Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

18 Nisan 2013

Gençlik Kurultayı’nın ardından...

CHP’nin bir üyesi ve kurultay delegesi olarak kendi kendime verdiğim bir sözüm var;

Yaklaşık 2 senedir, İzmir’in yerel gazeteleri Gazetem Ege’de, Çeşme Güneşi’nde ve izmirport.com’da yazdığım yazılarda çıkış noktam hep iktidar ve onun uygulamaları oldu. Mensubu olduğum CHP’nin iç meselelerine hiç girmedim. Kendi kendime koyduğum bu kuralın tek bir nedeni vardı. Ben partili olarak esas meselemizin, karşı devrimle ve onun acımasız yaptırımlarıyla mücadele olduğuna inanıyordum. Ve partililik bilincinin de bunu gerektirdiğini düşünenlerdenim. Şu anda aynı zamanda gercekgundem.com’da yazıyorum ve hala aynı düşüncedeyim.

Gelin görün ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirdiği Gençlik Kurultayı’nın ardından, gençlerin devir teslim töreninin yer aldığı 4 dakikalık videoyu izleyince bu yazıyı yazmaya karar verdim.

İtiraf etmeliyim ki çok duygulandım. Pırıl pırıl iki genç kardeşimiz büyük olgunlukla açıklamalar yapıp görevlerini devir-teslim etmişler. Öncelikle bu olgun tavırlarından ötürü ikisini de kutluyorum.

CHP’de Gençlik ve Kadın Kolları Kurultayları yaklaşık 2 yıl süren sancılı ve emek yoğun bir süreçten sonra gerçekleşebildi. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreve gelmesiyle birlikte oluşturulan gençlik ve kadın Merkez Yönetim Kurullarıyla, uzun bir aradan sonra yapılacak kurultayların hazırlığı başlamış oldu. Bu süreçte 3 farklı kurulda Kadın Kolları MYK Üyesi olarak çalışma şansına sahip oldum. 2004 Yılından beri gerçekleşmeyen kurultayı yapabilmek için önce Türkiye genelinde gençlik ve kadın kolları örgütlenmesinin tamamlanması gerekiyordu. Bu önemli amaç için kurultaylara hazırlık sürecinde bir çok arkadaşımızın yoğun emeği geçti.

2010-2012 Yılları arasında hem Gençlik Kolları’nda hem Kadın Kolları’nda Genel Başkanlık yapmış ve MYK üyesi olarak görev alan tüm yol arkadaşlarımız, Türkiye genelinde bizzat ziyaretlerde bulunarak bu örgütlenmeyi tamamladılar. İşte tüm bu hazırlıkların ardından coşku dolu kurultaylar gerçekleştirebildik. Ne mutlu bize!

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen Gençlik Kurultayı’nda çıkan sonuç ne olursa olsun, önemli olan bundan sonra elele verilerek yürütülecek mücadele olmalıdır. Neredeyse delegeden yarı yarıya oy alan gençler bir elmenın iki yarısı olduklarını unutmamalıdır. Ve Gençlik Kolları’na Genel Başkan seçilen arkadaşımız belki de en çok kendine oy vermeyenleri bağrına basmalı, birleştirici olmalıdır.

Bizim gibi sosyal demokrat partiler için kongreler ve kurultaylar demokrasinin kalbidir. Kim ne derse desin vazgeçilmezdir. Coşku doludur. Umut doludur. Ama bu umudu yaşatmak da seçilenlerin asli görevidir.

Kongre ve kurultayların kaybedeni yok aslında. Siyaset uzun bir yolculuk çünkü. Bazen kaybettim dediğiniz anda yeşermeye başlar. Ve aslında önemli olan ortak amaçlar ve ideolojidir. Bizi bir arada tutan, kendimizi CHP’ye ait hissettiren Atatürk’e ve onun ilkelerine ve çağdaş bir Türkiye’ye duyduğumuz özlemdir. İşte bu özlem bize mücadele gücü verir. Ve görev ve makam beklemeksizin hizmet aşkı verir.

Siyaset gönüllülük esasına dayanır. Özellikle de yıllardır iktidar yüzü görmeyen CHP’de gönüllülük çok önemlidir. CHP’ye gönül veren bir örgüt üyesinin iktidarın nimetlerinden faydalanma gibi bir imkanı yoktur çünkü.

Aksine. Elinden verir, ailesinden verir, zamanından verir, yüreğinden verir. İşte bu yüzden çok değerlidir emeği ve yüreği. Yüreği kırılmamalı ve emekleri el üstünde tutulmalıdır.

Özellikle örgütümüzün geleceği, atar damarımız olan gençlere bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. CHP’ye gönül vermiş her gence kucak açmalı, sahip çıkmalıyız. Gençler sadece broşür dağıtıp, bayrak asmak istemiyorlar. Gençler siyaset yapmak istiyor. Ve yapmalılar.

Daha aydınlık yarınlar üniversitelerde ki kuvvetli gençlik örgütlenmeleriyle mümkün olacaktır.

Bu doğrultuda ve bu özlemle Gençlik Kolları’nın geçmiş dönem Genel Başkanı Emre Doğan’ı ve Genel Başkan İrfan İnanç Yıldız’ı kutluyorum. Elbirliğiyle, işbirliğiyle, yürek yüreğe bu ceberrut iktidara karşı mücadele etmelerini diliyorum. Ve tekrar ediyorum bu kurultayın kaybedeni yoktur!

Delegelerin yüreğinin yarısı bir adayda, yarısı diğer adaydadır. Şimdi vakit bir olma, diri olma vaktidir.

Yolunuz açık, başarılarınız daimi olsun...

NOT: Kendi kendime söz verdiğim için susuyorum. Yoksa gazeteci arkadaşım Barış Yarkadaş’ın son yazısına istinaden kendisine yöneltmek istediğim bir çok soru var. Ama tutuyorum kendimi. Şimdilik...
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

fatıma
19 Nisan 2013 04:01

GENÇLİK Kollarını anladık onlar bizim çocuklarımız slogan mantıklı diyelim.
KADILAR Kadın kolları diye adlandırıldığı sürece hep aynı yerinde sayacaktır hiş baş olmayacak kolda kalacaktır.
Kadın kolları yerine kadınlar birliği olmalı. Siz hiç erkek kolları diye slogan duydunuz mu :)

Meral Akar
18 Nisan 2013 18:00

Elfin hanımın yazısına bir CHP'li olarak katılıyorum. Tebrik ederim.
Büyüklerin hesabına gençler kurban gitmemeli. Partide gençler çok değerli. Onları başka hesaplardan korumalıyız.

Bir de önemli bir detay; 2 yıl Kadın Kolları MYK'sında çalışmış kadınların emekleri çoktur ve değerleri bilinmemiştir. Genel Başkan artık elindeki insan gücünü bozuk para harcar gibi harcamaktan vazgeçmelidir.

Her dönem farklı insanlarla yol yürünmez. Emeğe saygı ve vefaya davet ediyorum...

Anlayan olursa tabi!


umut başcı
18 Nisan 2013 16:47

Örgüt tavrını İNANÇ' ını gösterdi. İrfan inanç Yıldız' ın kazanacağını anlayan emre doğan ve emir cömert ekibi birleşerek ve kurultay salonunda BİRLEŞE BİRLEŞE kazanacağız sloganları atarak gündeme damgasını vurmuşlardır. Bunlar mı şimdi pırıl pırıl. İrfan inanç yıldız bu güne kadar yapılmayanları GENÇLİK adına yapan bir GENEL BAŞKANdır. Partinin gençliğini halkla kucaklaştıran bir başkandır. Yazacak onlarca şey varda neyse bende birkaçıyla yetineyim. Partimize hayırlı uğurlu olsun.

antalya
18 Nisan 2013 15:21

emre doğan bizim onurumuzdur...

istanbul
18 Nisan 2013 14:35

Emir Cömert ve ekibini zorla tasfiye ettirildiği bir kurultay mı ve oradaki diğer 2 aday mı pırıl pırıl?

Tüm Yorumlar (6)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI