Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

8 Temmuz 2013

Penguenler ve hakikatler...

Gezi eylemlerinden sonra siyasette olduğu gibi medyada da yeni bir dönem başladı. Uzun zamandır baskı altında olan yazılı ve görsel medyada “yandaş olmadıkları için” sistem dışı bırakılmış gazeteciler kendilerine yeni ve özgür alanlar açmak için harekete geçti. Geçmek de zorundaydılar...

Bildiğiniz üzere AKP 2002 yılında iktidara geldi. Ve ilk işleri de istedikleri doğrultuda haber yapacak bir medya kurgulamaktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Temmuz 2013 tarihli grup konuşmasında önemli bir olaya işaret etti. İktidarın medya üzerindeki pervasız baskısının öncülerinden olan bu olayı hatırlatmak isterim. İktidara geldikten 2 sene sonra o dönemin bakanı Kürşat Tüzmen, Gaziantep’te bir konuşma yaparken Söz Halkın Gazetesi’ni kendisi aleyhine haber yaptığı gerekçesiyle yırtmıştı. Bir bakanın, kürsüde gazete yırtması aslında bir dönüm noktasıydı. Ve yıllar içerisinde medya aşama aşama dönüştürüldü.

Şimdi yıl 2013. AKP’nin iktidara gelişinin üzerinden 11 yıl geçti. Medyanın büyük bir kısmı iktidara yakın sermayeler tarafından satın alındı. Gezi Parkı protestoları esnasında, merkez medyanın halkın haber alma özgürlüğünü resmen gasp ettiğine cümleten şahit olduk. Bu durum uzun soluklu bir çalışmanın sonucuydu aslında... Medyayı şekillendirme operasyonu iktidarın öncelikli amaçlarındandı. Öyle ya halkı istediğiniz doğrultuda yönlendirmenin yolu “yanlı medyadan” geçiyordu. Maalesef bunu başardılar da...

En son TMSF’ye geçen Akşam gazetesinin yazı işleri toplantısında, gercekgundem.com’a düşen bir habere göre gazetenin koordinatörü Murat Kelkitlioğlu; "Biz direkt Başbakan'a bağlıyız. Başbakan atadı bizi buraya. Sayın Erdoğan'ı destekleyen bir yayın politikası izleyeceğiz'' demiş.

Düşünebiliyor musunuz? Taraflı yayın yapacaklarını açıkça beyan etmişler. İnanılır gibi değil!

Bildiğiniz üzere TMSF’ye geçişin ardından Akşam gazetesi yazarlarının tasfiye dönemi başladı. Yeni işe alınan bir yazarın ilk yazısı ise aklımızın sınırlarını zorluyordu. Güçlü kalem(!) diye lanse edilen Yasemin Nak, Akşam gazetesine yazdığı ilk yazıda ailesi CHP’li olduğu için dinini ve dua etmeyi öğrenemediğinden ve hayatı boyunca bunun eksikliğini duyduğundan bahsetmiş ve ardından ballı kaymaklı bir başbakan güzellemesi yapmıştı. Yıllardır “camileri ahır yaptılar” diyerek CHP’yi “din” üzerinden yıpratmaya çalışan başbakana şirin görünmek için doğrusu iyi bir yol bulmuş Yasemin Hanım. CHP’li olan büyükbabası torununun bu yazdıklarından dolayı utanıyor mudur bilemem. Ama ben o satırları okurken insanlık adına, bu uğurda bedel ödeyen aydınlar, gazeteciler adına utandım. Yandaşlıkta ne hale gelinebileceğini ibretle okudum.

Tıpkı Anadolu Ajansı’nın habercilik anlayışını ibretle izlediğim gibi… Anadolu Ajansı’nın, gerek başbakanın düzenlediği mitinglerde, gerekse Mısır darbesinin yaşandığı süreçte twitter hesabından attığı yanlı tweetler akıllara durgunluk getirdi. AA bir siyasi partinin sözcüsü müydü, yoksa bir haber ajansı mıydı belirsizdi.

Yazılı ve görsel medya üzerindeki bu yapılandırma daha nereye kadar devam eder kestiremiyorum. Gelin görün ki terazinin öbür tarafı artık çok güçleniyor.

Ve medya artık yeni bir mecrada hayata döndürülmeye çalışılıyor. Ekranlarda Halk TV’nin yoğun bir ilgiyle izlenmesi, internet üzerinden yayınların artması, eline kamera alan vatandaşların çektiği görüntülerin onbinler tarafından izlenmesi… Bunlar hep, yeni yeni şekillenen gerilla tipi yayın anlayışının örneklerinden.

Görünen o ki önümüzdeki süreçte, demokrasi ve özgürlükler ülkemizde tam olarak yerleşinceye dek habercilik yeni bir mecrada kendine yer bulacak. Ve bu zor günlerde, halkın haber alma özgürlüğü için canla başla mücadele eden gerçek gazetecilere ve kanallara destek vermek de bizim görevimiz.

Bir karar vermeliyiz; Penguen belgeselleri mi? Hakikatler mi? Sizce hangisi?
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

sadrettin acaroğlu
13 Temmuz 2013 20:18

Ya bu halk tv yi ne zaman açsam kıl görüyom hangi sağatte açmak lazım

kadirli
13 Temmuz 2013 16:49

yııllardır taraflı yayın yapan sizler değilmisiniz.Halk tv çok mu tarafsız yayın yapıyor

Kerem bal
13 Temmuz 2013 12:11

Ben sayın yazarı hiç inandırıcı bulmuyorum. Burada neden köşesi var onu da anlamış değilim.

Mustafa
11 Temmuz 2013 13:27

Anadolu Ajansı genel müdürünün eski bir Kanal 7 muhabiri olduğunu biliyormusunuz

Ali
10 Temmuz 2013 16:54

Ülke herşeyiyle 2 ye bölündü.
AKP I la Ülkenin e ini aldı. (meclis, gazete, TV, PAra vb.)
Q i ise Kalan 5 kaldı..
Adalet ve Kalkınma Partisinin ADALETSİZLİĞİ ....

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI