Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

31 Mayıs 2013

CHP'den çağrı

Faruk Demir
Sanatçı ve CHP Parti Meclis Üyesi


Kültür- sanat alanında AKP’nin adeta karşı devrim olarak hazırladığı ve Kültür Bakanlığı'nı neredeyse ortadan kaldıran kanun tasarısı taslağını deşifre ediyoruz. Türkiye'deki tüm sanat kurumları, ilgili sendikalar, parlemento içi ve dışındaki siyasi partilere bu kanun tasarısına karşı ortak hareket etme çağrısı yapıyoruz.

Adına Kültür Sanat Kurumu denilen bu tasarının bütün maddelerini inceledik. Sonuç itibarı ile; başbakanın atayacağı 11 kişi den oluşan Türkiye Sanat Kurumu milyonlarca liralık bütçeyi aktarmaya yetkili olacak. Hazırlanan tasarıyla AKP, ülkeyi kendi siyasi düşüncesine tamamen dönüştürmek için bu kez , kültür ve sanatı kullanacak. Tıpkı “akil adamlar” oluşumu gibi, kendi düşünce dünyasına paralael hareket eden sanatçıları ve o sanatçıların uygun göreceği projeleri anadolunun dört bir yanında yıllarca uygulatacak.

“Demokrasi bizim için bir amaç değil araçtır” diyen anlayış, yasalaştırmak istediği tasarıyla amacına ulaştığı zaman bu sanatçıları ve projelerini terk edecektir. Bu kadarla da yetinmeyip sıra; güzel sanatlar liseleri, koservatuarlar ve bu alanda eğitim veren, ilk orta ve yüksek okullara gelecektir.

Bu durum; ( bazı komşu ülkelerde yaşandığını hatırladığımız) gitar, piano ve benzeri müzik enstrümanlarının meydanlarda topluca yakılacağı zamanların ayak sesleridir. Sanat Kurumu Kanun Tasarısıyla; ilk önce Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve tüm genel müdürlükler kapatılacaktır. Görünen o ki, bu uygulama burada kalmayacaktır. İncelediğimiz batı demokrasilerinde ve 93 yıllık Cumhuriyet tarihimizde sanat; Siyasi iradenin ideolojisi olarak değil, devlet politikası olarak desteklenmiştir. Çünkü sanat ve sanatçı , toplumun geleceği , özgürlük içinde ilerlemesinin temel taşlarındandır. Tasarı , topyekün ülke rejimine karşı gerçekleştirilmeye çalışılan bir karşı devrim hareketidir. Bu soruna sadece CHP ‘nin , sanat ve sanatçıların sorunu olarak bakarsak yanılırız.

Kurmayı düşündükleri ve tamamen kontrollerinde olacak olan Türkiye Sanat Kurumu'na , bakın nerelerden para aktarıp, bu paralarla kendi propagandalarını yaptıracaklar:

Taslak madde: 14(1) kurumun gelirleri:

a- Genel bütceden aktarılacak hazine yardımı,

b- Başbakan tarafından ihtiyaca binaen diğer kaynaklardan yapılacak trasferler ,

c- Milli Piyango İdaresi tarafından gerçekleştirilen bilet satışlarından,

d- Geri ödemeler ve geri almalar,

e- Her türlü yapım ve yayın gelirleri,

f- Kurum gelirlerinin değerlendirilmesinden elde edilen gelirler ,

g- Ayni ve nakdi yardımlar,

h- Bu kanun kapsamında gerçekleştirilecek iş ve işlemlerden alınacak ücretler,

i- Diğer gelirlerden oluşur

Bu paralar devletin bu güne kadar kültür ve sanata ayırdığı bütçenin katbe kat fazlası olacaktır. Ama kaynağın kimlere ve hangi projelere aktarılacağı, siyasi iradenin ve Başbakanın iki dudağı arasında olacaktır. Yani : akil adam olmayı kabul etmiş ve edecek olan sanatçılar götürdüğü projeye istediği kadar kaynak alabilecek, hükümeti eleştirmiş, halkın sesi, gözü, kulağı olmuş sanatçılar ise asla projelerini kabul ettiremeyeceklerdir.

Özetle tasarının ana amacı :

Toplumu iktidarın anlayışına uygun olarak dönüştürme projesinde; hala özerk ve bağımsız yapısını kısmen de olsa koruyan, cumhuriyetle yaşıt kurumların tasfiye edilmesidir. Yerine AKP propagandası yapacak taşeronlar yaratılmak istenmektedir. Sanat ve sanatcı taşeron olamaz, olmamalıdır.

Bu tasarıya karşı duyarlılık ve ortak akılla itiraz etmek tarihi bir zorunluluktur.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ahmet Altınok
31 Mayıs 2013 18:41

5-6 yıl gibi bir zamandan beri "KERHEN" HATIRLAYIP "YARIM AĞIZLA" AKP'ye KARŞI "YÜRÜTÜLEN" Muhalefeti DESTEKLEMENİN ÖTESİNE birşey yapmayı düşünmediniz.Şimdi SIRA "SİZİN KUYRUKLARIN" ALEV ALMASINA GELDİ;BİRDEN UYANMAYA BAŞLADINIZ.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI