Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

23 Nisan 2013

HUKUKUN EĞİTİMİ

50’li 60’lı yaşların kuşağında en az puanla girilen fakültelerden sondan ikincisi olan hukuk eğitimi, Cumhuriyetin olgunlaşma yılları ve demokrasi denilen sözde millet iradesi olduğu varsayılan, yılların eskimesiyle rağbet edilen ve talebin arttığı bir üniversite bölümü haline gelmiştir.

İhtilaller döneminde yapılan Anayasalar, çıkarılan kanun ve uygulamalar ile kurulan örgütlerin aslında bürokratik oligarşinin sultasının devamı için saltanatlarının perdelenme ve meşruiyet kazandırılma yapıları olduğu aşikârdır.

YÖK’ün aslında İstikbal planı yapmayan bir Türk gençliğinin önündeki en büyük engel olduğu, yok olsun diyenlerin koltuklara oturduğunda oh olsun demeye başladıkları ve gelenlerin, gidenleri aratır tutumlarının ayyuka çıktığını görüyor, okuyor ve halı altına süpürülen pisliklerini de RED HACK çiler sayesinde öğreniyoruz.

Demokrasinin ve Bürokrasinin vazgeçilmez eğitimi Hukuk eğitimidir. Oysa YÖK denilen garip kuruluşun içinde birileri komisyonlar kurarak meslek dayanışması gösterir Türk üniversitelerine Hukuk Fakültesi kurdurmaz, kontenjan vermezlermiş. Hiçbir resmi sorumluluğu olmayan komisyonun adına kimileri de aktif görev ifa edermiş. Vakıf üniversitelerinin Hukuk bölüm müracaatları ve kontenjan talepleri hangi kıstaslarda cevap buluyor, bilinmezmiş…

Gelelim meselenin özüne; AB sonrası insan hakları, Hukuk, Demokratikleşme adına vakıf ve derneklere konferans, seminer ve eğitim için hibe yardımlar yapılıyor, yağıyor. Böyle bir durumda benim ülkemde küçük hesaplarla Hukuk Fakülteleri açılması zorlaştırılıyor. İnsanlarımızın Hukuk eğitimi almasının önü komisyonlar ve uzantılarıyla kesiliyor. Büyük bir tenakuz değil mi?

Ordinaryus Prof. Ali Fuad Başgil Hoca’nın şu sözünü de hafızalarımızda tazeleyelim. “Denetimi olmayan Demokrasi, dünyanın en zalim rejimidir.” Demokrasiyi, Bürokrasi ile mi denetleyeceğiz, yoksa hukuk la mı? Elbette Hukukla, peki insanlarımıza bunu öğretmez, eğitim fırsatı vermezsek nasıl öğrenecekler, nasıl denetleyecekler?

AİHM’de Türkiye aleyhine açılan davaların toplamı 70 milyar EURO, mahkemelerde Rum ve Kıbrıslı hâkimler görev yapıyor, Rum avukatlar aleyhimizde ki davalara bayılıyor. Tazminat davalarımızı genelde kaybediyoruz.

AB’ de dava takip edebilecek kaç hukukçumuz var, soruyu değiştirelim YÖK’ün üniversitelerinden mezun olan AB’de avukatlık yapabiliyor mu?

Keşişler meclisinin 21 cüppeli üyesi vardı ve halka din adına paganizmin zulmünü dayatırlardı. Bilmem belki insanlarımıza neye hizmet ettiklerini anlatabilmek için iyi bir örnek olur maksadıyla kaleme aldım.

Cumhuriyet kurulurken dışarıdan aldığımız kanunların, emperyalistlerin müstemlekelerine dikte ettirdiği kanunlardan olduğunu şimdi, şimdi anlıyoruz, ayıyoruz…

Ülkemizin ciddi anlamda bir Hukuk Reformuna ihtiyacı vardır, son 20 yıldır dile getirildiği halde yapılmayan bir acil ihtiyaçtır. Arızalı bilgilerle yetiştirilen hukukçularla da bu Reformu yapamayız, yapamıyoruz, daha hukukun eğitimini başaramıyoruz, sayelerinde. Reformunu nasıl yapacak bu zihniyet.

Hukuk Avrupa da 3 yıllık bir eğitim olmuş bizde halen 4 yıllık, sormazlar mı ne yetiştiriyorsun.

Ne diyordu Danıştay Başkanımız Sayın Karakollukçu:

“ İşte polis, emniyet teşkilatımız savcı olmuş, Bilirkişi de Hâkim, Mübaşir de yazı işleri müdürü olmuş... Sonra Adalet diye bağırıyoruz”

Her meslekten insanlarımızı Hukukun temel esasları konusunda eğitmeliyiz. Mühendis Hukukçularımız, Doktor Hukukçularımız olmalı. Hukuk okuyanı Doktor, Mühendis yapamayacağımıza göre, bunu başarmalıyız.

İTÜ, Teknik üniversite başarılı Rektörü iyi bir iş yaptı. İşletme açtı herkes güldü Mühendislerine işletmede mastır yaptırdı. Mühendisler ekonomiyi de bir işletmeyi de çekip çevirmeyi öğrendiler. Rektör Muhammed hoca da her başarılı Türk gibi YÖK tarafından kızağa çekildi. Sonra saygı bekliyorlar. Akademik kıskançlık kıskacında kavrulan irade ipotekli beyinlerin neyine nesine saygı duyayım.

Hukuk bilmez halk hakkını nasıl arayacak?

Aydınları halkın önüne engel koyarsa, yetmez kendi engel olmaya başlamışsa.

HALK NE YAPACAK?..
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Oğuz Pir
3 Mayıs 2013 14:44

Sayın yazar, hukuk eğitimine bir genel hukuk kültürü edinmek için bakarsanız haklısınız. Ancak ülkemizde hukuk eğitimi meslek için yapılıyor. Hakim olmak zor, mezun arkadaşların büyük bölümü avukat oluyor. fakat avukatların büyük bölümünün iş garantisi yok ve mağdur durumdalar. Hukuk mezunlarına yeni iş ve kazanç imkanı sağlanmadık ça (aile avukatlğı gibi) açılan her hukuk fakültesi işsiz avukat yaratıyor. Kalitenin düşmesi de ayrı bir konu...

MUSTAFA ADIGÜZEL
28 Nisan 2013 18:18

Yazarın, 'hukuk fakültelerine giriş puanlarının sondan ikinci olduğu' yönündeki iddiası tamamen gerçek dışıdır.
Kastettiği 50-60 yaş aralığında bir hukukçu olarak hatırlatmak isterim ki, Ankara Hukuk Fakültesi'ne girdiğim 1981 yılında, Ankara, Istanbul ve İzmir'de olmak üzere toplam üç hukuk fakültesi vardı ve yeni açılan İzmir'deki Hukuk Fakültesi henüz mezun vermemişti.
Fakülteye giriş puanları ise, sosyal bilimler alanında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi ile atbaşı giderdi ve şahsım gibi pek çok arkadaşım Sabancı Vakfı, Türk Eğitim Vakfı gibi seçkin kurumlardan burs alarak hukuk eğitimlerini yapmışlardır.
Av.Mustafa ADIGÜZEL

ercan erol
27 Nisan 2013 18:48

hukuk eğitiminin söylenen dönemde sondan ikinci sırada olduğu söylemi atmasyon
asıl şimdi özel üniversiteler sayesinde bu yolda ilerleme var

HATAYLI
26 Nisan 2013 20:50

Demokrasinin yerleşebilmesi için hukuk vazgeçilmez şart ise Liselerden niçin başlanmasın. Hukuk Koleji ile başlanır üniversite ile devam edilir, güzel fikir. İmam Hatip orta okulla başlıyor. Çok, çok imam yanlış namaz kıldırır, tekrar ederiz. Hukuk öyle mi? Pardonu yok...

Sudan Nesim
25 Nisan 2013 19:21

Okullara hukuk dersi neden koyulmaz .Madem hukuk evrensel ve devletin var olma nedeni. Hakim savcı olmak da öyle hemen olmamalı okul bitince uzmanlaşmalı iki yıl, sonra atanmalı. Kendi fikri olsa da olgunlaşan insanlar tarafsız olur.

Tüm Yorumlar (6)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI