Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

10 Haziran 2013

Başbakan’ın kimyası bozuldu

Umut Behram Turan
Gazeteci


AKP’li milletvekilleri, teşkilat ve yandaş medya tarafından bir dünya lideri olduğuna inandırılan Başbakan Erdoğan’ın kibiri artık narsist kişilik bozukluğu noktasına varmıştır. Bu nedenle Başbakan Erdoğan, Taksim Gezi Parkı direnişi ile hiç ummadığı ölçüde büyük bir şaşkınlık yaşadı. Kendisini gerçekten padişah, halkı ise tebaası olarak Başbakan için en ufak bir hak arayışı dahi tebaanın ulu kişiye isyanı anlamına geliyor.

“Başbakan’a küfür eden gençlik benim gençliğim olamaz” şeklindeki söylemi, bu anlamda manidardır. Kimse kendisine “Başbakan, gençlik neden sizin gençliğiniz olsun? Siz ülkeyi yönetmek için seçilmiş hükümetin, yani yasama organın başısınız sadece, gençliğin ya da halkın sahibi değilsiniz” demiyor.

Başbakan’ın konuşmaları bugüne kadar uzman isimler tarafından yazılır, Başbakan da camdan okurdu. Ancak bugünler de Başbakan öfkesinden kimseyi dinleyecek durumda değil. O nedenle konuşmalarını kendi yapıyor ve açık söylemek gerekirse battıkça da batıyor.

Polisimizi şehit ettiler, camide içki içtiler, türbanlı kızlarımıza saldırdılar şeklinde yalanlarını sürdürmesi AKP tabanı tarafından bile hoş karşılanmıyor. Yandaş medya sessiz kalsa da, birkaç bağımsız medya kuruluşu ve sosyal medyada bu nefret söylemlerinin yalan olduğu birinci ağızlardan tanıklar gösterilerek deşifre ediliyor.

Başbakan’ın kırdığı potlar ve yaptığı hatalar, satır aralarını okursak bununla da sınırlı değil. Başbakan Adana’da AKP’nin zorla bindirilmiş kıtalarına hitaben “Eylemcilerin yüzde 95’i Taksim Gezi Parkı’nın yerini dahi bilmez” demiş. Oran yüzde 95 olamaz ama İstanbul’da gerçekten Taksim Gezi Parkını hatta bugüne kadar denizi dahi görmemiş insanlar vardır. Peki bu ayıp kime aittir? İnsanlar neden Taksim’e çıkıp da Gezi Parkını göremezler? Neden evleri ile işleri arasında hapsolmuşlardır? Neden bir torba kömüre, iftar çadırlarına, iki paket makarnaya muhtaç edilmişlerdir? Bir diğer nokta da Gezi Parkındaki ağaçları eylemcilerin daha önce görüp görmemelerinin hiçbir önemi olmamasıdır. Örneğin ben de Hasankeyf’i hiç görmedim ama bu durum Hasankeyf’e sahip çıkmamı engellemiyor.

Bir başka ilginç söyleme ise Ankara’da imza attı Başbakan. Yine AKP’nin binbir uğraşla topladığı kitleye hitaben Başbakan aynen şu sözleri söyledi: "Borsa İstanbul çökerse bunun altında Tayyip Erdoğan kalmaz. Siz kalırsınız, siz." Şimdi, Başbakan’a sormadan edemiyorum: AKP'nin seçmen kitlesinin Borsa ile ne işi var? Bu insanların çoğu kömüre makarnaya muhtaç orta ve alt gelir grubundan insanlar. Borsa düşerse onlar neden kalsın altında? Sonra, Başbakan neden sen kalmazsın altında? Senin milyar dolarların, İsviçre bankalarında döviz hesapların, ABD’deki çocuklarının gemicikleri var diye seni etkilemez mi bu durum? Tamam; sen dünyanın en zengin liderlerindensin, bunu biliyoruz zaten ama bu ülkenin Başbakan’ı olarak Borsa’nın çökmesini önlemek (altında kalmayacak olsan da) senin görevin değil midir?

Başbakan’ın bir diğer hatası ise CHP için “pislik” demesi ve eylemlerin merkezine CHP'yi koyması. Oysaki direnen kitle içinde CHP'li olmayan çok sayıda insan var. Başbakan’ın eylemler üzerinden CHP’ye saldırması kendi partisi açısından çok stratejik bir hatadır ve bunun hata olduğunu değil stratejistler, 13 yaşındaki çocuk bile görür. Ancak Başbakan’ın kimyası bozuldu bir kere. O nedenle hata üzerine hata yapıyor. AKP’nin ağır topları da Başbakan’ın bu süreçte dağıldığını fark ediyorlar ve çok endişeliler. Birçoğunun gemiyi terk etmesi ve AKP’nin çözülme süreci çok yakındır.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Kalender Er
17 Haziran 2013 17:26

Diktatör TEYYİP ten sonra bu sitede yazılar yazan AKP destekçisi yetmez ama evetçi Soylu gazeteci NEDİM'in de kimyası bozulmuş mudur.
Malum tüm gösterilerde MUSTAFA KEMALİN ASKERLERİYİZ SLOGANLARI ATILIYOR.

bige
13 Haziran 2013 21:00

basbakan chp ye pislik diyor

pislik denen partinin baskani ne yapiyor.
samanyolu tv ye cikip
TAKSIM DAYANISMA PLATFORMU ILE KONUSUP,
TAMAM TAKSIM YIKILMIYACAK DESIN, MESELE
HALLONSUN! diyerek diger butun talepleri yok
sayiyor :-) :-) :-) Erdogan der tabii,

Zamm
13 Haziran 2013 20:06

Korkuları kibire bürünmüş

Ayşenur Yılmaz
13 Haziran 2013 16:52

Kimya gitmiş ve ülkeye kast ediyor.Onuru kalmış bir adet Cumhuriyet Savcısı T.C. ni korumak adına el koysun duruma.Yoksa millet koyacak zaten o eli.Adalet susan,bu felakete ortak olan her yetkiliden hesap soracak o gün gelince.

ŞEREF GÜLTEKİN
11 Haziran 2013 16:19

BAŞBAKAN'IN KİMYASI BOZUK AMA ÇOK BÜYÜK VE TEHLİKELİ TAHRİK EDİYOR..CAMİ DE İÇKİ YALANI, BAYRAK YAKMA YAKMA YALANI ( CUMHURİYET SAVCILARI BU YALAN HABERİ YAPAN TRT YE ŞU ANA KADAR BİR SORUŞTURMA AÇMADILAR.. SUÇA ORTAK OLMAYALIM.. ) GÖSTERİCİLERİN POLİS ÖLDÜRDÜĞÜ YALANI VS ÇOK BÜYÜK, UCU ÖLÜMCÜL OLAYLARA VARACAK TAHRİKTİR.. BİR BAŞBAKAN BUNU YAPMA HAKKINA, YETKİSİNE SAHİP DEĞİLDİR.. EY SUSAN AKP LİLER SİZ DE SUÇA İŞTİRAK EDİYORSUNUZ..

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI