Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

12 Mayıs 2013

Suriye’ye dış müdahale süreci işliyor

Daha önce Cilvegözü Sınır Kapısı’nda meydana gelen patlamada 17 vatandaşımızın hayatını kabettiği Reyhanlı’da yine katliam vardı.

11-05-2013 Cumartesi günü saat 13.55 sıralarında ilçe merkezinde 2 araca yüklenen tahrip gücü yüksek patlayıcılarla gekçekleştirilen çifte saldırıya sahne oldu. Atatürk Caddesi’ndeki Reyhanlı Belediyesi’nin sol tarafındaki cadde üzerinde meydana gelen patlamanın hemen ardından 600 metre uzaklıktaki PTT binası ve Halk Bankası arasındaki meydanda ikinci bir patlama oldu. Bomba yüklü otomobiller yaklaşık 1-2 dakika arayla infilak etti. Patlamada 46 kişi yaşamını yitirirken 50’nin üstünde kişi yaralandı.

BİLDİK POLİTİKALARINDA ISRAR


AKP iktidarı mensupları hiç beklemeden anında açıklamayı patlattı. Nakarat aynıydı.

Başbakan Erdoğan “özgürlük havasını, çözüm sürecini hazmedemeyenler bu tür adımları atabilirler” diyerek kurnaz, makyevelist anlayışının yeni bir örneğini veriyordu.

Bakanlar Beşir Atalay’a ve Muammer Güler’e göre,"Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı 'El Muhaberat' örgütü ile irtibatlı oldukları belirlenmiştir.” diye açıklamaları peş peşe sıraladılar. “Menfur hadisenin Suriyeli sığınmacılarla, Suriye muhalefeti ve Suriyeli sığınmacılarla ilgisinin olmadığı kesindir." açıklamalarını da ekleyerek bildik reflekslerini göstermeyi ihmal etmediler…

Suriye’de yeni ve kanlı bir diktatörlüğü mevcut otoriter rejimin yerine ikame etmeye çalışan ‘teröristleri’ başımıza musallat ederek bölge halkını nasıl büyük bir felaketin kucağına ittiklerini saklamaya çalıştılar.

İktidarın asıl ana fikrini ise Dışişleri Bakanı Davutoğlu dile getirdi “Karşılığını veririz… Hiç kimse Türkiye'nin gücünü test etmeye kalkmasın" diyerek zikrini net biçimde dışa vurdu.

Bu “Karşılığı” nasıl verecekler dersiniz?

NATO’nun, emperyalist odakların daha fazla desteğini alarak Suriye’ye fiili bir müdahale mi yaparlar…

İçerdeki işbirlikçilerine yardımları, desteği daha fazla mı artırırlar…

Bize yapıldığı gibi Suriye’de kanlı terör girişimlerinin kapısını mı aralarlar…

Bekleyip göreceğiz…

Her neyse durum kötü, niyetleri kötü…

SAVAŞ, TERÖRİZM ÇIKMAZ YOL

Reyhanlıda sivil hedefleri gözetmeksizin yapılan saldırılar terördür, provakasyondur. Terörün ırkı, rengi, dini, sağı, solu olmaz. Onu yapanlar kim olurlarsa olsunlar insanlık suçu işliyorlar.

Katliamı yapanlar “Muhaberat uzantıları” mı, Elkaide mi ya da başka odaklar mı henüz tam olarak belli değil. Bomba yüklü araçlarla, bu vahşetin getireceği olası sonuçlar ise belli. Ayrıca bu coğrafyada benzer saldırılara çok alışığız. 12 Eylül askeri diktatörlüğüne yol açan kanlı süreci ve provakasyonları da henüz unutmadık

Bugün askeri üsleri, füze rampalarıyla Türkiye, ABD’nin gerçek anlamda ileri karakolu konumundadır. Ortadoğu’ya dönük emperyalist planların Suriye ayağında Türkiye, AKP iktidarı eliyle iç savaş organizasyonunun baş aktörü durumunda. Suudi Arabistan ve Katar da finansörler… “Suriye’ye demokrasi götürüyorlar” demogojisine ‘inanan’ soldan çark eden liberalleri de ibretle izliyoruz…

AKP iktidarı, ABD’nin savaş taşeronluğunu yaparken, daha fazla pay kapma girişimleri, küçük emperyalist olma hayalleri ülkemizi ve halkımızı açık hedef haline getiriyor. Bu savaşçı, maceracı politikalarla bundan sonra da provakasyonun, şiddetin binbir türüyle karşılaşmamız raslantısal olmaz. AKP iktidarının politikaları Reyhanlı’nın en işlek caddesinde gerçekleştirilen katliam boyutundaki saldırının ülkemizi uluslararası terörün hedefi haline getirdiğinin en somut kanlı sonuçlarından birisidir.

Toplumu terörle pasifize etmek, yanlış politikalar, komşularımızın iç işlerine karışma, saldırganlığı halka sorgusuz, sualsiz onaylatmak için her şey yapılıyor, herkes, herşey kullanılıyor…

Suriye’ye askeri müdahaleyi meşrulaştırmak için kimbilir daha neler yapacaklar.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

ALİ
14 Mayıs 2013 21:50

YAZARIN SÖYLEDİĞİ GİBİ TÜRKİYE HER TÜRLÜ SALDIRIYA, ŞİDDETE, TERÖRE AÇIK BİR ÜLKE HALİNE GELDİ. AKP ULUSLARARASI PROFESYONEL İSLAMCI SAVAŞÇIYI BESLİYOR, EĞİTİYOR, BARINDIRIYOR. TÜRKİYE TERÖRİSTLERİN ÜSÜ OLDU. HATAY, REYHANLI HALKI ACILARI YAŞIYARAK BU GERÇEĞİ GÖRÜYOR, BAKALIM DİĞER VATANDAŞLAR DA GÖRECEK Mİ?

TOSUN
14 Mayıs 2013 18:54

Evet, Suriye'de dış müdahaleye kapı aralama süreci işliyor. Salman Altundal'ın dediği gibi, "Suriye’ye askeri müdahaleyi meşrulaştırmak için kimbilir daha neler yapacaklar." Peki, başarılı olacaklar mı? Türk halkını kandırıp ikna edebileceklerini hiç sanmıyorum... Reyhanlı'daki son terör eyleminde çok sayıda yurttaşımız öldü ya da yaralandı. Yazık değil mi? Ve Suriye'ye müdahale isteyen güçlerin, ne yazık ki, halkı ikna etme niyetiyle yapabilecekleri kışkırtmalar ve terör eylemleri akıl almaz boyutlara ulaşabilir. Bunlar, halk düşmanı.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI