Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

1 Haziran 2013

Siyaset Dedikleri

Yalan siyasetin amentüsüdür. Sen siyaset adamı olamazsın arkadaş. Bir çırpıda, bir ayağını yerden kaldırmadan yüzlerce yalan söyleyeceksin, yağmur gibi. Dün ak dediğine bugün kara diyecek, bir gün önce söylediğinin ertesi gün aksini savunacaksın. Sen başarılı siyaset adamı olamazsın arkadaş.

Bakın ne diyor Falih Rıfkı Atay “Zeytindağı” adlı eserinde: “Yalan doğuda ayıp değildir.”

Sen siyaseti onlardan çok mu bilirsin?

İsraf haramdır diye fetva vereceksin, lüksün bulutlarında gezeceksin, zengin işadamlarının beş yıldızlı otellerinde keyif çatıp, havuzlarında yüzeceksin. Devlet malı deniz diye konuşup, domuzlar gibi yiyeceksin. Eş, dost, akraba, taallukat, enişte, bacanak, dünür, damat için çalıp çırpma fırsatları yaratacaksın. Kirvelikten burs, nikâhtan altınlar kazanacak, Hazine’nin trilyonlarını iç edeceksin. Sen siyaset yapamazsın arkadaş.

Beyaz Saray’da başka Kremlin’de başka konuşabilir misin?

İhanet siyasetin öbür adıdır. Sen dün dost dediklerine ertesi gün düşman olabilir misin? Bir gün evvel aynı sofrada yiyip içip, sarmaş dolaş fotoğraf çektirip, “DOSTUM, KARDEŞİM” dediklerine, ertesi gün en galiz sözcüklerle küfredebilir misin? Onu aşağılamak, alaşağı etmek için düşman çemberi yaratır mısın? Sen siyaset adamı olamazsın arkadaş.

Sen sığ bilgin, sınırlı sözcük dağarınla insan hakları, demokrasi, özgürlük, hukuk devleti, kardeşlik üzerine ayaküstü nutuklar atıp, palavra sıkabilir misin? Sen siyaset yapamazsın arkadaş.

Sen ihaneti bilmediğin gibi, rüşveti de bilmezsin. Eloğlu deveyi hamutuyla yutar, rüşvette hudut yoktur diye bir de özdeyiş imal ederken, sen devletin kalemi ile kişisel bir telefon numarası yazmayı ahlaksızlık sayıp, siyaset meydanında nasıl at oynatacaksın arkadaş?

Sen acemi olduğun kadar da zavallısın. Bir din söylemin, bir mezhep mensubiyetin, bir cemaat aidiyetin, bir tarikat bağın, bir aşiret ilişkin yok. Veya var ama sen hiçbirini kullanmayacak kadar onurlu veya piyasaya sürüp oy malzemesi yapmayacak kadar ilkelisin. Sen bir kılı kırka bölerek başarılı bir siyaset adamı olamazsın arkadaş.

Duyduğuma göre sen, zaman zaman bir iki kadeh rakı da içermişsin arkadaş üstüne üstlük. Ne hac farizası ifa etmişsin, ne umre ziyaretin var. Dahası efendiliğin var, serseriliğin yok. Uygarlığın var, argon yok. Sadakatin var, ihanetin yok. Bilgin var, cehaletin yok. Yalanın yok, küfrün yok, dedikodun yok, gıybetin yok…

Geç yiğidim geç yol yakınken. Sen bu sevdadan vazgeç. Görünen odur ki, senin bu coğrafyada başarılı bir siyaset adamı olman için hiçbir sebep de yok.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI