Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

29 Temmuz 2013

Beyin Otomobili!

İçişleri Bakanlığı verilerine göre aile içi şiddet olaylarında 2012 yılında 39 bin kadın yaralanmış, bunlardan sadece 3 bini şikâyetçi olmuş. Yine resmi rakamlara göre son 10 yılda kadın cinayetlerinde yüzde 1400 artış olduğu görülmüş. Yani ülkemiz de kadınları ne yakınları seviyor, ne de yönetenler. Uygulamalara baktığımızda bunu çok rahatlıkla gözlemliyoruz.

Geçenlerde hem tasavvuf düşünürü, hem avukat, hem din âlimi olan çok sıfatlı bir zat; “Hamilelerin sokakta dolaşmaları terbiyesizliktir, ayıptır. İsterlerse beyinin otomobiline binip gezsinler!” diye buyurdu ya! TRT bunu canlı yayın kazası diye geçiştirince aynı zat sözlerimin arkasındayım deyip son noktayı koydu ya! Şimdi gelelim sözün açılımına. Hadi terbiyesizliği göze aldık, yollara düştük diyelim. Ne yapacaksınız? Pala mı sallayacak, biber gazı mı atacak, yoksa tazyikli su mu sıkacaksınız? Başbakan 3 yetmez 5 doğurun der, siz sokağa çıkmayın diye buyurursunuz, bir başkası kadınlara en çok yakışan meslek ev kadınlığıdır diye açıklama yapar. Şimdi bize bir lütuf bağışlayarak beyimizin otomobiliyle gezmeye gönderen zatı muhtereme soralım? Beyimizin otomobili yoksa ne yapalım? Bu konuda da bir öneriniz( fetvanız mı demeliydim?) olacak mı? Tarlada, tapanda, fabrikada, temizlikte ömür tüketenler ne yapsın? Bu ve benzeri açıklamalardır ki kadınları intihara zorlar, tecavüzcüsüyle evlendirir, ne giyeceğine, kaç çocuk doğuracağına, hangi yöntemle doğum yapacağına başkaları karar verir.

Bu tür açıklamalar kadına karşı bakışın, ayrımcılığın, şiddet dilinin dışa vurumu değilse nedir? Bu nefret dili ne inanca sığar, ne de insanlığa? Bu zihniyet sorgulanmaya muhtaçtır.

Evet!
Gündeme sık sık kadını ve onun bedenini taşıyarak,
Onu boy hedefi yaparak,
Kadın düşmanı politikalarla birilerine şirin görünerek,
Kadına karşı şiddeti ve ayrımcılığı meşrulaştırarak,
Gelin ve damatlarla nikâh sırasında çocuk pazarlığı yapıp işi baştan bağlayarak, çok yol aldınız! Tebrikler…

Sokakta dolaşmayı “beyin arabasına” bağlayan bu zihniyetin amacı birilerine çakarak birilerine yaranmaksa kendisine hayatta başarılar! Son yıllarda bu gök kubbe kadınlara yönelik çok sözlere tanık oldu, derya deniz lafları duydu ve artık yetti dedirtti. Size önerimiz; Bu sıcak ve sıkıcı siyaset gündeminde insanın içini daha fazla daraltmayın, hukuki işlerinize ve tasavvuf dünyanıza dönüş yapın. Kadın doğum uzmanları; “Yapılan açıklamalar ileri derecede bilimsel temelden uzaktır, dikkate alınmaması gerekir” dediler. Diyanet işleri başkanı medyaya din danışmanı, ulema önerdi.

Bu durumda iki seçeneğimiz var. Ya bilimsel açıklamaları dikkate alacağız, ya da çocukları artık leylekler getirsin!

Karar bizim.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI