Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

14 Temmuz 2013

Erdoğan'ın akıl hocası Mehmet Ağar mı?

Gezi Parkı direnişi, AKP iktidarının kimyasını bozdu. İktidar, hareket eden ve sokağa çıkan her canlıyı, varlığına ilişkin bir tehdit olarak algılıyor. Bu psikoloji, sokağa çıkan ve demokratik hakkını kullanan tüm kesimlerin, polis şiddetiyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor. İktidar, sokağın taleplerini şiddetle bastırmaya çalışıyor.

Bugün AKP iktidarının denediği yöntemlerin tümünü, geçmişte, Demirel, Özal, Çiller, Ağar ve Mesut Yılmaz da uygulamıştı. İsmi geçen siyasetçilerin tamamı tasfiye oldu. Halkın taleplerine kulak vermek yerine, devlet refleksiyle davranmak hepsine kaybettirdi. Erdoğan'ın siyasi akıbeti de Demireller ve Çillerlerden farklı olmayacak. Bundan emin olun...

Recep Tayyip Erdoğan, gelişen halk hareketinin siyasi iktidarının ömrünü kısalttığının farkında... Bu yüzden, devletin geçmişte kullandığı yöntemleri uygulamayı ve sokağın öfkesini şiddetle sindirmeyi tercih ediyor. Polisin sokakta gitgide sertleşmesi ve şiddetin boyutunun artması ise AKP'nin yaşadığı tedirginliği gösteriyor. Siyasi iktidarın emrindeki polis, arkasına hükümetin gücünü alarak adeta terör estiriyor.

Polis şiddetinin boyutunun artması ile Erdoğan ve Ağar'ın Bodrum'da buluşmasının aynı günlere denk gelmesi ise manidar karşılanıyor. Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, geçmişte sokak hareketlerine karşı en acımasız yöntemleri kullanan Mehmet Ağar ve Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir süre önce, Bodrum'daki Rixos Otel'de bir araya geldiler. Görüşmeye MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala da katıldı.

Kulislerde, bu görüşmenin ardından polisin şiddetinin artması ve eli sopalı sivillerin sokağa çıkmasının aynı sürece denk gelmesine işaret ediliyor. Bilindiği üzere, Ağar geçmişte aynı yöntemleri kullandırtmış ve "Devlet için 1000 operasyon yaptık'' demişti.

Erdoğan'ın Mehmet Ağar'a olan sevgi ve muhabbeti zaten sır değil... Alel acale çıkarılan bir yasayla, Mehmet Ağar'ı cezaevinden kurtaran Tayyip Erdoğan, umarız Ağar'ın aklıyla hareket etmez! Bu ülke, Ağarlardan, Çillerlerden kurtulmak için çok bedel ödedi. Aynı bedel şimdi AKP'den kurtulmak için ödeniyor. Halk yerinde duruyor, Çiller - Ağar ikilisi ise sokakta dahi rahat yürüyemiyor.

KABATAŞ'TAKİ GÖRÜNTÜLERDE KİMİN ÇOCUKLARI VAR?

Gezi Parkı direnişi sırasında tartışılan en önemli gündem maddelerinden biri de Z.D adlı bir kadına uygulandığı iddia edilen şiddetti. İddiaya göre, Z.D adlı kadın Kabataş'ta bir grup göstericinin hedefi olmuş, tacize uğramış ve dayak yemişti. Başbakan Erdoğan, bu konuyu gündeme getirdi ve üzerinden siyasi rant elde etmeye çalıştı. Başbakan, "türbanlı'' olduğuna vurgu yaptığı Z.D'nin saldırıya uğradığına ilişkin görüntülerin olduğunu da defalarca söyledi. Ama o günden bugüne ortaya bir saniyelik dahi görüntü konulamadı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı İsmet Berkan ise bu görüntüleri izlediğini söyledi. Berkan, ''İzlediysen ne gördüğünü anlat'' diyenlere ise tepki gösterdi. Berkan, tatmin edici bir açıklama yapamadı. Üstüne üstlük, İstanbul Valisi Mutlu ise Berkan'ı ve Başbakan'ı yalanlayan bir açıklama yaparak kafaları daha da karıştırdı. Vali Mutlu, "Elimizde böyle bir görüntü yok'' dedi.

Tüm bu açıklamalar, Kabataş'taki saldırıya ilişkin kuşkuları artırıyor. Berkan'ın "Ben izledim'' dediği görüntülerin gerçekte var olduğu iddia ediliyor. Bazı kaynaklar, şu ilginç iddiayı ortaya atıyor:

"Kabataş'ta Z.D'ye ilişkin bir müdahale olduğu doğru. Ancak anlatıldığı gibi çok şiddet içeren bir müdahale değil. Ufak tefek bir itiş kakış ve tartışma... Polis, olayın kamuya yansımasının ardındanbu isimleri MOBESE'lerden tespit ederek gözaltına aldı. Ancak gözaltına alınan kişilerin, AKP yöneticilerinin çocukları ya da yakınları olduğu anlaşılınca hepsi serbest bırakıldı. Adli kayıtları da apar - topar silindi. Gençlerin Gezi Parkı direnişçilerini zor durumda bırakmak için karşı operasyon yapmak istedikleri anlaşılınca olay örtbas edilmeye çalışıldı.''

Anlayacağınız, birileri Gezi Parkı direnişini itibarsızlaştırmak ve göstericileri "zan altında'' bırakmak için durumdan vazife çıkarmışlar! Meselenin özü ortaya çıkınca, bu kez işler tersine dönmesin diye konuyu gündemden düşürdüler.

Tabii benim buraya aldığım bu sözler, bir iddia... Yetkili makamlar, bu idiaları yalanlar ve "Kimseyi gözaltına almadık'' derse, bunu da okurlarımızla paylaşırız. O zaman İsmet Berkan'a döner "Peki siz neyin görüntülerini izlediniz?" diye yeniden sorarız.

www.twitter.com/barisyarkadas
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

yelken
25 Ağustos 2013 23:22

senin gibi yansiz Tarafsiz Cikarsiz ve Gercek Haberleri yayinlayan AKP yalakacilik yapmayan kisilerden birisiniz iyiki varsiniz Bu yozlasmis ortamda varliginiz bize Cesaret veriyor

hilmi
29 Temmuz 2013 10:54

Erdoğanın akıl hocası Mehmet ağar değil..
''' Halktır,halk'''

DANERDO
25 Temmuz 2013 18:25

amma palavra atmışşın barış ..ufak at biraz

xxxx
19 Temmuz 2013 14:53

Hakkaten Erdem Akel haklı.Gündüz kuşağında yorum yayınlatmak için ideoloji mi değiştirelim? Kökten dincisi,etnikçisi,neo liboşu takır takır geçiyor;diğerleri yasah.
Neden? Editör öyle istedi!
Fe SubhanAllah!

Erdem AKEL
19 Temmuz 2013 13:03

Sn.Editor
Nasri Kocaoglu rumuzu ile yazan sahsin yazdiklarinin neresini dogru buldunuzda yayinladiniz
Dogrusu sasilacak bir durum
Her turlu dezenformasyona bilgi kirliligine evet demek editoryal ahlakin neresine sigiyor
Ben bu sayfaya bilimsel notlar dusmek icin gayret sarfediyorum emek veriyorum
yazdiklarimi siyasi tercihleriniz nedeniyle yayinlamiyorsunuz
Tanri askina bu nasil bir editoryal bir durus
Bu tutumunuzla kime yaraniyorsunuz

Tüm Yorumlar (50)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI