Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

26 Nisan 2013

Tarihi Akademi Kitabevi artık Kadıköy’de

Edebiyat, müzik, sinema, heykel, tiyatro velhasıl tüm ilerici, çağdaş sanat kültür değerlerinin içi boşaltılıp, yozlaştırımasına tanıklığımız sürüyor. Muktedirler sanatı ‘dekor saz’ olarak kullanmakla yetinmeyip bazen da saldıryor, yakıp yıkıyor, yerlerine AVM’lerle ikame ediyorlar. “Paranın padişahlığının” sürdüğü, herşeyin vahşi piyasa kurallarına göre belirlendiği koşullarda bu olumsuz sürece karşı durabilmek hiç de kolay değil.

Biz Kadıköy’de yaşayanlar görece daha şanslıyız. İlçemiz İstanbul’un en güzel, en gelişmiş yörelerinin başında geliyor. Ekonomik, sosyal, kültürel düzey açısından Kadıköy özgün. Sivil toplum örgütlenmesinde yaşanan ivme, gazete okur oranının yüksekliği, ikamet eden yazar, çizer, sanatçı aydın sayısının fazlalığı, toplumsal olaylardaki duyarlılık Kadıköy’e özgü karakter olarak öne çıkıyor. Bu gelişmişliği yalnızca günümüze özgü değil. Edebiyat tarihçileri çok uzun yıllardır “şehrin kalburüstü sanatçıları, yazar-çizer kısmı” genellikle Kadıköy’ü tercih ettiğini söylerler. Çay bahçelerinde, kafeteryalarda, bazen bir markette, dolmuşta, ya da vapurlarda bir sanatçı, yazarı, edebiyatçı, oyuncu ile karşılaşabilirsiniz. İlçenin gerçekten çok güçlü bir kültür potansiyeli var. Kadıköy için İstanbul'un hatta Türkiye’nin en kültürlü kentidir dersem hiç de abartma yapmamış olurum.

Elbette Kadıköy’de de herşey toz pembe değil. Bu potansiyele, yanıt verecek sağlıklı, yeteri kadar kultur, sanat alanları yok. Devletin birimleri ve belediyenin açtığı sanat kültür merkezleri güzel, işlevli ama onlar da ihtiyaca yanıt vermiyor. Örneğin Kadıköy’ün henüz batıda örneklerini gördüğümüz büyük, komple bir kültür merkezi yok. Kentin beleği, arşivi niteliğinde bir kent müzesi, kapsamlı bir kütüphanesi de yok. Özel kuruluşlar tarafından açılan yerlerin ise pek azı nitelikli. Bu konuda öncelikli görev kamu kuruluşlarına, yerel yönetime düşüyor. Dileğimiz kaliteli sanata, kültüre, ihtiyaca yanıt verecek yeni alanların çoğalması.

KADIKÖY’DE ÖZGÜN BİR MEKAN


Kadıköy şimdilerde yeni bir mekana kavuşuyor. İsmi Akademi Kitabevi. Çevremizde sık gördüğümüz sıradan kitapçılara hiç benzemiyor. Öncellikle İstanbul’un kültür yaşamında rol oynamış 42 yılık bir geçmişi, birikimi var. Sonra Kadıköy’ün merkezinde, Caferağa Kapalı Spor salonunun karşısında iki katlı 300 m2’lik geniş bir mekan. İçinde binlerce kitap, kitap severlerin oturup sohbetler eşliğinde çaylarını, kahvelerini yudumlayacağı, birşeyler atıştırabileceği bölümler, mini bir bahçe yer alıyor. Alt katta yine içinde binlerce kitabın bulunduğu ve herkese açık ucretsiz kullanabileceğiniz bir kütüphane var. Geniş masalarda kitap okuyabilir, çalışmalarınızı yapabilir, internet kullanabilirsiniz. Akademi Kitapevinin merkezinde kitap ve kitabın sıcaklığı içeri girer girmez insanı kucaklıyor. Bunun yanında İmza günleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Yalnızca yapılan iş değil, işi yapanların niteliği de önemli. İşin kaptanlığını Özcan Sapan yapıyor. Sapan yayın dünyasında tanınan bir insan. Chiviyazıları Yayınevi kurucusu, genel yayın yönetmeni. Yayıncılığı, yazmayı yaşam tarzı olarak benimsemiş bir arkadaş. Chiviyazıları 25 yıldır faaliyette ve hepsi özgün olan yaklaşık 500 kitabı yazın hayatımıza kazandırdı. Türkiyenin en kaliteli butik yayın evlerinin başında geldiğini düşünüyorum. Özcan Sapan ve arkadaşları estetik, duygu ve düşünce zenginliklerini Akademi kitapevine yansıtıyorlar.

EFSANE KİTAPEVİ ARTIK KADIKÖY’DE


Yukarda 42 yıllık bir tarihten söz ettim. Evet Akademi Kitabevi tarihi, bir anlamıyla İstanbul’da da kitabevi tarihidir. Kurucusu Hadi Olca yıllarca Kasımpaşa’da 4 m2’lik yerde Gemi Kitabevi adıyla hizmet verdikten sonra, yıl 1971’I gösterdiğinde Nişantaşı’nın en merkezi yerine 130 m2’lik yerde yeni adıyla hizmete başlamıştı. Artık kitabevi anlayışı değişecek, tarihe tanıklık edecek yeni bir sayfa açılacaktı. Akademi, gençlerin, okuryazarların, aydınların, ilerici insanların, yazarların edebiyat denince ilk uğrak yeri olacaktı. Raflardan seçtiğiniz kitaplara dokunurken yazarlarıyla gözgöze gelebileceğiniz bir mekan olacaktı. Sonraki uzun yıllar boyunca oldu da…

Akademi Kitabevi verdiği ödüllerin yanı sıra seçici kurulu da uzun zaman konuşulacaktı. Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Vedat Türkali gibi isimlerden oluşan juri seçiciydi. Genç yazarları özendirmek amacıyla 1979'da kurulan ödül, şiir, hikâye, roman, deneme-inceleme-eleştiri-gezi ve çocuk edebiyatı dallarında yayımlanmış ya da yayıma hazırlanmış ilk yapıtlara verilmekteydi.

Akademi Kitabevi, 1979’dan 1991’e kadar o kapıdan geçip edebiyat kapısından giren çok kişi oldu ve daha sonra haklı bir şöhret kazandılar. Şiir dalında: Murathan Mungan, Turgay Fişekçi, Ozan Telli, Hüseyin Haydar, Ahmet Ada, Ali Cengizkan, Adnan Azar, Suat Vardal, Serhan Özdemir, Nevzat Çelik, Salih Bolat, Mehmet Yaşın, Hüseyin Alemdar, İbrahim Karaca, Emirhan Oğuz, Karadaş, Nuh Ömer Çetinay, Nur Bulum, Sabri Gürses, Altay Öktem, Ali Mustafa, Ünal Ersözlü, Namık Kuyumcu, Önder Kızılkaya. Öykü dalında: Nursel Duruel, Abdullah Nefes, İnci Aral, Feyza Hepçilingirler, Fazlı Yalçın, Erendiz Atasü, Hüseyin Akyüz, Ahmet Çakır, Ülkü Ayvaz, Özcan Karabulut, Engin Çetinbağ, Şükran Farımaz, Muzaffer Abayhan, Ahmet Yurdakul, Gülderen Bilgili, Hakan Şenocak, Ahmet Yıldız, Sezer Ateş, Berrin Kırımlıoğlu, Behçet Çelik, Birol Keskin, Eray Bulvar, Neşe Cehiz, Atilla Şenkon. Roman dalında: Ahmet Altan, Öner Yağcı, Nejat Elibal, İlker Özünki. Deneme, eleştiri, inceleme, gezi dalında: Ayşegül Dora Güney, Recep Selahattin Doğan, Mehmet Yaşar Bilen, A.Mümtaz İdil, Mehmet Altan, Yaşar Seymen, Feridun Andaç, H. Zafer Şahin.

AKADEMİ ÖDÜLLERİ YENİ YAZARLAR KAZANDIRACAK

Akademi’nin Kadıköy’e taşınıp hizmete girmesi öncelikle ilçemiz için gerçek bir kazanım. Akademi Kitabevi efsanesini yaratan Hadi Olca artık yok ama onun oğlu Muzaffer Olca yine kitapevinin başında ve babasının bıraktığı yerden devam ediyor. En önemlisi de Akademi ödüllerini yeniden hayata geçirecek ve edebiyatımıza soluk verecek yeni yetenekler keşfedilecek…

Sözün kısası Akademi Kitabevi artık Kadıköy’de faaliyette. Resmi açılış 27 Nisan Cumartesi günü Saat 17.00, 19.00 arasında. Tabiki açılışta edebiyat dünyamızın önemli isimleri de olacak. Vedat Türkali, Adalet Ağaoğlu, Sevin Okyar, Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Cevat Çapan, Feza Hepçilingirler, Bilgesu Erenus, Deniz türkali, Süreyya Berfe, Haydar Ergülen, Sezayi Sarıoğlu,Turgay Fişekçi, Nail Güreli, Refik Durbaş, Afşar Timuçin, Sırrı Özbek… ve daha sayamadığım çok isim o gün açılışı zenginleştiriyor.

Akademi Kitapevi 7 günü sabah saat 09.00’dan akşam 22.00’ye kadar kitapseverlere hizmet edecek. Kadıköy, Sakız Sokak’ta; Caferağa Spor Salonu ve Kadıköy Sifa Hastanesi’nin karşına yolunuz düşerse Akademiye uğramadan geçmeyin…

Okumak gerçek anlamda ayrıcalık olsun…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

dr.Erdinç Köksal
17 Mayıs 2013 00:54

Türk Edebiyat Dünyasına çok değerler katmış olan AKADEMİ KİTABEVİ'ni artık Kadıköy'de de görmek hepimiz için büyük şans.
Kitabevini gezerken, farkettiğim incelikleri, kadirşinaslığı ve verilen emeği hayranlıkla izledim. İnanıyorum ki Kurucusu Rahmetli Hadi Amca cennetteki mekanından aynı duygularla izlemektedir.

ESİN
26 Nisan 2013 10:55

Yazıyı ilgiyle okudum. Nişantaşındaki Akademiyi bilen kuşaktanım. Bir Kadıköylü olarak kitapevinin böyle yeni bir konsptle buraya taşınmasıa çok sevindim...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI