Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

19 Ekim 2012

Hayır! Savaşa Hayır!

Son dönem televizyon tartışma programlarında ve gazetelerde yer alan en önemli konularından birisi de Suriye’deki iç savaş.

İşte iki ülkenin askeri güçleri karşılaştırılıyor; “onların bu kadar savaş uçağı var, bizim bu kadar”, “ bizim daha çok askerimiz var, onlara haddini bildiririz”. Öyle anlaşılıyor ki; birileri bizi savaşa hazırlamak istiyor.

Gerekçeleri anlaşılır: “orada Esed insanları öldürüyor”. Yani hümanizm. Bir de siyasi bir gerekçeleri var “ Suriye’de demokrasi yok”.

Bu güne kadar her konudaki tavırlarını ekonomik piyasadaki faydaya göre belirlemekle övünen pragmatist bu arkadaşlar neden, ne için birden bire hümanist oldular, anlamak hem zor, hem kolay.

Bir dizi gereksiz itirazı engellemek için öncelikle şunu söyleyelim: Elbette, ülkemizin Silahlı Kuvvetleri vatandaşlarımızı ve/veya sınırlarımızı korumak için güç kullanmakta dâhil her türlü tedbiri almakta sonuna kadar haklıdır. Bu konuda bir itiraz veya tartışma yok, zaten olamaz da.

Ayrıca, Suriye’deki iç savaşın son erdirilmesi için diplomasinin en etkili bir şekilde kullanılması ve taraflara, uzlaşıp iç savaşı sona erdirmeleri için, gerekli en şiddetli siyasi baskının yapılmasına da kimsenin itirazı yok.

Ancak, Suriye’ye savaş açalım. Çünkü“Esed güçleri sivilleri öldürüyor, Suriye’de demokrasi yok” diyorsunuz, gerekçelerinizi sorgularız ve gerekçelerinizin hiç de inandırıcı olmadığını söyleriz beyler.

Bir kere sizin büyük bir hararetle desteklediğiniz Suriye’deki muhalefetin içinde olan birçok grup da (her ne kadar siz yazmasanız ve söylemeseniz de) sivil ve masum insanların ölümüne yol açan birçok eylem yaptı ve yapmaya da devam ediyor.

Demokrasi meselesine gelince, adama soralar demokrasi konusunda bu kadar ilkeli ve tutarlı idiyseniz neden Bahreyn’de olaylar olurken benzer bir hassasiyeti göstermediniz?

Biliyoruz beyler biliyoruz, birçoğunuz için piyasa değeri her şeydir, vicdan, merhamet hiçbir şey. Zira haklısınız merhametin, masumiyetin ve vicdanın piyasada hiçbir değeri yok.

Bu konuda çok ama çok şey söylenebilir, fakat bu yazının sınırları yetmez.

Ancak bitirirken şunu söylemek de bir gereklilik; eğer, ürünlerinizi satacak bir pazar yaratmak için savaş istiyorsanız biz yokuz; siz önden buyurun beyler. Biraz da siz acıyı, gözyaşını ve kaybı görün de, ondan sonra konuşalım.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Kemal
23 Ekim 2012 00:46

Suriye ve Türkiye ilişikileri siyasi boyut üzerinden ölçülüp savaş ve barış düşünceleri üzerinde konuşuluyor.
Suriye’de babalar, analar ve çocuklar öldürülüyor.Bunu yapanlar ise aynı inancı savunan kimseler. Bu katliamda rol alan kişiler, hangi iç huzuru ile dini inançlarını yerine getirebiliyorlar? Burada önemli olan ‚‚İNSAN‘‘ öldürülüyor. Düzeltilmesi gereken Demokrasi, monarşi değil, insana insan olarak önem vermeyen düşüncelerdir
Böyle bir katliama başka ülkelerin de katılması suça ortak olmak değil midir?
Esad ve güçleri veya muhalif kuvetler, hangisi iç dünyalarında arı ve temiz iseler ilk taşı atsınlar! Yoksa geleceği için mücadele ettikleri insanlar için bir masaya oturup konuyu biran önce halletsinler.
Tüm dış güçler insan ve insanlık için, bu anlamsız mücadelenin sona ermesi için aracı olmalılar! Bunu yaparken tarafsız kalmaya çalışmalılar. Yoksa onlar da kan suçu altına girerler.

ali
20 Ekim 2012 13:24

bu yazıda yeni olan ne var?zavallı barış!böyle mi savunulur.

Gazcılar bir dursun
19 Ekim 2012 10:31

Sıraları gelene kadar.

serap
19 Ekim 2012 10:19

Güzel tespitler.. Ulusça uzak durmak istediğimiz ancak siyaseten içine çekilmeye çalışıldığımiz bu savas umarım en kısa sürede biter... Çocuklar anneler ölmesin...

Elvin
19 Ekim 2012 10:17

Suriye ile sorunun temel nedeninin Esad'ın diktatörlüğü veya demokrasi ihtiyacı olmadığını anlamak çok da zor değil sanırım. Ama ülkemizdeki aydınların bu gerçeği her platformda dile getirdiklerini görmek sevindirici.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI