Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

27 Ocak 2013

Yine yokladılar...

Birileri yine bir bardak suda fırtınalar koparacak bir şeyleri buldular, mal bulmuş gibi seviniyorlar.

İngiliz öğretilerinden kavramlara yanlış anlamlar yükleme ve o anlamları da tahrip ederek kavramları manasızlaştırma ve anlamsızlaştırma daha doğrusu yozlaştırma , içini boşaltma atıl hale getirme ve kelimeler üzerinden kavgalar üretme modelini bir kez daha yaşıyoruz.

İzmir'li hanım milletvekilinin sözleri lastik gibi nerelere çekilecek, tarifi yapan kim, coğrafyası neresi, o yörenin anlayışı ve idraki ve sözün söylendiği bahis ve yer önemli. Bunları göz ardı edecekler ve o sözler ve derin anlamları da güme gidecek anlayacağız ama her zaman ki gibi iş işten geçecek. Ulus, Millet, Milliyetçilik, Halkçılık ne anlıyoruz. Bu kapsüllerin içinde ne var, yeni bir ilacın deneme süresinde ki zayiatlarından olmayalım.

Türk Ulusu ; Kurtuluş savaşını birlikte kazanıp bu ülkeyi düşmandan kurtardığımız halkaların tümünü kapsayan bir üst kimlik iken ve bu da kurucu parti tarafından altı esasından biri Milliyetçilik olarak tüzüğüne, genel kuruluna, ruhuna hatta Anayasamıza dahi yansımışken halkların adına milliyetçilikle , Durkeimist bir tavır ve söylemlere düşürülmüş, düşü kaybetmiş fakirleştirilmiş, mikro milliyetçilik bir şeylerin yerine ikame ettirilmiştir. Öyleyse Halkçılık nereye gitmiştir.

Kürt halkı, Gürcü halkı, Laz halkı, Rumeli ve Balkan halkları ve Tatar ve Kafkas halkları kendi kültürel kimlikleriyle bu devletin ve onu oluşturan bu şerefli milletin ayrılmaz, ayrılamaz, vazgeçilemez bütününün parçalarıdır, her biri unsuru aslidir. Kabul etmeyen vede ötekileştiren bizden değildir. 100 yıl önce kışkırtılan ve uyandırılan Sırp milliyetçiliği tohumlarıyla parçalanan topraklarda kurulan peyke devletlerin hiç birisinde Anadolunun huzur iklimi yok, hepsi kendilerini sağlama alacak pakt ve anlaşmalar peşinde. Semizlettiğimiz problemin halli vardır, olmayan iradedir. Bu işler mahkemede savunma hakkı ile avukatın kafasında ki örtü ile değil, kafaların arkasındakileri dile getirmekle yada okumakla çözülür.

Hanım mebusumuz ben sosyalistim, Kemalistim, laikim, Atatürkçüyüm diyen Saraybosna kökenli, İzmirli, militarist demokrat bir Boşnak , Türkleşmesini tamamlayamamış kavimlerin yani Anadolu muhacirlerinin halitasında (karışım) ve akıl yolu haritasındaki karmaşa biz milyonları da maalesef etkiliyor. Aidat ve Aidiyet, biz bu aidiyetin aidatını da ödemedik, dedeler ödedi biz safasını sürüyoruz, dövüşmeyen eller elbette kelepçeyle tanışır, çalışmayan ülkesi için koşmayan ayaklar elbette parangalanır. Aşını verdiğin memuru başına amir sayarsan o da gider kendine bir amir bulur, parangalarda sana vurulur.

Ne Mutlu Türküm diyene ; altı boş bir veciz söz değildir bakın lafın tamamına.

Türkçe konuşan, Türk gibi yaşayan ve Türk gibi düşünen kişiye Türk denir. ' Ne mutlu Türküm diyene '

Bu söz bilirmisiniz Balkan ve Rumeli'de nasıl kullanılır, ihtida etmiş yani isevi'lik den dönmüş İslamı seçmiş Arnavut yada Boşnağa bu Türk oldu şeklinde denir ve onlara sorarsan''Elhamdülillah Türk oldum'' diye cevap verirler.

Milliyet salt, yalın bir etnik kimlik tarifi yapan sosyolojik kavram değildir. Kişinin diliyle, diniyle, inancıyla, uğruna can feda mefkuresi ile birlikte anlam kazanır. Ben söylemiyorum Mehmet Akif rahmetli söylüyor. İçinde din aidiyeti, fikir birlikteliği olmayan ise kavmiyetçilik ve ırkçılıktır ki biz onu tel'in ediyor, lanetliyoruz. Tabi din maskesiyle yapılan Arap BAAS'çılığını da onlara da Harici diyoruz, Rafizi diyoruz.
Anadolu Türk'lerinin yeni çevreye ev sahipliği yapan merkezdekiler, kendi tanımlarını Beyaz Türk'lere bırakırsa işte böyle garabetlerle de karşı karşıya kalırız.
Mustafa Kemal Maturidi idi , Aklın yolundan , Hürriyetin den ödün vermeden gidilen yoldan giden idi.

Ne Mutlu Türküm diyene..
Elhamdülillah ki Türküm...
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI