Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

19 Temmuz 2013

CHP kurum içi iletişim sorununu çözmelidir

Özcan ALTUNKAYA /
CHP İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Yöneticisi -
İletişim Uzmanı


Üyeleriyle sadece SMS ve medya üzerinden temas halinde olan yönetimler heyecan yaratmakta sıkıntı çekiyorlar. Hatırlanmayan, hatırı sorulmayan üyeler bir süre sonra partiye gelmemeye, etkinliklere katılmamaya başlıyor. Bazı eylem ve etkinliklere neredeyse sadece yöneticiler katılıyor. CHP’nin bir an önce kurum içi iletişim çalışması başlatması zorunludur.

Kendi iç sorunlarını çözümlemeyen kuruluşların, toplumları yönlendirme ve ikna etmesi imkansızdır. Bu nedenledir ki, birçok kurum genel PR faaliyetlerinin yanı sıra kurum içi iletişime büyük önem verir. İktidarı hedefleyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyelerini, yöneticilerini harekete geçirecek, çalışmalara katılımı sağlayacak, heyecanını artıracak böyle bir çalışmayı yapması zorunludur.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde son yıllarda gözle görülür bir hareketlenme var. Gerek genel merkez gerekse yerel yönetimler düzeyinde hummalı bir çalışma sözkonusu. Projeler geliştiriliyor, eylemler konuluyor, eğitimler düzenleniyor. Ancak tüm bu etkinliklere katılımın oldukça düşük olduğu da bir gerçek. Hatta bazı eylem ve etkinliklere neredeyse sadece yöneticiler katılıyor, CHP üyelerinin desteği, katılımı çok sınırlı oluyor. Bu durumun en temel nedeni, il, ilçe ve genel merkezin üyeleriyle olan iletişimin sınırlı olmasından kaynaklanıyor. Üyeleriyle sadece SMS üzerinden ve medya üzerinden temas halinde olan yönetimler heyecan yaratmakta sıkıntı çekiyorlar.

Hatırlanmayan, hatırı sorulmayan üyeler bir süre sonra partiye gelmemeye, etkinliklere katılmamaya başlıyor. Öyle ki, şu çok rahatlıkla söylenebilir; CHP üyelerinin yüzde 50’sinden fazlası sadece kağıt üzerinde üye.
Uzun süre iktidar olamamanın sıkıntısıyla parti ile ilişkisini oy vermekle sınırlı tutan yüzbinlerce üye, çeşitli nedenlerle küsmüş binlerce eski yönetici bulunuyor. Parti binalarının yolunu unutan üyeler eylem ve etkinlik çağrılarına kayıtsız kalırken, eski yöneticilerin sert eleştirileri bazen yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Oysa ki CHP’nin tam bir güçbirliğine, Türkiye’nin de CHP iktidarına ihtiyacı var. Bu güç birliğini oluşturmak o kadar da zor değil. Genel merkez, il ve ilçe başkanlıkları tüm üyelerini harekete geçirecek kurum içi çalışmalar yapabilirler. Bu çalışmalar kesinlikle bir eğitim çalışması şeklinde olmamalıdır. Parti üyelerinin birbirlerini tanımasını sağlayacak, karşılıklı sevgi ve saygıyı ve amaç birliği oluşturacak aktiviteler düzenlenmelidir.

CHP örgütlerinden başarı beklemek, ancak CHP ailesi içinde başarılı bir kurum içi iletişim çalışmasıyla mümkündür. Üyeler en son noktadaki tanıtım elemanlarıdır aynı zamanda. O yüzden CHP’nin üyeleriyle etkin bir iletişim sistemi geliştirmesi gerekmektedir. CHP üyelerine daha fazla değer vermek zorundadır. Sadece kağıt üzerinde üye olmadığını, kendisini CHP’nin bir parçası olarak gören, fikirlerine değer verildiğini gören, hisseden üyelerin motivasyonunun artacağı kesindir.

Sıkça sorulan sorular

Cumhuriyet Halk Partisi’nde en temel kurum içi sorunlardan biri de üyelerin hatta yöneticilerin Türkiye’nin gündeminde olan birçok konuda kafasının karışık olmasıdır. Kürt Sorunu, Laiklik, Ergenekon Davası konularında tam bir söylem birliği sağlanamamaktadır. Özellikle parti yöneticilerinin ve milletvekillerinin aynı konular üzerinde farklı bakış açılarıyla yaptıkları değerlendirmeler yanlış anlaşılmalara neden olurken, üyeler “ Biz şimdi bunu nasıl vatandaşa anlatacağız” serzenişleriyle yöneticilerin karşısına çıkmakta.
CHP parti içi tartışmalarının büyük bir bölümü sağ siyasetten gelen milletvekilleri ve Kürt sorunu konusunda daha aktif politika izleyen milletvekillerinden kaynaklanıyor.

Üyelerin kimi kendisini daha ulusalcı görürken, kimileri de daha solda bir parti arzusu içinde. Hal böyle olunca tartışmalar bitip tükenmek bilmiyor. Kimi CHP’nin Kürt Politikasını eleştiriyor kimi, CHP’yi milliyetçi bir çizgi izlemekle suçluyor. CHP’nin “ Bizim parti tüzüğümüz belli, tüzüğümüzü kabul eden herkese kapımız açıktır” acıkması maalesef bu tartışmaları bitirmiyor.

CHP’nin bu kısır tartışmalardan kurtulması, enerjisini iktidara götürecek proje ve eylemlere odaklaması için daha aktif bir kurum içi çalışma başlatması şart. Her şeyden önce CHP’nin Kürt Sorunu, Ergenekon, Laiklik, Türban gibi konularda partinin kurumsal olarak ne düşündüğünü, parti yöneticilerinin açıklamalarından nasıl bir sonuç çıkarılması gerektiğini anlatan bir çalışma yapması kaçılmaz. Bugün birçok kurumun internet sitesinde “Sıkça Sorulan Sorular” başlıklı bölümler bulunmakta. Belki de CHP’nin kısa, net, yalın bir dille yazılmış bir soru cevap listesine ihtiyaç var. Böyle bir çalışma ile ortak bir dil oluşturulabilir.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI