Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

4 Mayıs 2013

Camilerimiz

Rahmetli Emim duyduğu bir öyküyü şöyle anlatırdı: İravan’da GÖĞ MECİT’in (yani Mavi Mescit) temeli atılacak. Kutsal mekân hayli kalabalık. Zira o yıllarda İravan’da Müslümanlar Müslüman olmayanlardan kat kat fazla.

O nedenle meydanda Şii’si, Sünni’si, Alevi’siyle İslam’ın her mezhebinden insanlar var. İdareciler, diğer dinlerin mensupları da orada. Tekbir getirenler, mersiye okuyanlar, dua edenler sağda solda kümelenmiş. İnşaat mahallinde de her şey hazır. Su, kum, taş, toprak… Caminin temelleri de kazılmış. O da hazır…

Bir grup insan elinde mala, kürek, yapılacak duanın, kesilecek kurbanın hemen arkasından caminin temeline ilk harcı atacak olmanın sevabını, heyecanını yaşıyor. Gözleri yaşaranlar, ağlamaklı olanlar, ağlayanlar var. Tam o anda AĞ SAKKAL bir piri fani ortaya atılıyor: “Beyler, ağalar, müminler, dindaşlarım!” diye söze başlıyor ve devam ediyor:

“Bu mübarek binaya, bu mukaddes yapıya harç koyacakların bazı özelliklerinin olması lazım. Kısaca inancı sağlam, kul hakkı yememiş, İslam’ın şartlarını eksiksiz yerine getirmiş olmalı. Yani tutulmamış orucu, kazaya kalmış tek bir öğün namazının olmaması lazım. Başta ailenin büyükleri, küçükleri olmak üzere yakın – uzak akrabası ile konusu – komşusu ile dargınlığı, dil dalaşı olmaması gerekir. Keza fitresini, zekâtını İslami ölçüler içerisinde eksiksiz yerine getirmesi lazım. Bu mübarek mekânın helal para ile yapılması, burada çalışanların bile her türlü günahtan azade olması lazım. Bu kutsal yapının ebediyen anılması için her türlü şaibeden münezzeh olması lazım geldiğine inanıyorum. Eğer içinizde kişisel özelliklerini kısaca sıraladığım insanlar varsa, caminin temeline ilk harcı onlar atsın”.

AĞ SAKKAL piri faninin bu konuşması karşısında daha önce ellerinde malalarıyla, kürekleriyle sevabın heyecanını yaşayanlar yavaş yavaş sahneden uzaklaşmaya başlamışlar. Alandaki kalabalık seyrelince AĞ SAKKAL hacı tekrar sahneye çıkmış, tekrar konuşmaya başlamış ve şöyle sürdürmüş sözlerini:

“Yüce Allah’ın huzurunda ve sizlerin önünde yemin ederim ki kendimi bildim bileli İslam’ın bütün şartlarını yerine getirmiş biriyim. Tek bir gün aksattığım orucum, tek bir öğün kılınmamış namazım yoktur. Haccım da, fitrem de, zekâtım da yerinde ve zamanında şer’i hükümlere göre ödenmiştir. O nedenle kendimi bu mübarek caminin temeline ilk harcı koymaya ehil ve yeterli görüyorum”.

AĞ SAKKAL duasını okumuş ve GÖĞ MECİT’in temeline ilk harcı koymuş. Rahmetli emim, aşağı yukarı 150 yıl önce böylesine ayrıntılarıyla gündeme gelen o kutsal mekânın hikâyesini sık sık anlatırdı.

Günümüzde çokça inşaatı yazılan, konuşulan camilerimiz karşısında hep kısaca özetlediğimiz bu hatıra gelir aklıma. Ne acıdır ki kutsal yapılarımız bugün alınıp satılan bir çıkar aracı olmuştur. “Dindar nesiller yetiştirmeyi amaç edinen” siyasi iktidar; minareleri gökdelenlerin, kubbeleri alışveriş merkezlerinin gölgesine mahkûm etmiştir.

Yanılıyor muyum?
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Sudan Nesim
7 Mayıs 2013 22:54

Sahi bu kadar ayırımcılık yoktu. İnsanlarımızın kafası karıştı galiba. Ben neyim, kimim sormaya başladılar ,herkes karşısındakine de kim acaba. Dıştan omazsa bile içinden sorar hale geldi ki hal ve tavrlarından anlaşılıyor zaten.Bu iyi mi,kötü mü bilmiyorum.

şakir
4 Mayıs 2013 18:01

ACABA ÇAMLICA DA YAPACAKLARI CAMİ-
NİN TEMELİNE İLK HARCI ATACAK ,TAM
MÜSLÜMANI NEREDEN BULACAKLAR???
BUNLARIN ARASINDA BÖYLE BİRİ YOK Kİ...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI