Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

4 Nisan 2013

Akil listenin örtülü mesajı…

Gözümüz yollarda kalmıştı. Akil insanların listesi sonunda belli oldu. Aslında bu girişim toplumsal barış sürecine ciddi katkı koyabilir, gerilen siyasi atmosferi yumuşatabilirdi. Barış süreci sırasında halkın sağduyusu vazifesini görüp, iki tarafa da eşit olma hissiyatını hepimize verebilirdi. Maalesef çıkan sonuç öyle olmadı. AKP’nin bu süreçteki yol arkadaşı BDP dahil, toplumun önemli bir kesimi bu listeden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. Ama bu memnuniyetsizlik iktidarın umrunda değil. Çünkü başbakanın bu listeyi oluşturmasında bazı kritik nedenler vardı. Onlar bu noktada, istedikleri mesajları bu liste aracılığıyla verdiler. Şimdi gelin isterseniz birlikte bir akil listenin iç sesine kulak verelim. Yani örtülü mesajlarına…

Öncelikle analize başbakandan başlayalım. Başbakan lider tipolojisi olarak, ekibinin görüşlerini alan fakat nihayetinde kendi doğru bildiğinde karar kılan bir yapıya sahip. Bugüne kadar ki siyasi yolculuğundan, baskın karakterinin kararları üzerinde ne kadar etkili olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Yani aslında başbakan bu süreci yine kendisi, BDP ve İmralı ekseninde yürütmeye devam edecek. Ama bu sürece karşı çıkanların tek odağı olmamak ve partisinin git gide yıpranan (anket sonuçları onu gösteriyor) imajını kurtarabilmek adına bizlere sunni bir gündem yarattı. Nitekim bu mevzu uzun sure konuşulacak ve bu sürecin yeni odak noktaları akil insanlar ve onların açıklamaları olacak. Hatta bu tezi destekleyen ilk örnek olay akil listenin açıklandığı gün yaşandı. Öcalan’a 4. tur ziyaret gerçekleşti. Üzerinde duran var mı? Yok. Hepimiz akillere odaklandık çünkü. Bu siyasi hamle şimdilik işe yaramış görünüyor.

Peki liste akılları dağıtmak ve odak noktalarını çoğullaştırmaktan başka ne işe yaradı? Şimdi ona bir göz atalım.

Akil insanları bölgelere göre dağıtmak bence sosyolojik olarak doğru bir çıkış noktası. Benim bu noktada ki beklentim, her bölgeye o bölgenin hassasiyetlerine hitap edebilecek, o bölgenin dokusunu çok iyi bilen ve saygınlığı çok yüksek, hatta muhalefetin bile itiraz edemeyeceği aydınların görevlendirilmesiydi. Bu gerçekleşmedi. Üstüne üstlük akil insanlar için öngörülen görev tanımlarında da ciddi yanlışlar var. Doğu’da çekilme batı’da kardeşlik denilerek çıkılan yolcuğun esas adı “uyutma-uyuşturma” operasyonudur. Arka planda görüşmeler sürerken, halkın sırtını sıvazlayıp “teskin ve telkin” etmektir. Yani iktidarın zaten uygulamaya niyet ettiklerini halka ikna etmektir.

Halbuki ben bir vatandaş olarak hükümetten sürece dair beni aydınlatmasını bekliyorum. İkna etmesini değil. Barış diye yola çıktıkları bu süreçte kısa ve uzun vadeli stratejik planlarını öğrenmek istiyorum. Atacağımız bir sonraki adımı bilmek istiyorum. En önemlisi varacağımız noktayı görmek istiyorum. Ve itirazım olduğu noktalarda sözüm dinlensin ve bu söz birçok kişiden çıkıyorsa süreci etkileyebilsin istiyorum. Akil insanlar bunu ne kadar başarabilecek göreceğiz.

Bu listenin esas iç sesi başbakanın, Kürt açılımı olarak başlanan sonra çeşitli adlar alan bu süreçte kendisine destek olan güç odaklarına bir teşekkürüdür. En büyük teşekkür, Ergenekon operasyonlarında hatırı sayılır dahli olan Taraf gazetesine gelmiştir. Taraf gazetesinden 5 kişiyi listeye dahil ederek; “İyi iş çıkardınız. Gerçi sonunda sizi de bitirdim ama üzülmeyin. Kalbimdesiniz” denmiştir. Ardından Yeni Şafak’tan 4, Star’dan 4, Bugün’den 3 ve Yeni Akit’ten 2 kişiyi listeye alarak islami ağırlıklı kesime “Ben sizden kopmadım. Benim doğuş noktam sizlersiniz. Beraber güçlüyüz” mesajını verilmiştir. Sabah grubundan listede isim olmaması çok normal. Çünkü olsa da olmasa da onların koşulsuz bağlılığı devam edecek. Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı zaten yazmama gerek yok. Doğan Grubu bu durumda resmen taraf olmuştur. Hem de en üst düzeyde temsille.

Evet. Bu liste aslında hükümetin kendi adına yürüttüğü kuvvetli bir lobi çalışmasıdır. Başta “yetmez ama evetçilere”; “yaptığınız iyiliği unutmadım” denmiş ve peşi sıra medyadaki destek, bağlayıcı hale dönüştürülmüştür. Sürece destek vermeyenlerin eline de oyuncak verilmiş “hadi biraz da bu listeyle, sanatçılarla, gazetecilerle uğraşın, bizi rahat bırakın” denilmiştir.

Biraz niyet okudum ama başka çare de yok gibi. Sonuç olarak akil insanlar listesi benim için gelmiştir ve geçmiştir. Ben yine gözümü İmralı görüşmelerinden ve iktidardan ayırmam. Evet biraz oyalandık, aklımız dağıldı ama uyumadık. Umarım duyarlı halkımız da bu oyuna gelmez. Uyumaz. Gerçeklerden uzaklaşmaz. Umarım.

Sağlıcakla kalın…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

şebnem
4 Nisan 2013 21:51

EVET KESİNLİKLE ÇOK DOĞRU BİR YAZI KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL AKIL NİNNİSİ

Sudan Nesim
4 Nisan 2013 21:29

Akıllıların akıllısı bu adamlar para alıyorlar mı acaba bu görevleri için.yoksa gönüllülük mü?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI