Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

8 Mayıs 2013

AKP’nin Gündemi

Başbakan, suni gündem yaratmaktaki ustalığını yine gösterdi. Dolmabahçe, Kandil, İmralı arasındaki trafiğin içeriğinin tartışılacağı bir günde, kamuoyunun karşısına rakıyla çıktı. Birkaç hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Bunlar rakıyı sulu içiyor” dedikten sonra, partisinin meclis grubunun toplantısında da “Milli içkimiz ayrandır” dedi, deyiverdi.

Görünen odur ki, ilamaşallah iktidar Yeşilay Cemiyeti gibi çalışıyor. Alkollü içkilere karşı savaşı yurt genelinde, kamu kuruluşlarında yasakladıktan sonra, derneklere, lokallere, dinlenme tesislerine, piknik yerlerine kadar genişletti. Ardından havayollarına kadar yükseltti. Neredeyse ülke genelinde içilecek yer bırakmadı. Ne var ki, yapılan araştırmalarda alkollü içeceklerin tüketiminde akıl almaz yükselişler göze çarpıyor. 2012 yılında, bir önceki yıla göre alkollü içki tüketimi yüzde 15 oranında artmış. Nasıl artmasın ki? Ulusal basınımızda hergün sayfalar dolusu alkollü içki reklamları çıkıyor, yerli – yabancı. Adı, adresi, içeriği bilinmeyen alkollü içkiler doldurmuş piyasayı. Görünen odur ki, büyük sermayeye gücü yetmeyen iktidar, hıncını akşamcılar ve tütün tiryakilerinden çıkarıyor.

Dünyanın en kaliteli tütününü üretip, SAMSUN, SİİRT, BAFRA, MALTEPE gibi adlarla somutlaştırıp, markalaştıran ülkemiz, şimdi ne idüğü belirsiz yüzlerce sigara çeşidinin istilası altında. Keza, dünyanın en geniş ve en kaliteli üzüm bağlarına sahip olan memleketimizde bugün binlerce çeşit yabancı içki cirit atıyor, tam sayfa, çarşaf çarşaf ilanlarla.

Liberal ekonominin şampiyonluğunu yapan AKP, milli varlığımızı, ülkenin zenginliğini inançlara dayanan önyargılardan çıkarıp ülke ekonomisine kazandıramıyor. Akdeniz ülkeleri 2 – 3 tarla genişliğindeki bahçelerinden 4 – 5 milyar dolarlık şarap ihraç ediyorken, biz birebir halkın üretimine yansıyan gelirimizi inançlarımızın sömürüsü haline getirmişiz.

AKP iktidarının inatla ve ısrarla dine, mezhebe dayalı politikasının dışında hiçbir siyasal, kültürel, ekonomik, toplumsal, diplomatik planı, projesi, programı yoktur. İşte görüyoruz. Bugün geldiğimiz çizgi ruj rengine, etek boyuna, içecek çeşidine, saç görünümüne, öğrencilerin ve hosteslerin kıyafetine indirgenmiştir. İçki karşıtlığının ülkemizde kurumsal olarak tarihi eski olmasına rağmen, içkinin milliyetini kazanması AKP iktidarına nasip oldu. Ne var ki, geçmişte İstanbul’un valisi ve belediye başkanı olan Ord. Prof. Dr., Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Fahrettin Kerim Gökay, kısacık boyuyla o yıllarda bir rakı şişesiyle anılır olmuştu. Zira o yıllarda TEKEL idaresi, dışı pürtüklü, kısacık, 250 cc’lik rakıyla piyasadaydı ve o boy rakıya akşamcılar “Fahrettin Kerim” der, garsona öyle sipariş ederlerdi. Bugün de başbakanın ayranla ilişkisi internet sitelerinde, mizah dergilerinde yorumlanır oldu.

Fakat hiçbir şairimiz meyi, meyhaneyi, padişahımız 4. Murat kadar yüceltmemiştir. Bakınız nasıl:

“Rintler meclisinde cana bir acep nam eyledik
Mescidin kandilini meyhaneye cam eyledik”.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

çetin elkan
9 Mayıs 2013 14:27

MİLLİYETCİLİĞİ AYAKLAR ALTINA AL T.C YI SILL SONRA CIK MİLLİ İÇKİMİZ AYRANDIR DEBU NE TAKKIYEDIRRR BÖYLEEE.

abdullah
8 Mayıs 2013 12:52

BU ADAMLARIN,AYNEN SUUDİLER GİBİ,
EVLERİNDE LIKIR LIKIR İÇKİ İÇMEDİKLERİ
NE MALUM...MİLLETE AYRAN.KENDİLERİNE
YÜKSEK ALKOLLÜ VİSKİLER,KONYAKLAR..
OH NE ALA !!!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI