Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

22 Temmuz 2013

Diplomat Magro ve Kamu Diplomasisi

14 Temmuz 2013 Pazar günü Fransa’nın İstanbul Başkonsolusu Herve Magro ve Bayan Magro, Fransa’nın ulusal bayramı nedeniyle Beyoğlu’nda Fransız Sarayı’nda bir davet verdiler. Konuklarını kapıda karşıladılar. İsteyenlerle resim çektirdiler. Davetiyenin üstündeki resmin Bayan Magro’un fırçasından çıkması da, sefirenin sanatçı kimliğine işaret ediyordu.

Davete ilgi yoğundu. İş dünyasının, diplomatik misyon temsilcilerinin, basının, bilim insanlarının, İstanbul’daki Fransızların, Türkiye’deki Fransız şirketlerinde çalışanların, sanat dünyasının katılımı yüksekti. Davetliler başkonsolusun hem Türkçe, hem Fransızca yaptığı konuşmayı dikkatle dinlediler. Şu sözlerini de uzun uzun alkışladılar: “Son haftalarda yaşanan olaylardan doğru dersleri çıkarabilmek Türkiye demokrasisini daha güçlü kılmak adına bir fırsattır. Özgürlükler yolundaki ilerleyişinizde, daima yanınızda yer alacağız”.

Başkonsolos Magro’nun biyografisi dikkatimizi çekti. 1960 Ankara doğumlu. Babası diplomat. Ülkemizden ayrılırken 1 yaşındaymış. Babası yeniden Ankara’da görevlendirilince 7 yaşında yeniden Türkiye’ye gelmiş. Fransız okullarında okurken, Türk arkadaşlarıyla mahalle aralarında top peşinde koşturmuş. Bu süreçte iyi Türkçe öğrenmiş. Siyasal bilgiler okumuş, üzerine tarih yüksek lisansı yapmış.

Herve Magro’nun Türkiye’de görev yapması eğitiminden mi, Türkçe bilmesinden mi, Fransız dışişlerinin özel seçiminden mi kaynaklanıyor, bilinmez. Diplomat olarak ilk yurtdışı görevini de doğduğu, çocukluğunu geçirdiği Ankara’da yerine getirmesi çok hoş bir duygudur, şüphesiz. Nitekim ikinci çocuğu da, kendisi gibi Ankara’da doğmuş. Yıllar sonra bu kez İstanbul’a atanan ve 4 yıldır İstanbul’da görev yapan Herve Magro, gelecek ay ülkemizden ayrılıyor. Kudüs’e gidiyor. Babadan oğula diplomat olan Magro’ların üçüncü kuşağı da günün birinde ülkemize gelir mi, bilemeyiz. Biz Türkler hemşerilerimizi severiz, hele de Ankara’da doğanları…

Gelelim Magro’ları Türkiye’de görevlendiren Fransız dışişlerinden sıfır sorumlu, çok sorunlu, stratejik sığlık timsali dışişleri bakanının alması gereken derslere.

Gölge CIA olarak bilinen Stratfor belgelerinde TR 701 koduyla muhbir olarak kayda geçen danışmanı, kamu diplomasisi biriminin başına geçirmek, skandallarıyla öne çıkan YÖK başkanını Polonya’ya büyükelçi yapmak, ABD emperyalizminin kuryesi, postası, ulağı olarak mesaj taşımak yerine, tarih okuyun, iktisat çalışın, hukuk öğrenin. Diplomasinin az laf, çok iş olduğunu, bağıra çağıra değil sessiz sedasız işlediğini anlamaya çabalayın. Atatürk ve İnönü döneminin diplomasi uygulamalarını kavramaya gayret edin. Ulusal, bölgesel, küresel güç dengelerini gözetmeden, siyasi, iktisadi, sınıfsal tahlil yapmadan attığınız adımların sonuçlarının muhasebesini yapın. Diplomasi sanatının inceliklerini, türlerini, çeşitlerini, yöntemlerini, araçları üzerine uzmanlara danışın. Aylık kirası 50 bin lira olan konutta oturup, fakir öğrenci bursu alan çocuğunuzla sohbet ederken, büyük devletlerin sözle değil eylemle büyük devlet olduklarını hiç ama hiç aklınızdan çıkarmayın.

Bir daha da Obama’nın size işaret parmağıyla yanına çağırmasına, Putin’in iki elini açarak size “gel buraya” demesine sakın izin vermeyin.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI