Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

21 Temmuz 2013

Siyasal İletişimin Önemi

BARIŞ DOSTER

Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. Partilerin yerel yönetimlerdeki aday adaylarının isimleri medyaya yansıyor. İktidar partisi, Gezi Parkı olaylarına karşı “milli iradeye saygı” mitingleri düzenleyerek seçim kampanyasında kullanacağı dile ve benimsediği üsluba ilişkin önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle de siyasete ilgi duyanların, siyaseti düşünenlerin, siyasete kafa yoranların, siyaset yapanların ve özellikle de siyasal iletişim konusunda başarısız olduğu müseccel olan muhalefet partilerinin siyasal iletişim üzerinde uzun uzadıya durması gerekiyor. Dahası, çağımızın iletişim çağı olması da bunu zorunlu kılıyor. Şunu da unutmayalım ki, siyasal kampanyaların, siyasal iletişimin önemi bilinse de, siyasette haklı olmak tek başına yetmiyor. Haklı olduğunuza, daha da önemlisi iktidara gelecek güçte olduğunuza halkı inandırmanız, seçmenleri ikna etmeniz, kitlelere bu yönde güven vermeniz gerekiyor.

Siyasal iletişim konusunda 2012 yılının sonlarına doğru çıkan önemli bir çalışma, tam da bu konulara ışık tutuyor. Genç bilim insanı Dr. Rafet Aykut Akay’ın “Siyasal İletişim Danışmanı” adlı kitabı (Nobel Yayınları, İstanbul, 2012) hem “Türkiye’de Siyasetin İletişim Profesyoneli” üst başlığıyla, hem güçlü kuramsal altyapısıyla, hem zengin içeriği ve kaynakçasıyla, hem de bu alanda öne çıkmış, sektörde isim yapmış isimlerin görüşlerine yer vermesiyle dikkat çekiyor. Akay’ın doktora tezi olan çalışmada Adil Gür’den Necati Özkan’a, Necla Zarakol’dan Prof. Dr. Aysel Aziz’e, Tonguç Çoban’dan Bekir Ağırdır’a, Mehmet Ural’dan Erol Çankaya’ya dek bu alanda çalışan pek çok profesyonelin ve uzmanın görüşleri de yer alıyor.

Kitabında “Siyasal İletişim” başlıklı bölümde oldukça hacimli bir şekilde siyaset ve iletişim kavramlarına, siyasal iletişimin önemine, işlevine, gelişim sürecine değinen Akay, siyasal iletişimin propagandayla, halkla ilişkilerle, reklamla, pazarlamayla ilişkilerini ele alıyor. Siyasal iletişimin aktörlerini, yani devlet ve hükümet başkanlarını, hükümetleri, siyasi partileri, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini, baskı gruplarını, medyayı ve seçmenleri inceliyor. Siyasal iletişimin siyasal kültürle olan bütünlüğünün altını çiziyor. Siyasal ikna kavramını ele alıp, siyasal ikna stratejileri üzerinde duruyor.

“Siyasal İletişim Yönetimi” başlıklı bölüm, siyasal partilerin yapısıyla başlıyor. Siyasal partilerin gelişim süreçleri, işleyişleri, siyasal iletişimde liderliğin önemi, liderin karizmasının etkisi, liderin görevleri, medyayla ilişkileri bu bölümde inceleniyor. Seçmen tiplerinin tahlili, seçmenlerin karar verme süreçleri ve oy verme davranışları bu bölümde ele alınıyor. Seçim kampanyaları, kampanya süreçleri ve stratejileri, siyasal iletişimde siyasal pazarlamanın, siyasal reklamın, siyasal halkla ilişkilerin, medyanın ve kamuoyu araştırmalarının önemi de yine bu bölümde anlatılıyor.

“Siyasal İletişim Danışmanı” başlıklı bölümde ise siyasal iletişim danışmanının kimliği, özellikleri, eğitimi, ekibi, siyaset ve iletişimle ilişkileri ele alınıyor. Bu alanda öne çıkan isimlerin görüşlerine bu bölümde yer veriliyor.

Kitabının sonunda değerlendirme ve önerilerini sıralayan Rafet Aykut Akay, önemli saptamalar yapıyor. Siyasal iletişimin sadece seçimden seçime ihtiyaç duyulan bir faaliyet olarak görülmemesi gerektiğini belirtiyor. Siyasal iletişimin siyasal reklamdan ibaret olmadığını vurguluyor. Çalışması kapsamında görüştüğü tüm siyasal iletişim ve kampanya uzmanlarının “Günümüz siyasal iletişim uygulamalarındaki başarılı kurumlar hangileridir?” sorusuna ilk sırada AKP yanıtını verdiklerine dikkat çekiyor ve bu yolla muhalefeti uyarıyor. İktidar partisinin seçimden seçime değil hergün siyasal iletişim yöntemlerini uyguladığını, en fazla kamuoyu araştırması yaptıran parti olarak öne çıktığını söylüyor. CHP ve MHP’nin ise son dönemlerde siyasal iletişime daha fazla önem verip, bu alandaki profesyonellerden destek almaya yöneldiklerini ifade ediyor.

ABD başkanlık seçimleri öncesindeki seçim kampanyasında internetin yoğun olarak kullanıldığını, Obama’nın bu alanı rakibine oranla daha başarılı kullandığını, gelişmeleri sanal ortamda izleyenler, pek çok gereksinimini internet üzerinden karşılayanlar, bilgisayarı çok verimli kullananlar için “net citizens” tanımının yapıldığını unutmamak gerekiyor. O nedenle siyasal iletişime ilişkin her türlü yenilik ve gelişimin merkezi olarak da ABD’nin öne çıktığına dikkat çekiyor Akay. Ve kitabının sonunda maddeler halinde başarılı bir siyasal iletişim için yapılması gerekenleri, iyi bir siyasal iletişim danışmanında olması gereken özellikleri sıralıyor. Kısacası genç bilim insanı Rafet Aykut Akay, kitabının içeriğiyle de zamanlamasıyla da önemli bir iş yapıyor.


Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI