Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

14 Haziran 2013

Sabahattin Zami, 3. Köprü'ye hayır diyordu

Erol Bilbilik

Sabahattin Zaim, ormanlık arazi ve su havzalarının tahribine yol açacağını belirterek 3. Köprü’nün yapılmasına tamamen karşı. Söz konusu görüşlerini kitabından izleyelim:

“İstanbul’da Sanayi Bölgelerini incelemekle ilgili geniş kapsamlı bir projenin koordinatörlüğünü şahsıma tevdi etmişlerdi. Koordinatörlüğüm altında yapılan bu çalışmada İstanbul’a Amerikalılar, Birleşmiş Milletlerden uzmanlar geldi, böylece Türkiye’nin en kapsamlı araştırmalarından biri yapıldı.

Fakültemizin yayını olarak çıkan ve doçentlik tezim olan, ‘ Bölge ve Şehir Planlaması Yönünden İstanbul Sanayi Bölgeleri’ adlı kitap bu araştırmanın nihayetinde hazırladığım raporu esas almaktadır. Bu rapordan bir nüsha sanayi odasına bir nüshasını da Belediye ye takdim etmiştim. Ayrıca İstanbul’da bütün sanayi tesislerini paftalara işletmiş, işletmelere verilen numaralara her işletmenin iktisadi özelliklerini gösteren bir föy hazırlamıştım.

Bu dokümanların birer nüshası İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile İstanbul Sanayi Odası’na vermiştim. Hazırladığım rapor Milli Güvenlik Kurulu’na kadar girmiş, kurul da rapora dayanarak İstanbul’da bir Nazım Planı Bürosu kurulmasına karar vermiştir. İstanbul Nazım Planı Bürosu rapordaki verilere dayanarak uzun süre yürüdü.

Nihayet Tayyip Erdoğan Bey’in Belediye Başkanlığı zamanında İstanbul Belediyesi’nde Nazım Planı işini, Mimar Ali Yılmaz Örnek Bey üzerine aldı. Recep Tayyip Bey’inde teşvik ve yönlendirmesi ile bu konuda çeşitli toplantılar yapıldı. Muharrem Es ve Numan Kurtulmuş beyleri de toplantılara davet ettik. Toplantılarda pek çok şey görüşüldü, tartışıldı, karara bağlandı.

1994 yılında Ali Yılmaz Bey’in davetiyle yapılan uzmanların da katıldığı toplantılarda, İstanbul’un Nazım Planı ile ilgili başlıca şu fikirler ortaya çıkmıştı:

1- İstanbul’un kültürel ve sanatsal kimliği öne çıkarılmalı, tarihi turistik ve ticari yapısına önem verilmeli. Ağır sanayi tamamen dışarı çıkartılmalı ancak ileri teknolojiye yer verilebilir.

2- Tarihi ve Kültürel Miras korunmalıdır.

3 -Eskiden tespit edilen 18 milyonluk nüfus azaltılmalıdır.

4- Üçüncü köprü ve üçüncü çevre yolu yerine tüp geçit tercih edilmelidir.

5- İstanbul’un hayat damarları kuzeydedir. Şehir kuzeye doğru yayılıyorsa şehrin hayat kaynakları tahrip olur. Bu sebeple İstanbul, doğu-batı istikametinde gelişmelidir. Kuzeydeki ormanlık ve su havzaları korunmalıdır.

Bütün bu hususlar Nazım Planı içinde yer almalıdır. Boğaziçi, tarihi yarımada, Galata, Beyoğlu ve Adalar ile ilgili sit alanları nazım planında yer almalıdır.

Uluslararası düzeyde Prestij Alanları tabiri yanlıştır. İstanbul’un milli ve milletlerarası prestiji tarihinden gelir.
Bu çalışmalar yapılmış ve ileriki yıllarda tedricen semeresini vermiştir.”

Kaynakça:
Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Bir Ömrün Hikayesi, İşaret Yayınları, İstanbul, 2008, Sayfa: 534-536.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Melih Kaşıkçı
17 Haziran 2013 17:05

- dünyanın en büyük 6. barajı olan atatürk barajı, şanlıurfa tünelleriyle birlikte 4 milyar dolara yapılmıştır.

- 3. köprünün maliyetinin (kamulaştırma bedelleri ve yapım harcamalarıyla birlikte) 6 milyar dolar olacağı bildirilmiştir.

- merkez bankası'nın açıklanan rezervi 128 milyar dolar kadardır.

- demek ki 3. köprü, merkez bankası rezervin yüzde 4,5'ine mal olacaktır.

Taksim Ali Haydar Ceylan
15 Haziran 2013 17:37

Yani talebeler hocalarını bile dinlemiyor diyorsunuz. Sayın Bilbilik, yeni birşey değilki bu. Erbakan Hoca'yı da arkadan vurmadı mı bunlar?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI