Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

19 Nisan 2013

Neye, kime saygı göstereceğiz...

Neye, kime saygı göstereceğiz devlet listesini yapsın.

Kayda Geçsin

Ekranlarda dillerden düşmeyen iki kelime var ;

‘Saygım Var’

Medyamızın kamu yayıncılığı , insan hakları, fikir, konuşma özgürlüğüne saygısı hepimizin malumu.

Bu yazıda ‘Saygı’yı kayda geçirelim, ve medya yoluyla popüler kültürde geçirdiği evrimi devletin , devlet adamlarının saygı kriterlerinin neler olduğunu sorgulayalım.

Haberlere bakınca en fazla mobese kameralarına saygı duymamız gerekiyor çünkü gerçeği gösteriyorlar, yılın gazetecilik ödülünü çoktan hakkettiler , mobese kameraları olmasa resimli , görüntülü haber sıkıntısı olacak ekranların , bu yüzden bütün mobeseleri yılın habercileri seçiyor ve saygılarımı sunuyorum.

Devlet büyüklerimiz küfür ,hakaret , saygısızlık üzerinde çok duruyorlar, çok hassaslar bu konuda elbette haklıdırlar .
Şimdi ekranlarda saygıyla izlediğimiz bazı görüntü, haber, ve olayları şöyle bir gözden geçirelim ve ona göre devletimizin ve büyüklerinin nasıl hareket etmemizi istediğini sorgulayalım.

Mesela ;
Eşinin dişlerini kerpetenle söküp sonra inek tepti diye kabahati zavallı hayvanın üstüne atan adama, yuh demek saygısızlık olur mu ?

Halk otobüsü şöförünün kulağını ısırıp koparan taksi şöförüne saygılı mı olacağız, yoksa vay ayı vay diyebilir miyiz ?

Bu ülkenin adının Türkiye olması şart mı diye ülkesinin ismiyle didişenlere biz izleyiciler saygı göstersek , ki medyamız bu düşüncelerin söylenmesine son günlerde pek saygılı , hatta savcılar saygı gösterseler, yasalar gösterecek mi ?
Biz kimin tarafını tutarsak saygılı oluruz ?

Bu durum karşısında ‘Ne yapacağız peki ? Memleketin adı ne olacak ‘ diye endişelenlere ekranlardan orantısız konuşma hakkı uygulayarak manyak , faşist, ırkçı, milliyetçi, ulusalcı muamelesi yapanları saygıyla mı karşılayacağız ?

Hatta , madem ‘ ‘Türkiye’ rahatsız ediyor bari memleketin adını ‘Absürdistan’ koyalım veya ,
Kürt Türk değildir tamam doğru , ama anayasada Kürt olmayacaksa Türk’de olmamalı diyenlere , ki bir tanesi geçenlerde aksini düşünmek gibi bir lüksümüz olmadığını söyledi,
cevaben bari ülkemizin adını ‘ Memleketim’ koysak vatandaşlık tanımını da ‘Memleketlim olarak yapsak diye bir öneride bulunsak devlete saygıda kusur etmiş olur muyuz ?

Milyonlarca işsiz, ve işinden kapı önüne konanları temsilen , işsizlere bir saygı simgesi olarak Hasan Cemal Heykeli diksek , çünkü işsizliği en büyük tepki alan insan olarak Cumhuriyet tarihimize geçti, lakin diyemiyorum çünkü hemen iş buldu.
Bu durumda ben kime saygı duyacağım ? Hasan Cemal’e mi, Hasan Cemal’i ‘Yılın İşsizi’ ilan eden medyaya mı ?

13 yaşında kıza tecavüz eden 26 sapığa , ve onları hala evde tutan , evliliğini devam ettiren eşlerine yuvalarını yıkmadıkları için saygı duymamız icap eder mi, yoksa midesiz kadınlık gururundan yoksun kadınlar diyebilir miyiz ?

Adam torunu yaşında , reşit olmamış kızla evleniyor, kız razı, ailesi razıymış , ee ne yapacağız şimdi bu evliliğe saygı duyup Allah bir yastıkta kocatsın mı diyeceğiz, ki bu imkansız damat zaten kocamış oluyor evlendiğinde .
Yoksa bu ne ayıp iş, pedofili bir hastalıktır bu ihtiyarı tedaviye götürün dersek mi saygılı oluruz.

‘Bu memleketi kimse benim kadar sevemez’ diye iddialı konuşanlara saygım var .

Ancak , gönül bir yarışma ile kanıtlamalarını arzu ediyor vatan sevgilerini , çünkü neticede bu bir söylem, atıyor olabilirler ve vatan sevgisi kanıt ister.

Yapılsın bir yarışma , aralarında yarışsınlar kim kazanırsa gerine gerine çıksın ortaya o zaman tam bir güven içinde saygı duyarım.

Vatan uğruna kim milyon dolarları elinin tersiyle itecek, kim alıp gidecek
kim yaz tatilini Türkbükü yerine Kütahya’da geçirecek gibi aşamaları olmalı.

Böyle yarışma olur mu demeyin, 70 yaşındaki adamı tramplenden üstelik 10 metre yüseklikten beyin üstü çakma yarışması oluyor da vatanseverlik yarışması neden olmasın ? Üstelik bu önerim ‘yabancı format’ değil.
Yeri gelmişken, televizyonlarda kullanılan ‘Yabancı format’ lara sıf yabancılar da kullanıyor diye saygı duymak zorunda mıyız , fırınlanmış bok yeseler mesela bizde saygı duyup yemeğe mecbur muyuz ?

‘Ben bu vatana hizmet ettim ‘ diyen çok saygıdeğer insanlar var, ve fakat bu hizmeti bedava yapmadıkları hatta aldıkları maaşların dudakları uçuklattığı malumumuz, hem para alıp hem ben hizmet ettim diye kafamıza kakmaları karşısında öööyle dut yemiş bülbül gibi duracak mıyız ? Yoksa ‘ Kes ulan palavrayı paralı gurka ‘ desek saygısızlık etmiş olur muyuz ?

Gene büyüklerime sormak isterim, adam vatanına hizmet ederken yurt dışından bir iş teklifi alıyor ve gidiyor çalışmaya, peki şimdi vatanına ihanet mi etmiş oluyor , başkasının vatanına mı hizmet etmiş oluyor biz bu durumda kime saygılarımızı sunacağız.

Sonra bilhassa canlı yayınlarda arada gıcık tutmasın diye su içmeyi anlayabiliyorumda , gork gork gazoz içenlere, veya höpürtede höpürdete çay içenlere saygı duymamız icap ediyor mu ? Bunun sonu geğirmeye doğru gidiyor saygıdan estağfurullah mı diyeceğiz yoksa ne içeceksen programdan önce ziftlen öyle gel saygısız diyebilir miyiz ?


Üsküp Meydanında Büyük İskender, komitacılar, papazlar dahil herkese heykeller dikilmişken bir heykelcikle yer bulamayan koskoca tarihime talihime hüzünlenirken parçası bende olmuş Balkanlar’ın haline heves edip , ekranlarda Makedonya Anayasasını bize tavsiye eden kaygısız , saygısız içinde teyp varmış gibi durmadan bantı başa alıp konuşan geri zekalıya ben saygı duymak mecburiyetinde miyim, yoksa hiç olmazsa buradan iki laf sokuşturabilir miyim ?

Bilmek istediğim neye saygı göstereceğimiz, neye göstermeyeceğimizin listesinin devlet, iktidar tarafından belirlenmesi ve verilmesidir.

Kayda geçirmek istediğim soru ise ; herşeye , herkese saygı duyan vatandaşlar olursak ileri demokrasi gelir mi ?

Yoksa hepimiz biliyoruz ki ne acılar çekersek çekelim dünya dönmeye devam edecek , Birbirini seven çatışan insanlar olabilmek mi daha saygıdeğerdir, yoksa hiç çatışmayan ama birbirini sevmeyen insanlar olmak mı ?
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI