğuk bir gazoz içer misin Bora???

I want Justice
7 Mayıs 2012 13:20

Sayin yazar siz herhalde butun olaylari Cacik yiyerek takip ediyorsunuz, 58.madde konusunde Baskani ve Yonetimi hic bir zaman degissin demedi hatta degis memesi gerektigini savundu siz hangi kafayla bu yaziyi yazdiniz,? Tarih Fenerbahce'nin gostermis oldugu sanli mucadeleyi altin harflerle yazacak bugunku puan durumuna bakilirsa Kimlerin gecen sene sike yaptigi ortadadir, Baskani 10 aydir iseride Basin herturlu yipratmayi yapiyor ama buna karsi Fenerbahce iyi oynuyor kazaniyor kotu oynuyor kazaniyor sonucta finale geldi bu sizin gibi tarafli yazarlara en guzel CEVAPTIR....

ŞİKE
7 Mayıs 2012 12:32

ŞİKE NASIL YAPILIR.
kULÜP BAŞKANLARI ANLAŞIR.
AMA SAHA İÇİNDE FUTBOLCULAR KENDİLERİNE VERİLEN ROLÜ UYGULAR.
SONUÇTA ŞİKE FUTBOLCULAR TARAFINDAN UYGULANMAK ZORUNDADIR.
EĞER ŞİKE YAPILMIŞSA TUTUKLU KİŞİLER ARASINDA BU SUÇA İŞTİRAK EDEN FUTBLCULARINDA OLMASI GEREKİR.
İŞTE KOMEDİ BURADA
ŞİKE İLE SUÇLANIP TUTUKLANAN HİÇBİR FUTBOLCU YOK.
YANİ HUKUKEN SUÇ İŞLENMEMİŞ OLUYOR.

Tüm Yorumlar (19)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI