Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

2 Temmuz 2013

Mahkeme kadıya mülk değil...

Oğuz Kaan SALICI
CHP İstanbul İl Başkanı

2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!


Bugün 2 Temmuz… Adeta ‘geliyorum’ diyerek gerçekleşen, buna rağmen devletin kolluk güçlerinin seyirci kaldığı Madımak katliamının yıldönümü. 20 yıl önce Sivas’ta gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne yönelik organize edilen gerici kışkırtmalar 35 aydınımızın, sanatçımızın, ozanımızın, insanımızın canını aldı.

O günden bu yana geçen 20 yılda çok şeyler gördük. Madımak’ta insanlar yanarak can verirken ‘Çok şükür dışarıdaki vatandaşlara bir şey olmamıştır’ diyebilen bir Başbakan da gördük, Madımak sanıklarını sahiplenen ve savunmalarını gönüllü olarak üstlenen bir Adalet Bakanı da gördük, TBMM’deki grup toplantısının ardından basının sorularını yanıtlarken Madımak Davası’nın zamanaşımına uğraması konusunda “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” diyen bir başka Başbakan da gördük.

Madımak’tan önce de sonra da çok şeyler gördük bu ülkede: Maraşları, Çorumları gördük. Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Musa Anter, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerini gördük. Zirve Yayınevi katliamını gördük örneğin, Rahip Santoro cinayetini de, Hrank Dink cinayetini de…

Bu ülkede; farklı dile, farklı inanışa, farklı yaşam tarzlarına, farklı siyasal görüşlere, farklı etnik kökenlere tahammülü olmayan ve ‘bir bebekten bir katil yaratan’ karanlık zihniyetlerin kirli tezgâhlarını gördük…

Ancak tüm bunlar olurken bir tek şeyi hiç göremedik bu coğrafyada; adaleti…

Tarihin kötü bir esprisi sonucu Türkiye’de 11 yıldır iktidarda adında ‘Adalet’ kelimesi olan bir parti var. Ancak tabelada yazılı ‘Adalet’, yalnızca kendileri için…

Bugün Türkiye’de her şeyi bilen; eğitmen, doktor, pedagog, mühendis, evlilik teparisti, tarih uzmanı, filolog, hukukçu, din alimi, mimar, kent tasarımcısı, ticaret erbabı, yaşam koçu, aynı anda hem mağdur hem muktedir olabilen bir Başbakan var.

Ve Sayın Başbakan ağzını her açtığında, oturduğu makamın sorumluluklarını unutarak toplumun hassasiyetlerini kaşıyor. Ayrıştırıcı üslubu, buyurgan dili, kendinden olmayana yönelik tavrıyla toplumu geriyor ve sürekli kutuplaştırıyor. Sayın Başbakan buradan siyaset üreteceğini, bu yöntemle oylarını ve iktidarını koruyacağını düşünüyor.

Geçen yüzyılda kalan demokrasi anlayışıyla, yalnızca sandıktan sonuçla ilgileniyor, toplumun kendisine oy vermeyen geri kalanını ve meşru taleplerini ise yok sayıyor.

Gezi Parkı direnişçilerine yönelik tavrı ve söylemleri, barışçıl protestolara bile olan tahammülsüzlüğü, insan haklarını, çağdaş demokrasiyi, eşitliği, adaleti, barışı savunan; üyesi olmaktan onur duyduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaretleri, Sayın Başbakan’ın zaten pek parlak durumda olmayan haleti ruhiyesinin Gezi Parkı’yla birlikte hepten kritik bir noktaya geldiğini işaret ediyor.

Sayın Başbakan bilmelidir ki; bu ülke bu üsluptan çok çekti. Toplumu bölen, ayrıştıran söylemler ve politikalar, geçmişte insanlarımızın hayatlarını yitirmelerine sebep oldu. Kendi seçmenleri de dahil olmak üzere artık kimse bu siyaset biçimini, bu söylemleri, kutuplaştırma çabalarını onaylamıyor, kabullenmiyor. Herkes bilmelidir ki, bu tarz kışkırtmalarla yaşanacak en küçük olumsuzluk, yine Sayın Başbakan’ın sorumluluğundadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkede yeni Madımaklara izin vermeyeceğimizi ifade ediyor, 20 yıl önce yitirdiğimiz 35 canımızı saygı, sevgi ve özlemle anıyor ve iktidar partisine de toplumu bölen dilinden bir an önce vazgeçmesini, ‘mahkemenin kadıya mülk olmadığını’ bir kez daha hatırlatıyoruz.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

vardar
2 Temmuz 2013 22:20

yeni madımaklara...sadece chp değil...bu MİLLET te izin vermeyecektir...hangi mezhepten olursa olsun...bütün kardeşlerimizin başımızın üstünde yeri vardır...!!!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI