Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

14 Haziran 2013

Gezicilik

Siyasetin bir oyunudur “olmazı göstermek” olarak kısaca özetlenebilir. Sokaktan gelmiş Aristokrat olmayan bir Başbakanımız var aslında, dün oda gezi veya bir başka yerde eylem koyuyordu, yazı yazıyordu oligarşik devletin yasak dediği bir işi yapıyordu.

Şimdi o günlerini unutmuş gibimi davranıyor sanıyorsunuz. Kesinlikle hayır.

Sizlere ve tüm kamu oyuna olmazı gösteriyor, sizlerin muhalefet etme gücünüzün, asıl işi bu olması gereken muhalefet partilerinden daha güçlü olduğunuzu ortaya koyuyor. Bu bir tespit, ikincisi de her türlü fraksiyonun birlikte ortaya koyduğu bir eylemden tek bir siyasi fikir veya kutbun ortaya çıkamayacağını göz önüne seriyor. Bu arada yorgunluk ve Ankara’nın stresinden olsa gerek kendiside bayağı şapkaları ve koltukları karıştırıyor.

Gezicilere düşen bu dezenformasyonları, haklı çıkartmamak olmalı. Sn Başbakan’a, sen ; Rey vermesek de bizim de Başbakanımızsınız tezi hatırlatılmalı.

AKP Genel Başkanlığınız veya sizin siyasi öncelikleriniz saygı görsün istiyorsanız bizim de inisiyatiflerimize öncelikle saygılı olmanız insan hakları açısından vazgeçilmezlerimizdir tezi ortaya konmalıdır.

Gezicilik bir manifesto hareketi bir patronu Halil hadisesi değil Asri, çağdaş bir aksiyon olmalı. Ses getirdiği kadar , derslerde çıkarılacak ve çok partili siyasi hayatımızda demokratik parlamenter Rejimin sadece seçim zamanı sandık tecellisiyle değil, bu kabil eylem ve söylemlerle katılımcı Demokrasi sayfasının açılmasına veya ileri demokrasi diye bize Batı’dan kakalanan bir kavramın yerine ikame edilmesi gerçek bir milli uyanış ve dirilişin sembolü haline gelmesi sessiz milyonların ortak umududur.
Katılımcı demokrasi işte budur.

AKP , ya ilerici muhafazakar bir kimlikle hoşgörü ve tolerans katsayılarını arttırarak yoluna devam etmeli ya da Gezicilerin ortak nidasını anlayamamış, okuyamamış ve iktidar yıpranıklılığına uğramış DYP ve ANAP gibi tarihin siyasi müzesindeki yerini almalıdır.

Taksim meydanında temizlik yapan gençler beni de yanlarına çekiyor, onlar kırmızı beyaz kuvvetler ama içlerine nüfuz etmiş eylem paranoyakları onları kalkan ve koruyucu güç olarak kullanıyor. Ekmek teknesi, iş makinesi yakıyor, vergilerimizle sahiplendiğimiz polis araçlarını tekmeliyor, taşlıyor. Evet bunların isimleri de, liderleri de yabancı, emir aldıkları yer de yabancı.

Sokakta bir festival geçidi asaletinde yürüyen, tencere tava sesleriyle isteklerini dile getiren, camlardan sarkarak alkış yapan destekçileriyle sessiz milyonların sesi olan Gezi parkındaki Abidelere; sayısı 250 yi geçmeyen provokatörlere, profesyonel eylemcilere, turuncu devrimcilere aldanmamalarını, dahili ve harici bedhah (Kötüniyetli) ların aralarında olduğunu unutmamalarını dilerim.

Her zaman bir orta yol vardır, yeter ki ortak bir aklımız olsun. İstikbal; yani gençler ipotekli, rehinli bir gelecek istemiyor. Vesayetli demokrasi değil, ileri demokrasi değil, katılımcı demokrasi istiyor.

Saygı duyalım…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ramazan ferani
20 Haziran 2013 21:59

Sayın Koçak
yazılarınızı büyük bir zevkle okuyor ve takip ediyorum.
açıkçası zekanıza hayranım.
olayları çok güzel yorumluyorsunuz.
ağzınıza sağlık

Melih Kaşıkçı
17 Haziran 2013 15:41

sayın yalçık koçak üstü örtülü akp yandaşlığı yapıyor.

Şarabi Eşkiya
15 Haziran 2013 01:37

Amca sen en iyisi artık yazı falan yazma ve bu işleri gençlere bırakıp kendi köşene çekil çünkü besbelli ki son 18 gündür yaşananları zerre kadar kavrayamamışsın ve bir papağan gibi AKP tezlerini tekrarlayıp duruyorsun. Geziciler ise zaten çoğu seni okumuyor ama okuyanlar da hep bir ağızdan "We're laughing at you" şarkısını söylüyor çığlık çığlığa.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI