Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

25 Temmuz 2013

Düş kırıklığı...

Yıl 1997; Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ne yeni başlamıştım. Mimari projelerin çizimi ve maket yapmak günlerimi, gecelerimi alıyordu. Üniversite 1. sınıfta kaldığım yurtta, maket yapımında kullandığım silikon tabancasının kokusunu bastırmak için odanın küçük penceresini açıyordum. Bir anda buz gibi Ankara havası odaya doluyor ve ancak öyle rahat nefes alabiliyordum. Bu rahatlık uzun sürmüyordu tabi... Soğuk keskinleşince camı kapatmak zorunda kalıyor ve tekrar silikonun ağır kokusuyla başbaşa kalıyordum.

Şimdi bu hatırayı neden anlattım biliyor musunuz; İşte o tatlı üniversite yıllarında, sabahlara kadar çizim yapıp uyumamak için yoğun çaba harcarken bana yoldaşlık eden 2-3 tane televizyon programı vardı; Ali Kırca’nın Siyaset Meydanı, Okan Bayülgen’in Gece Kuşu ve Savaş Ay’ın A-Takımı... Sanıyorum ki o yıllarda bu programlar sadece üniversite öğrencilerini değil tüm Türkiye’yi ekrana bağlıyordu. Ortak özellikleri neredeyse sabaha dek süren canlı yayınlar olmasıydı. Ve konuklarından ötürü tempoları yüksekti. Uyku nedir bilmiyorduk...

Hatırlayanlarınız vardır; Ahmet Kaya’lı, Attila İlhan’lı Siyaset Meydanlarını... Hani ara verildiğinde, konuklar kanalın dar koridorlarında sigara içerken bile canlı yayın yapılan yılları... Ne keyifli programlardı... İşte o yıllarda başladı Okan Bayülgen’le tanışıklığım. Benim gibi nice üniversite öğrencisi onun programlarıyla geçirdi o yılları desem hiç abartı olmaz herhalde... Ayaklı bir mikrofonun başında “Gece Kuşu” adlı programını yapıyordu Bayülgen.

Ardından Televizyon Çocuğu, Zaga, Makina, Medya Kralı ve Disko Kralı geldi. Biz büyüdük ama onu izlemeye hep devam ettik. Bizden sonra gelen nesillerin de tercihi hep Okan Bayülgen oldu.

Gelelim bugüne... Okan Bayülgen geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Merkezi’nde, Online Medya Derneği tarafından düzenlenen Sosyal Medya konulu panelde Gezi Parkı ile ilgili düşüncelerini açıklamış.

Keşke açıklamaz olaymış… Konuşmasının bütününe ağır bir pişmanlık duygusu hakim… Gezi’ye sadece 2 kere gittiğini söyleyen Bayülgen sözlerine şöyle devam ediyor; “Hava güzeldi. Gençlerin gidecekleri yeteri kadar spor salonu, müsabaka, eğlenceli filmler, konserler, buluşup yarattıkları sosyal etkinlik ve heyecan yoktu. İnsanlar sokakta heyecanı ve eğlenceyi keşfetti. Aynı şey soğuk havada olmazdı.”

Yani 30 Mayıs’ı 31 Mayıs’a bağlayan gece, Gezi Parkı’nda kitap okuyarak gençleri hayran bırakan Bayülgen’in Gezi analizi bu kadar: “Hava güzeldi!”

Okan Bayülgen’i o konuşmayı yapmaya iten şey neydi bilemiyorum. Ama her ne olursa olsun buna hakkı yoktu. Onu yıllardır izleyen ve destekleyen gençlere ihanet etmeye hakkı yoktu. O programlarında hep isyanın sesi oldu. İtiraz etme hakkını savundu. Muhalifti. Meselesi iktidar değildi. Yasaklara muhalifti. Peki şimdi ne oldu? Ne değişti de geri adım atmak durumunda kaldı? Neden yaptığı eylemin arkasında duramadı?

Bayülgen’in “hava güzeldi ondan oldu” dediği olaylar için gençler canını verdi. Yıllardır gençlere itiraz etme kültürünü aşılayan Bayülgen bunu farkında mı acaba?

Bayülgen’in bu açıklamaları benim açımdan düş kırıklığı oldu. Böyle bir açıklama yapacaktıysa, keşke 31 Mayıs akşamı o kitabı okumasaydı. En azından hafızalarımızda hep aynı kalırdı… İsyanın sesi olarak… Şimdi ise koca bir düş kırıklığı…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ersan B
29 Temmuz 2013 11:13

Atma be Nasri!
Lenin nerde söylemiş bu lafı bir deyiver bakalım.

H.YILMAZ
28 Temmuz 2013 17:16

OKAN BAYÜLGEN UYANIK KEMALİSTLERDENDİR. BOŞ ÇERCEVESİNİ 125 BİN DOLARA SATABİLECEK KADAR ZEKİ, LAİK-SOSYAL DEMOKRAT-ATATÜRKÇÜ BEDRİ BAYKAM VE DİĞERLERİ VİSKİSİNİ YUDUMLARKEN ; KENDİNİ SOLCU SANAN SAMİMİ ARKADAŞLAR BU UYANIKLARI NE ZAMAN TANIYACAKLAR ? OKURLARINI KANDIRMAYA ÇALIŞANLARI NE ZAMAN ANLAYACAKLAR ?

Nasri Kocaoğlu
28 Temmuz 2013 17:16

Bir yerde okumuştum Lenin şöyle demiş: Sosyalistler ya dönek olur, ya kelek.Doğru bir laf.

Nasri Kocaoğlu
28 Temmuz 2013 17:04

Bu sosyalistler ya dönek çıkıyor ya kelek....

ŞABAN
28 Temmuz 2013 13:04

Okan Bayülgen olanaklarından ötürü bireyliği, ortalama yurttaştan önce keşfetmişti. Onun "muhalif" ve "agresif" çıkışlarını solculuk sananlar da oldu. Zamanla, yaşadığı toplumun ilerici kesimlerinin gerisine düşmesi kaçınılmazdı; fakat bu, pek çabuk oldu.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI