Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

25 Haziran 2013

Duran Adam Gerçeği

Gezi Parkı tepkileri sürüyor. Bu gidişle daha da süreceğe benziyor. Zira her geçen gün yurt içinde ve yurt dışında yayılıyor. Katılımlar artıyor. Tepkiler, sivil itaatsizlik ve benzeri deyimle pasif mukavemet şeklinde cazibesini artırıyor. Duran adam bunlardan biridir.

Doğunun düşünce dünyası yaşlıların gençlere anlattığı nasihatlerle doludur. Batı tefekkürü yaşlıların da gençlerden öğreneceği pek çok şeyin varolduğunu kabul eder. Zaman her geçen gün hayatın yarattığı gerçekleri sergiler ve onları gençler yaratır. Bilgisayar çağının gençlerini medrese kafasıyla yönlendiremezsiniz. Kendi çağınızın masallarını sizden sonrakilere anlatarak avutamazsınız onları. Gezi Parkı eyleminin birkaç saniye içinde New Jersey’den Sydney’e uzanması gençlerin yaratıcılığında saklıdır. Yaşlı veya yaşlanmış kafalar bu büyük güce polis şiddetiyle cevap verebiliyor ancak.

Duran adam genç yaratıcılığının en somut örneğidir.

Duran adam sürekli dolaşan adamdan daha etkilidir.

Susan adamın etkisi konuşan adamdan daha güçlüdür.

Gezi Parkı’nda hamakta kitap okuyan delikanlı, gitar çalan kırmızı entarili genç kız, çorap ören anne, tazyikli suyu, biber gazını, plastik mermiyi kullananlardan daha etkili olduklarını tüm dünyaya göstermişlerdir.

Duran adamlar yürüyecekleri anın kararlılığı içinde şimdi dünyanın her tarafındadırlar. Duran adam Abdullah Cömert’tir. Duran adam Mehmet Ayvalıtaş’tır. Duran adam Ethem Sarısülük’tür. Soran, sorgulayan, tartışan aklın ve zekânın karşısında muktedir ağızlar afallamış, şaşkına dönmüştür.

Sözüm ona muktedirler bazen tweet’lere saldırıyor, bazen facebook’lara. Bu size bir roman kahramanını hatırlatmıyor mu? “Vandal” diyorlar, “tiran” diyorlar, anlamını bilemedikleri sözcükleri sıralıyorlar. Sığ bilgilerini, sınırlı deyimlerle yineliyorlar sürekli. Çağdaş bilimin ve teknolojinin bütün dünyanın günlük yaşamına girmiş gerçeklerine dinsel yorumlarla karşı koymaya çalışıyorlar. Yandaşlarına hedef gösteriyorlar duran adamları. Günümüz muktedirleri yoğun bir cehaletin karanlığında perişan bir mantığın çıkmazı içindedirler. Gerçek dışı olaylar yaratarak gençlere bağırıyor, aşağılıyorlar.

Gençlerin dik duruşu, iktidarın çelimsizliğini bir anda dış dünyaya taşıdı. Dünya siyasal partileri, ekonomi kuruluşları ve özgür basınıyla bu perişanlığı tartışıyor şimdi.

Doksan yıl öncesinin onurlu, güvenilir Türkiye’si bugün içte tıkanmış, dışta tükenmiştir. Bu iktidar uygar, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor.

Milli irade Gezi Parkı’nda, Kuğulu Park’ta, Gündoğdu Meydanı’nda ve bütün yurttadır.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

nihayet
22 Temmuz 2013 22:07

gerçekleri yazmışsınız tebrikler. Yalnız bazı yorumcuların yazdığı dikkatimi çekti. Sizin bu sitede ne işiniz olduğunu soruyorlar nedenini anlayamadım. Benim için kim doğruları yazarsa ayıt etmeden okurum bana kızanlarda oluyor ama karşı görüş ne düşünüyor anlamak gerek. görüyorum ki RTE yandaşları bu anlayışta değiller üzülüyorum halk ayrıştı yapanlara yazıklar olsun. Sanki iç savaş çıksa sevinecekler. Kanunun ilk 3 maddesi de sadece iç savaş çıkar ve asker müdahale ederse değiştirilebiliyorsa. Sanki kasıtlı ayrıştırma geliyor bana halk da çanak tutuyor

H.YILMAZ
28 Haziran 2013 17:39

KÜRD'LER 100 YILLIK HOŞNUTSUZLUK VE İSYAN DEVRİNDEN SONRA,İYİ NİYET İRADESİ SERGİLEYEREK VE ''GEZİ'Cİ FİTNE-FESATCILARA BİR GÜZEL DİRSEK GÖSTEREREK,TÜRK-KÜRD KARDEŞLİĞİNİN GEREĞİNİ TARİH BOYUNCA GÖSTERDİĞİ GİBİ ÜZERLERİNE DÜŞENİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPTILAR. SAHTEKAR SOSYALİSTLER, KEMALİSTLER, ABD-AB VE İSRAİL'Lİ ACENTALILARA OMUZ VERİRKEN... ''HAİN'' OLARAK GÖRDÜĞÜ KÜRDLER BU TUZAKTAN UZAK DURDULAR.1968'DEN BERİ ÇALI ÇIRPI TOPLAYIP KİBRİTİ GENÇLİĞE ÇAKANLAR HİÇ KAYIP ETMEDİLER. KAYIP EDEN KÜRD VE ALEVİ GENÇLER OLDU.KEMALİSTLER HEP KAZANDI.''herkesi kör alemi sersem''SANMAYIN.

ELİF
27 Haziran 2013 11:25

HALKA HİZMET ETMEYE AND İÇMİŞ..EVET..AMA SADECE KENDİNE OY VEREN HALKA..SADECE FİKİR ZENGİNLİĞİNE VE FARKLI RENKLERE HAYIR DİYEN HALKA..SADECE KENDİ GİBİ DÜŞÜNEN,DÜŞÜNMEYENEDE SATIRLARLA SALDIRAN HALKA..

TOSUN
25 Haziran 2013 12:27

duygu
25 Haziran 2013 10:01

..................................

Demagoji'nin halka tepeden bakanına örnek!

duygu
25 Haziran 2013 10:01

Erdoğan bu ülke de halka hizmet görevini and içmiş nadir politikacılardandır.Bunu anlamak için çok zeki olmak gerekmez HALK olmak yeterlidir..

Tüm Yorumlar (6)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI