Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

16 Temmuz 2013

Gözaltında cinsel yolla işkence

“GÖZALTINDA CİNSEL YOLLAR KULLANARAK İŞKENCE”

Muğla Barosu Kadınların İnsan Hakları
Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Komisyonu


Kadınları "Yakalayıp", Akrep'e "tıkmak" ya da gözaltına almak.. Ve sonra cinsel saldırıda bulunmak.... Sözlü cinsel saldırı tehditleri ve hakaretlerine muhatap etmek... Kadın tutukluları Cezaevinde çırılçıplak soyup " ince arama" yapmak... Şiddeti düstur bellemiş olanların, Kadına yönelik olarak birde "eril şiddeti" kullanması.. Kadının; dayak ve cinsel saldırı olmak üzere iki kere ve daha ağır, "şiddet üstü şiddete" uğraması.. Asla kabul edilemez, tahammül edilemez, sessiz kalınamaz bir hak ihlalidir. En güçlü biçimde kınanmayı ve cezalandırılmayı gerektiren bir suçtur.

Bu gerçek : Erkek Egemen toplumumuzda, Özgürlükler ve Demokrasi mücadelesinde Kadınların ne ağır "yük"lerle "savaş" tıklarını.. İnsanlık Onuru ve Özgürlük savaşının en yüksek kahramanlarının Kadınlar olduğunu anlatıyor.

Açıklayalım ki: insan bedenine cinsel amaçlı yapılan haksız "el atma", tensel temas ; "cinsel taciz" değil. Cinsel Saldırı suçudur. Cezası 2 yıldan 7 yıla kadar hapistir.(TCK 102/1) Suçun koruduğu değer "Cinsel Dokunulmazlık" tır. Suç " birden fazla kişi tarafından " işlenirse cezası yarı oranında arttırılır.(TCK; 102/3-d)

Ancak yapılan bu saldırıda; Bu suçu işleyen bir kısım polis ve cezaevi personeli ; eylemci kadınların bedensel ve ruhsal bakımdan acı çekmesi, aşağılanması kastıyla hareket etmişlerdir.. Gözaltına alınanlara, hapse atılanlara yapılan cinsel saldırıların niceliksel yoğunlu ve yaygınlığı, yapılan cinsel saldırının sistematik özellikte olduğunu da göstermektedir.

Yapılan işkencedir!.. (TCK 94/1) Suç, zamanaşımına uğramaz. Bu zillet, bunu yapanları, buna yol verenleri, bunu cezalandırmayanları ömür boyu takip edecektir. Yaşadıkları sürece "bir gün hesap verecekleri" akıllarından hiç çıkmayacaktır.

Onlar işkencecidirler... Gelecekleri yoktur... Çocukları onlardan utanacaklar...

Biz biliyoruz kendileri de bilsinler... Cinsel yollar kullanılarak yapılan işkence taciz düzeyinde kalsa bile( yani hiçbir tensel temas olmasa bile) 10 ila 15 yıl hapis cezasını gerektirir. (TCK 94/3)

Her türlü Ulusal ve Evrensel değer yargısının ayaklar altına alınması anlamına gelen; cinsel saldırı yoluyla işkence fiilini gerçekleştirenlerin tespiti ve adalet önüne çıkarılmasını.. Bu tür olayların tekrarının engellenmesi için her türlü tedbirin alınmasını... Bekliyoruz ve istiyoruz.

Saygı ile Kamuoyunun dikkatine sunarız.16.07.2013


Not: İzmir’de Şakran Cezaevi’nde tutulan arkadaşlarımız da kendilerine çıplak arama yapıldığını açıkladılar. Ankara’da Eylem K., Akrep’e bindirilirken ve araç içinde üç saat boyunca keyfi olarak bekletilirken yaşadığı cinsel saldırıyı cesaretle herkesle paylaştı. Kızılay’daki eylemde gözaltına alınan D.E. uğradığı tacizi bir gazeteciye anlatırken, “Kadın ve erkeğe yönelik şiddetin birbirinden farklı olduğunu, kadınların hem dayak hem de taciz ile çift taraflı saldırıya uğradığını ve şiddet üstü şiddet gördüklerini,” söyledi. D.E., 16 Haziran günü gözaltına alınırken yaşadıklarını Facebook’ta anlattı, işittiği “hakaretleri” şöyle sıraladı: “orospu, terörist, kahpe, vatan haini…” Ve bir sürü sözlü tecavüz tehdidi. ETHA ve ANF muhabiri Arzu Demir ile ETHA Haber Müdürü Derya Okatan 18 Haziran günü ajanslarının ve evlerinin basılması sırasında polisin çıplak arama dayatmasına maruz kaldıklarını anlattılar.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI