Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

21 Haziran 2013

“Başbakan twitter beladır dedi” gözaltılar başladı

Erdal AKSÜNGER
CHP İzmir Milletvekili


Sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınan eylemcilere yönelik uygulamayla baskı ve korku iklimi yaratılmış, göstericileri sindirilmek istenilmiştir..

“Savcılar suç yaratmaya çalışıyor”


“ Başbakan “twitter beladır” dedikten sonra, başlayan twit ve facebook avı önce İzmir’de başladı. İzmir'de attıkları twitler nedeniyle polis kırk ayrı noktaya baskın yaparak gençleri gözaltına aldı. Bu durumun kısa süre içinde, diğer illere de yayıldı. İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir’de, Adana’da operasyonlar ve gözaltılar baskınlar yapıldı.

Son olarak Gezi Parkı protestoları kapsamında gözaltına alınan aralarında Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın liderlerinin de bulunduğu 20 şüpheli Ergenekon savcısı Muammer Akkaş tarafından sorgulanması, Çarşı grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmesi, bu kişilerden sadece ikisinin başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu yaşananların daha da artarak devam edeceğinin göstergesidir.

Olayın temelinde baskı ve korku iklimi yaratarak insanların demokratik haklarını kullanmasını engellemek yatmaktadır.

Yaşanan olaylarda ulusal medya üzerine düşen görevi yerine getirmemiştir. Ulusal medya tarafından halkın haber alma özgürlüğünü engellemiştir. Sadece 2-3 tane televizyon kanalı Gezi olaylarını haber olarak vatandaşa aktarmıştır. Ülke tarihinde bugüne kadar yaşanmamış olayların yaşandığı bir günde ulusal medyanın “penguen belgeseli” yayınlamaları olayları halktan gizlemeye çalışmaları nedeniyle ulusal medyanın yapması gereken habercilik görevini sosyal medya üstlenmiştir.

Asıl üzerinde durulması araştırılıp soruşturulması gereken husus, ulusal medyanın neden görevini yapmadığı ya da neden yaptırılmadığıdır.

Polis, elinde kimin attığı belli olmayan twitleri, gözaltındaki çocuklara kabul ettirmeye çalışmaktadır.

Türkiye'de yapılan eylemler ABD'de ve Batı demokrasilerinde suç olarak görülmemektedir. Bu nedenle twitter hesaplarının IP numaralarının tespit edilmesi mümkün değildir. Kimin attığı belli olmayan twitleri, gözaltındaki çocuklara kabul ettirmeye çalışmaktadır” Twitter ve facebook hesabı olmayan, olsa bile sadece isim benzerliğinden dolayı gözaltına alınmış kişiler bulunmaktadır. Gözaltına alınanların neredeyse tamamının serbest bırakılması, hukukun nasıl siyasallaştığını, soruşturmaların acele, panik haliyle, temelsiz ve dayanaksız olarak yapıldığını göstermektedir.

Bu nedenle gözaltındaki gençlerin ya da alınacakların suçlamaları kabul etmeyerek susma haklarını kullanmalarının, hukuksal olarak en doğru yöntemdir.

“ AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gezi Parkı olaylarının ardından sosyal medya ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını ancak bir yasaklamanın söz konusu olmadığını, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'sosyal medyaya düzenleme' tartışmalarıyla ilgili soruya, ''Siber suçlarla mücadele çalışması var. Sosyal medyayı kısıtlayıcı bir çalışma yok “ yanıtını vermesine rağmen iki sayın bakanın açıklamaları aynı değil.

Siber saldırı ülke sistemine yapılan teknik bir saldırıdır.

Saldırdığı sistemi çökertmek için yapılır. Eğer siz halkın haber kaynaklarının doğru çalışmasını engellerseniz halk da dedikoduya inanır. Yaşanan bu olaylarda gerçekler yerine Penguen hikayeleri anlatmasalardı halk dedikoduya inanmazdı.

Yapılması gereken sosyal medyaya düzenleme yerine gerçek medyada yetkilendirilmiş basın organlarının görevlerini yapmaları sağlanmasıdır. Bu görevlerini yerine getirmeyen basın yayın kuruluşları hakkında soruşturma açılması gerekir.

Bu gün TCK’da zaten yeterli bir düzenlemeler bulunmaktadır. Kaldı ki bu konular yasayla düzenlenemez. Çünkü, örgütlenme hakkı, eylem yapma hakkı terör olarak adlandırılamaz.

İnternet teknolojisi de zaptı rapt altına alınamaz.


Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI