Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

1 Temmuz 2013

Sivas katliamı üzerine...

Gerçek Gündem’deki ilk yazım ile merhaba diyorum.

2 Temmuz, ünlü Alman Yazar Hermann Hesse’nin doğum günü aynı zamanda. Bir sözünde şöyle diyor: “Hiç kimse kendi içinde yaşamadıkça başkalarının ruhlarındaki kıpırtıyı anlayamaz.” Hesse’nin ölümünden yaklaşık 30 yıl sonra Sivas’ta, ruhu kirli gölgelerin günler öncesinden kışkırttığı onbinlerce “insan” yüreklerindeki kıpırtıyı anlayamadıkları bir avuç insanı Sivas’taki Madımak Oteli’nde kıstırdı ve yaktı… Fakat Sivas Katliamı denince bir başka Alman’ın, Heinrich Heine’in şu sözü tam da örtüşüyor gibi: "Bir yerde kitapları yakıyorlarsa, orada eninde sonunda insanları da yakacaklardır."

12 Eylül kitaplarımızı yaktı, yasakladı; 12 Eylül’ün beslediği gericilik de insanlarımızı!

Yani bilirdim bir kamyon şoförünün
göğsündeki motor sesini,
uykuda bile dinlediğini.
Yüzünde hasret belirtileri bulunan biri,
koynunda taşırdı bir aşk hikâyesini
kabuk bağlamış muska gibi.


Diyen, elma çiçeklerine şiirler yazan şair Metin Altıok’u yaktılar.

Sazının tellerini yüzyılların ezgileriyle titreten Hasret Gültekin’i yaktılar. Hasret Gültekin, ölümünden kısa süre sonra doğan oğlunu hiç göremedi. Oğlu, babasız büyüdü.

Muhlis Akarsu üstadımızı, 15 yaşındaki Menekşe Kaya’yı ve O’nun 12 yaşındaki kardeşi Koray Kaya’yı yaktılar! Nurcan Şahin, Hacettepe Üniversitesi matematik bölümünü kazanmıştı. İnci Türk ise daha yeni mezun bir eczacıydı. Onları da yaktılar!

Serkan Doğan dumandan boğulmadan hemen önce birkaç dize yazıp cebine koymuştu:

‘...Yanıyorum, anam sakın ardımdan ağlamasın
Ali’yim ben. Pir Sultan yoluna ölüyorum,
Başıma kızıl bağla, sakın ardımdan ağlama...’’


“Kitap kurdu” Yasemin Sivri’yi yaktılar!

35 insan yakıldı.

O-t-u-z-b-e-ş-i-n-s-a-n-y-a-k-ı-l-d-ı dile kolay.

Çorum ve Maraş Olayları’nın, sağ görüşlü kimi gruplar ile “derin devlet” işbirliği sonucu ortaya çıktığında bugün artık neredeyse herkes hem fikir. Ancak Sivas Katliamı, Cumhuriyet tarihinde spontan bir şekilde gelişmiş ilk -umarım son- gerici ayaklanmanın bir sonucu. Bu karanlık gerici güçler ile ne kadar saklarlarsa saklasınlar duygu ve hatta düşünce birliği içindeki bazı kişi ve grupların (ki bunlar arasında kimlerin olduğu da herkesin malumu) Sivas Katliamını da “derin mevzu” gibi göstermeye çalışmasına şaşmamak gerek. Fakat kılıf dar geliyor bu çabalara. Sivas Davası’nın “asıl yargılaması” ise gene bu ruhu kirli adamlar sayesinde Hakkın Divanı’na kalmış gözüküyor. “Hayırlı olsun!”

Sivas Katliamı’nda ölen bütün aydınlarımızı saygıyla anıyorum.

Aydınlık mücadelesinin neferlerine selam olsun!

www.twitter.com/aylacaglayan
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

namık
6 Temmuz 2013 13:55

Sivas'ta İNSAN yakanlar, onların sırtını sıvazlayanlar, onların avukatlığını yapanlar şimdi yine iktidarda.
Üstelik sanki derin devletle mücadele ediyorlarmış gibi.Danıştay saldırısını yapan kendi görüşlerine yakıni insanı Ergenekon masalına ekliyerek, bizler gibi masum insanları sözde terör örgütü üyesi göstermek için. Uzun tutululuk işkencesinin devam etmesini sağlamak için.
Sizi gidi derin devletçi, sonradan haksız bir şekilde aşırı zenginleşen, Allah'tan korkmazlar sizi.

Murat Asus
5 Temmuz 2013 20:55

Sayin Caglayan Sivas Katliaminin acisi hala buyuk. Sizin bu yaziniz bu insanlik disi saldirinin ardindan yazilan ve mutlaka okunmasi geren bir yazi. Asagiga yok soyle yok boyle unutalim diyenler, onlar hep vardi. Biz Corumdan, Marastan cok iyi biliyoruzki unutursak bir daha olur. Basbaglari hatirlatanlarin cabalri ise cok egreti duruyor. Madimakta yakilanlar Basbaglari yapmadigina gore, pkk daha once bir suru buna benzer katliam yaptigina gore, her seferinde bunu one cikarma cabaniz Sivas katliaminin icni bosaltmaktan baska birsey degildir. Herseferinde suc ustu yakalaniyorsunuz ama birturlu uslanmiyorsunuz. Allah akil fikir ve insanlik versin

cevdet bozkurt
4 Temmuz 2013 11:55

H.YILMAZ
4 Temmuz 2013 10:53
**************
Gerçeği görmek istiyorsan,başını iki elinin arasına koy ve şunu düşün...

Madımak katliamını yapan Başbağlar katliamını yapanlardır.Bununla ilgili bir sürü söylem ve yazı kaleme alındı.İkincisi Madımak katliamının faillerinin Avukatlarının bir çoğu AKP Milletvekili ve siyasetcisidir.

Birazcık vicdanlı olun diyorum.

Cengiz
4 Temmuz 2013 11:32

sivas katliamını,gerici yobaz güruhların ta 31 Mart ayaklanması, ardından cumhuriyet döneminde kubilayın katliamının devamı olarak görülebilir tüm bu karşi devrimci kalkışmaların tek bir amacı vardır o da laik demokratik cumhuriyeti yıkıp yerine şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurmaktır,bu bu kadar açıktır, bu katliam olduğunda iktidarda bulunan shp-dyp hükümeti oldukça sorumsuz, yetkisiz davranmış,sivas valisi ise görevini yerine getirmemiştir,katliamı yapanlar hak ettikleri cezalara çarptırılmamışlar ve işin ilginç yönü ise sivas sanıklarının avukatlığını yapanlardan 8 tanesi bugün akp hükümetinde ya bakan ya milletvekilidir,

H.YILMAZ
4 Temmuz 2013 10:53

AYLA HANIM DERSİNE İYİ HAZIRLANMIŞ.NİFAK PEŞİNDE OLANLAR BAŞBAĞLAR KATLİAMINI, 35 MASUM KÖYLÜNÜN KATLEDİLMESİNİ TAVANA BAKARAK ÜÇ MAYMUNLARI OYNAYARAK GEÇİŞTİRMİŞ.SİVAS'IN MÜSEBBİNİ ARAYACAĞI YERDE İŞİN CILKINI ÇIKARMA PEŞİNDE !. GERÇEKCİ OLALIM LÜTFEN.

Tüm Yorumlar (12)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI