Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

25 Haziran 2013

Kılıçdaroğlu - Arınç

KILIÇDAROĞLU "ÇAPULCU" DERKEN NE SÖYLER, ARINÇGİLLER NE ANLAR?

AYTUN ÇIRAY
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ

Bilişsel düşünme yeteneklerinden birisi olan soyut düşün¬medir. Soyut düşünme ise kavramları nesne ve durumların simgeleri olarak kullanabilen düşünme tarzıdır. Normal erişkin insanın düşünme tarzı genelde böyle¬dir. *

Örneğin; Sayın Kılıçdaroğlu Sayın Haluk Koç'un sevgili oğlunun düğününde gelin ve damada, "Bu iki çapulcuya ömür boyu mutluluklar diliyorum ve onlardan yeni çapulcular bekliyorum," dediğinde, aklı başında bir erişkin onun "çapulcu" sözcüğünü mecazi anlamda kullandığını bilir. Kılıçdaroğlu’nun buradaki "çapulcu" sözcüğü ile Başbakan'a gönderme yapıldığı açıktır ve buradaki soyut anlamı ile "çapulcu" derken özgürlüklerini arayan cesur gençler kastedilmiştir. Aynı "Kol kırılır yen içinde kalır” deyişi ile gerçek kırıktan söz edilmediğinin bilinmesi gibi.

Çocuklukta ve bunama halinde ise düşünce somuttur, kav¬ramlar birer simge değil, nesne ve durumların kendileri olarak kavranırlar. Yani çocuklara ve bunaklara "Başına benim kadar taş düşsün" dediğinde hakikaten onu taş olarak algılarlar. İşte Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, ''Sayın Kılıçdaroğlu yeni evlenen gençlere 'çapulcu' diye iltifat ediyor. O zaman sayın Genel Başkan; siz bu sıfatı benimsediğinize ve yeni bir genç evlilere bu nasihatte bulunduğunuza göre, siz kendiniz için de bu sıfatı uygun görüyor musunuz? Görüyor ki bunu söylüyor da ben de nezaketen soruyorum, görüyor musunuz kardeşim?" diyerek Kılıçdaroğlu’nun mecazi anlamda söylemiş olduğu “çapulcu” sözcüğünü somut anlamıyla anlamış olabilir mi? Soyut düşünme yetisini kaybetmiş olabilir mi?

Öyleyse acil şifalar dilerim.

*ErolGÖKA Bk.: Bilinç; Psikiyatri; Sinir Sistemi.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

TOSUN
1 Temmuz 2013 16:38

Aytun Çıray: "Kılıçdaroğlu’nun mecazi anlamda söylemiş olduğu 'çapulcu' sözcüğünü somut anlamıyla anlamış olabilir mi?"

Olamaz... Erdoğan sözcüğü gerçek anlamında kullandı. Gezi direnişçileri sözcüğe yeni bir içerik kazandırdılar. Kılıçdaroğlu sözcüğü, bu yeni içeriğiyle kullandı. Arınç, Kılıçdaroğlu'nun kullandığı sözcüğün gerçek anlamına göndermede bulundu.

Bu özet bana, "paralel evrenler" varsayımını anımsatıyor. Saly "söylemler" göz önüne alınırsa, AKP denilen egemen yapının evreni ile halkın evreninin, belirli noktalarda çakışsalar da, koşut ayrı dilsel evrenler olduğu söylenebilir mi? Belki. Belki bu nedenle, AKP'nin düşünüşü, Gezi'nin yarattığı espriye yabancı kalıyor.

Gezi direnişinin jargununu hermeneutik bakımdan ele almak bir tez konusu olabilir. İlginç ve yararlı da olur. Adımı (TOSUN) anmak koşuluyla, master ve doktora öğrencilerine öneriyorum.

Necati Çimen
28 Haziran 2013 09:27

Arınç için kalem oynakmak gereksiz.O Erdoğan'ın sıtres topu görevini yapmakta ve çok da mutlu.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI