Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

6 Haziran 2013

Mağrur oldum, mağlup oldum...

Yalçın KOÇAK
18. dönem Sakarya Milletvekili


Anadolu fatihi Horasanlı, bir Hilal ile Anadolu’ya bizleri getiren savaş ustası, Nizam-ı Mülk gibi bir veziri Keşfeden ve dahi;, Batini, Rafızi ve sair bozuk itikatlıların amansız hasmı Sultan Alparslan, fethettiği kalenin kalleş komutanı tarafından alçakça ve kahpece hançerlenip ölüm döşeğine düştüğünde, son kelamı İlahi Kelimetulluhı (kelime-i şahadet’i) söylemeden yanındakilere ve oğlu Melikşah’a:
“Dün askerimin yaptığı geçit töreninde gururlandım. Mağrur oldum, ama ölüme mağlup oldum” demiştir.

Bu gelenek, Selçuklu’nun devamı Osmanlı’nın “Cuma Selamlığı”nda Yeniçerinin Padişaha “Gururlanma Padişahım, senden büyük Allah var..,” şeklinde hep bir ağızdan söylenen telkini olarak devam ede gelmiştir.

Başbakan, bütün bunları bilmeyen bir adam değil.
Her ne kadar gömleğini değiştirse, çıkarsa, Milliyetçiliğini reddetse, beyninin tüm hücrelerindeki bilgileri bile sıfırlasa, fıtratı gereği, şuur altı dahi bunları bilecek idraktedir.

Hani geçmişte suikast korkusuyla liderlerin dublör kullandığını biliriz. Hatta bazı filmler de asıl lider egemen güçlerce uyutulur, elde tutulur ve yerine bir başkası ülkeye geri gönderilir… İşte öyle bir senaryo...

MTTB’den bildiğimiz Tayip gitmiş, yerine sanki dublörü gönderilmiş.

Kolay değil, ateşten bir gömlek olan iktidarı 11 yıl taşımak.

Kolay değil, 30 milyonluk bir nüfusa sahip ülkeyi yönetebilme ergine endeksli bir devlet yapılanmasıyla 77 milyonluk ülkeyi ve artan çevresel etkileri ve hassas dengeleri yönetmek, bu ip cambazının ipin üstünde uyumasından zor ve tehlikeli bir işi yapmak gibidir.
Bizim padişahlarımızın illâki bir dalkavuğu olurdu. Stresli bir görev adamının neşesini yerine getirsin kötü enerjisini nötrlesin diye… Ama dalkavukların kellesi bir kurala bağlıydı, “devlet işlerine karışmama esası”, bu sebeple çok kelle veren dalkavukta vardır.

Şimdi bu yanlışları yaptıran dalkavuk çok..
Ceza verecek makam yok, sıkıntımız budur.
İki sıfat çok önemlidir.

Genel Başkan yardımcısı ve Başbakan yardımcılıkları. Bunlar makam değildir. Vazifeleri ana makamı korumaktır. Eski tabiriyle nazarı dikkati celp etmektir. Makamın söylemek isteyip de söyleyemediklerini söyler, gündemi alır, yanlışı söyler eh pardon der istifa eder, ya da değiştirilir, makamda korunmuş olur.

Başbakanın partideki siyasi yardımcılarının isimlerini bırakın seçmeni, teşkilat görevlileri dahi bilmiyor.

Hükümetteki yardımcıları ise yerine göz dikmiş bırakın makamdakini korumayı, polyannacılık oynamakla ben daha iyisini yaparım hele bir yarın olsun anlamına gelen demeçleri vermektedir.

Başbakan dönünce, demeçler yanlış anlaşıldım, öyle değildi, böyleye dönmektedir.

Bu ileri geri laf ustası bilir misiniz ki Rahmetli Erbakan tarafından da hiç sevilmezdi verdiğim en basit işi bile versem uzatır dört sayfa yazar yazdığı da bir işe yaramaz, kendi de demişti şahsıma.

Mevla Tayip beye ömür versin, sağlık versin ve tabi aklıselim ve sekinet versin,
Bizi de bu tufeyli taifesinden korusun…
Mağrur olma Baş bakan, daha büyük makam var.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI