Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

7 Kasım 2012

Ataşehir Belediyesi ve Yeşil Alanlar

Modern dönemin yarattığı önemli sorunlardan birisi de, doğal çevrenin tahrip edilmesi ve ekolojik dengenin bozulması. Özellikle, İstanbul gibi büyük metropollerde ekolojik yıkımın yarattığı sorunlar ciddi boyutlara ulaşmış durumda.

İnsanların yaşamlarını sağlık ve esenlik içinde sürdürebilmeleri için doğanın ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum.

İşte büyükşehirlerde hava kirliği nedeni ile solunum yolu hastalıklarının gösterdiği artış; işte depresyon hastalığının yaygınlaşması; aklımıza hemen gelen iki örnek.

Özellikle, belediyelerin işlevleri ve nitelikleri gereği ekolojik değerlere uygun faaliyet göstermeleri beklenir. Bu bağlamda kendi bölgelerinden yaşayan halkın sağlığından ve esenliğinden sorumlu olan yerel yönetimlerin/belediyelerin o bölgenin suyunu, toprağını, ağacını, yeşilini tüm canlıların esenliğine uygun olarak değerlendirmeleri esastır.

Lakin, siyasi parti ayrımı olmaksızın bir dizi belediyenin bu konuda yeterli hassasiyeti göstermediğini görüyoruz. Sözgelimi, bazı belediyeler, her nasılsa boş kalmış olan küçük alanları, gerekirse kamulaştırıp halkın hizmetine yeşil alan olarak sunacağına, buraların alışveriş merkezi gibi farklı şekillerde değerlendirildiğini görüyoruz.

Ancak, benim de sınırları içinde yaşadığım Ataşehir Belediyesinin bu alandaki çalışmaları yeterli olmazsa da, örnek alınacak nitelikte. Sözgelimi, son iki üç yıl içinde bir dizi park yapması veya var olan parkları onarıp işler hale getirmesi bu bağlamda taktire şayan bir çaba.

Yeni kurulan bir belediye olmasına rağmen, Ataşehir Belediyesi son iki üç yıl içinde onlarca park yaptı veya onardı. İşte, Nazım Hikmet Parkı ve yeni açılan Bülent Ecevit Parkı akla gelen ilk örnekler....

Kapladıkları alanlar göreceli olarak küçük olmasına rağmen, işlevsel hale getirilmiş durumda bu parklar. Mesela bu alanlar en iyi şekilde yeşillendirildikleri gibi, güzel bir planlama ile bu alanlar voleybol veya futbol sahaları, yürüme parkurları ve/veya çocuk oyun yerleri yapılmış. Hatta hatırladığım kadarıyla bir iki parka da hayvanların su içme kaplarının yerleştirilmesi bile unutulmamış.

Ve dileriz ki insanların ve diğer canlıların doğa ile uyum içinde, sağlıklı bir yaşam sürdürmeler için Ataşehir Belediyesi, bu tür çabalarını kesintisiz olarak sürdürür.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

serkan
26 Ocak 2013 18:39

Yeşil katliamını yapan Toki sanki belediye yıllardır var altı üstü 3 yıldır ve çok başarılılar.Sizin gibi AKP zihniyetli insanlar gidip başka yerde yorum yazın

yavuz
10 Kasım 2012 16:06

yazınız kendi içinde bayağı tezat olmuş . örneğin ataşehir belediyesi istanbulun en fazla yeşil katliamına uğrayan bölgesi, o nedenle o bölge büyümüş ve ilçe olmuştur. şimdi 3,5 park yapmakla günahmı çıkarıyorlar.

İbrahim
9 Kasım 2012 10:50

İstanbul'un üzerine fazla gidiliyor.Ayrıca tüm baba yatırımlar da buraya yapılıyor. Olası bir afet halinde tüm bunlar ziyan olacağı gibi ülke de bölünür. Çadı kurmaya yer kalmayan bu güzel şehrimiz insanlarına çok yazık olacak.Eyyy yetkiller ve sorumlular bunun vebalinin altından kalkamazsınız kendinize gelin.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI