Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

19 Temmuz 2013

Başbakan ve Alevilik

Ramis TOPAL
CHP Amasya Milletvekili


Sayın Başbakan Alevilik ile ilgili olarak "Alevilik Hz. Ali'yi sevmek ise, ben dört dörtlük Alevi'yim" açıklaması yapmıştır. Sayın Başbakan ben her şeyi bilirim, benim dediğim gibi olacak tavrını gün geçtikçe sertleşmekte ve başka bir boyut almaktadır. Sayın Başbakan şimdi de ulemalığa soyunmakta ve kendine göre bir Alevilik tanımı yapmaya çalışmaktadır.

Alevilik sadece Hz. Ali'yi sevmekle olmaz, Alevilik Hz. Ali'yi anlamak ve ilmine sır erdirmekle başlar. Alevilik, mazlumdan yana olmak, kinini değil ilmini öne çıkarmaktır. Kalabalıkların karşına geçip bir insanın mezhebini hatırlatıp onu yuhalatmakla dört dörtlük alevi olunmaz. Alevilerin kutsal saydığı yerleri cümbüş evi olarak, ucube olarak nitelendirerek dört dörtlük alevi olunmaz. Ne soyuna bakar ne de boyun bakar Alevilik. Hangi soydan olursan ol, kişilik eğitimi al, onun düşüncesi sende soy üstünlüğü düşüncesini alt edecektir der Alevilik. Dili yabancı olanın kalbi temiz olmaz der Alevilik. Bilgiyi ehil olmayana veren, bilgiye zulmetmiştir der Alevilik. Yani Sayın Başbakanın ifadesindeki gibi Alevilik sadece Hz. Ali'yi sevmekle olmaz, Hz. Ali'yi anlamakla ve onun ilmine sır erdirmekle olur.

Aleviler bu topraklarda binlerce yıldır bu ilmi yaymaya, bu düşünceyi öğretmeye adamışlardır kendilerini. Bu anlayışla yaşamak Alevilerin havası, suyu, toprağıdır... Bu anlayışı yok görerek, bu ilmi yok sayarak dört dörtlük alevi olunmaz. Alevilik birbirine saygıyı, birbirini anlamayı ve diğer anlayışlara saygı göstermeyi öğretir. Bir yanında ceylanı bir yanında aslanı yayana oturtabilen Hacı Bektaş-ı Veli'nin, cehennemde ateş yoktur, her insan ateşini bu dünyadan götürür diyen Pir Sultan Abdal'ın anlayışıdır Alevilik. Yani Alevilik sözle değil, anlayışla ilimle olur. Alevilik ötekileştirmeyle değil birleştirmeyle olur. Alevlik kinle nefretle değil, sevgiyle hoş görüyle olur.

Hz. Ali ellerini açıp Allah'a dua ederken "Allahım gönlümde olanı hakkımda eyle, hakkımda olanı gönlüme razı eyle" derdi. Sayın Başbakanın gönlünde olan Alevilik ise, hakkında hayırlı eylesin diyoruz ve Hz. Ali'nin son zamanlarda çok ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz bir sözünü hatırlatmak istiyoruz "İnsanları alçaltan ve nihayet mahveden üç şeyden birincisi hasislik, ikincisi servet düşkünlüğü, üçüncüsü ise bencillik ve kibirliktir.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Amasyalı
20 Temmuz 2013 00:18

Sayın vekilim AMASYANIN gururusunuz her zaman her yerde seninleyiz bizim Türkiyede, Ankara da işiten kulağımız ,gören gözümüz , haykıran sesimiz oldunuz gerci önseçimler öncesi bunları söylemişdiniz yolunuz açık olsun.sizi cok seviyoruz allah başımızdan eksik etmesin.

Saddet Kömürcü
20 Temmuz 2013 00:02

Ramis Topal başbakana söylenmesi gerekeni aleviliğin ne olduğunu nasıl olduğunu ana başlıklar olarak anlatmış anlayana sivri sinek az anlayana davul zurna az demişler. tebrik ediyorum vekilim konuşun böyle cevabını verin cem tv izledim sizi ordada harikaydınız kutluyorum

Kamil Kara
19 Temmuz 2013 23:53

Sayın Vekilim Ağzına sağlık başbakan alevilik üzerinden siyaset yapmasın.sizi gecen akşam cem tv de izledim bizlerin düşüncelerini söyledin sizin gibi vekiller CHP daha çok olmalı Köyde sokakata meydanlarda her yerde doğruları söylemeli anlatmalı.Akp o kadar yıpranmasına rağmen oylar chp gelmiyor bubu birileri araştırmalı sorgulamalı diyorum.yolunuz açık olsun

ALEVİLİK
19 Temmuz 2013 23:46

Başbakan ne konuştuğunu gerçekten bilmiyor.Biraz Alevileri anlasa 3 köprüye bir katilin adını vermez.Yavuz Sultan Selim bir alevi katili.yemezler tayip bey oy uğruna yapma böyle komik duruma düşme.gün gelecek tarih senide yargılayacak bunların hesabını soracaktır hiç kuşkun olmasın.

Mustafa Karabağ
19 Temmuz 2013 23:36

Sayın Topal kutluyorum sizi bu açıklamadan dolayı.Başbakanın yalanını ortaya çıkardınız.sözü farklı içi farklı bir başbakan kimi inandıracağını düşünüyor merak ediyorum önce cemevelrine ibadet hane olarak yasal statü verilsin.

Tüm Yorumlar (6)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI