Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

20 Şubat 2013

Biz bunun neresindeyiz?

İMPARATORLUK YIKAN 6 SEBEP

1- Mülki idarenin bozulması,

2- Ordu teşkilatının yıkılması,

3- İlmiye teşkilatının bozulması,

4- Adliye teşkilatının bozulması,

5- Ekonomik yapının bozulması,

6- Azınlıkların devlet aleyhindeki faaliyetleri…


Bu altı bozulmuş yapı, üzerindeki ağırlığı taşıyamıyor.

90. yıldan beri, biz hep yeni kurulanı kutluyoruz!..

Bence eski, kadim yapının neden yıkıldığından çıkarılacak dersler, yenisinin daha uzun ömürlü yaşamasına katkı sağlayabilecek ilim, alternatif proje, orijinal fikir ve formüller üretmemizde yardımcı olur.

1-Türkiye’nin mülki idarecileri zaten bozukta.

Liyakat rafa kalkmış, akıl yıllık izinde. Hafızası silinmiş bir devletin sözde memurlarının, sesleri çıkmadı, “mülki yapıyla oynamayın, pişman olursunuz” diyen bir tane vali olmadı, hatırlamıyorum.

2-Ordu teşkilatının bozulması, (milli orduyu kastediyorsak) o da binbaşıya kadar, üstü zaten NATO’nun ordusu.. Bize hayırları isteseler bile olmaz, olabilecek gibi olanları yok ederler. Geç de olsa uyananları, postallarına basanları tecrit eder, Silivri de dinlendirirler.

3-İlmiye’mi dediniz?..

Dr Hulusi Behçet’ten beri bir adam ürettik mi?, bir adım ileri gittik mi? Akıllarını izne çıkarmış, iradelerini rehin etmiş, aynı berberde, aynı bıyık tıraşı, icatsız üniversitelerin, intihalci profesörleriyle rezillikleri ayağa düşmüş, toplumda itibarını kaybetmiş müessese olmuş maalesef...

4-Fransa’da Bastil, “Sarayın adaletine karşı devrim” değil mi idi?

Demokrasilerde Adaleti Saraylara hapsettik, dünyanın en büyük adalet saraylarına sahibiz. Ceza evlerinde dikine yatış icadı yaptık. Tutuklu sayısında rekora gidiyoruz Göz altılarda birkaç yüzyıl rekorumuzu kıramazlar. Adalet’i saraya koyduk sokakta artık yok. Vicdan ve cüzdan arasında tercih bellidir. Caminin arka cemaat yerinde Kadı efendinin dağıttığı hak kadar hak saraylardan çıkmaz olmuştur.

5-Türk Lirasından 6 sıfır attık TE Lira olduk.

İMF’ye borç veriyoruz ama 1 trilyon dolar borcumuz var. Parayı, Amerikan muhibbi çöl çobanları sıcak, sıcak gönderiyor, bizde istikbalden yiyoruz. Dünyanın en pahalı borçlanan ülkesiyiz, borç buldukça şükür ediyoruz.

6-Geldik Azınlıklar İttifakına..

Şöyle bir bakın etrafa kim kiminle kol kola? Din, dil, etnisite ayrılıklar rafa kalkmış. Azınlıkların flörtlerinden ülkem eşcinseller plajına dönmüş. Bunlar yarın rahmetli Akif’e de kızar. “Milliyet’de neymiş” deyiverirler, dediler de zaten. Milliyeti İslam olan millete, hizmeti insana olan asalete yapılanlar revamıdır, hak mıdır?

Senaryo yazarlarının atladığı ya da “uyuşturduk, unutturduk” dedikleri Asalet, yani imparatorluğun küllerinden Türkiye Cumhuriyetini kuran halkların psikolojisine sahip bir millet olarak federal bir yapılanmayı içine sindiremez, kabul edemez…

Atanmışların tasallutundan demokrasiyi, muhtariyet adına, Cumhuriyet adına kurtaramıyorsak, esaretten kurtulmamıza imkân yoktur. Hani, AKP İran yapardı, 10 yıldır iktidarda olmalarına rağmen ne yapıp, yapamadıkları ortada, korkunun ecele faydası yok.

Bizi korkuttukları film başka, oynadıkları oyun başka…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI