Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

30 Temmuz 2013

Yiğit Bulut’a hatırlatma

Bir akşam, kanallara şöyle bir göz atarken Haber-Türk’e denk geldim. Yiğit Bulut ve birkaç çok değerli akademisyen ve uzman, Türkiye’nin şeker politikalarını ateşli ateşli tartışıyorlar. Yiğit Bulut gaza gelmiş… Türkiye’nin Ecevit Hükümeti döneminde, çok zor bir süreçten geçerken şeker kanunu onaylamaya nasıl zorlandığını anlatıyor. Üstelik Yiğit Bulut bu tartışmayı bir kez yapmakla yetinmemiş ve daha sonra birkaç program daha yapmış. Onlar hakkında fikrim yok.

Bilirkişilerin uyarıları ile pekâlâ biliyoruz ki, furuktoz şurubu, ya da mısır nişastası, ya da mısır şekeri diye bilinen ürün, insan sağlığı için en zararlı gıda maddelerinden biri. Kanser yaptığı, diyabet riskini ciddi oranda arttırdığı kesin. Buna rağmen, bu ürünün en büyük üreticisi olan ABD, dünya genelinde furuktoz şurubunun kullanımını arttırmak için inanılmaz bir çaba sarf etti, ediyor. Tabi o bildik politik anlayışı ile: Dayatarak! Peki neden böyle bir politika güdüyor ABD? Çünkü furuktoz şurubu demek, binlerce, belki de onbinlerce Amerikan mısır çiftçisi demek. Aileleri ile birlikte hesaplarsanız çok ciddi bir topluluk karşımıza çıkıyor. Birleşik Devletler, dünya’nın en büyük sanayi ülkesi olmasının yanında, dünyanın en büyük tarım ülkelerinden de biri... Dolayısı ile çiftçilerin nasıl bir siyasi ağırlığı olduğu tahmin edilebilir. Üstelik artık kimisinin bütçesi dünyadaki ülkelerin üçte birinden daha fazla olan tarım şirketlerinin gücünü de görmek gerekir. Amerikan İç Savaşı’nın son derece karmaşık detaylarından biri, çiftçiliğin gelişmiş olduğu Güney eyaletlerinin köleliğin kalkmasına şarkı çıkmalarıdır. Lincoln’ün hayatına mal olan bu direnişin sebebi, çiftçilerin tarım alanlarında kölelerin iş gücünden yararlanmaları. İşte çok özet olarak Amerikan çiftçisinin gücüne dair birkaç not.

Şimdi konumuza dönelim. Türkiye her ne kadar Ecevit zamanında şeker politikalarında “kritik” değişime zorlansa da, deyim yerindeyse “postu teslim eden” AKP oldu. Bunun detaylarını hepimiz az çok biliyoruz. Furuktoz şurubunun insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu, Türkiye’nin şeker politikalarının nasıl bir cendereyle şekillendiğini Türk Halkı’na uzun uzun anlatan, bilinçlendiren Yiğit Bulut, artık devletin önemli bürokratlarından biri durumunda: Başbakan’ın danışmanı. O halde gelin hep birlikte, bir zamanlar “halkın sağlığı söz konusu olduğunda babamı tanımam” diyerek furuktoz şurubuna karşı programlar yapmaya başlayan Yiğit Bulut’a “hadi şimdi gereğini yap” diyelim.

Evet Yiğit Bulut, iş başına! Konuşmakla, heyecanlı sloganlarla, ateşli söylemlerle olmuyor bazı işler. Artık devlette makam sahibisin, işin daha kolay.

Bu arada, lütfen özellikle çocukları ve tabi kendimizi, meyve suyu, çikolata, kolalı içecekler, hazır dondurma, meyveli yoğurt, hazır kek ve bisküviler, emilmelik şeker ürünleri, meyveli soda, fastwoodlar v.b gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekiyor. Çünkü bunlar furuktoz şurubunun en yüksek oranda kullanıldığı gıdalardan.“Birkaç istisna ile bir şey olmaz” demeyin. Furuktoz şurubunun bağımlılık hissi yaratan bir gıda olduğu artık biliniyor.

Ne yazık ki, durum çok ciddi, ama üzülmeyin. Yiğit Bulut var!
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ayşenur Yılmaz
6 Ağustos 2013 01:56

:)))))))))))
Gezi Parkı'nda yapılan talan-hukuksuzluk olaylarıyla ilgili yazısından...(artık tehdit,vs.bi şekilde)çark etmiş..Ehemmm..ve şimbi danışman olan Yiğit Bulut ağzıyla kuş tutsa nafiledir yahu:)) Kaa'le alınması abestir.

öztürk
5 Ağustos 2013 23:28

yiğit bulut u kaile almasanız yok saysanız penguen koysanız

oztrk1
2 Ağustos 2013 16:45

kastamonuya 2,3,4,5 tarihlerinde uçuş yok 110 milyon harcanmış vikipedide yazıyor
vatan hainliği sadece gizli belgeleri düşmanlara vererek olmaz buda hainlik değilmidir millet açlıktan borçtan inim inim inlerken haciz yoluyla elde edilen vergileri kastamonuya havaalanına harca

sadrettin acaroğlu
1 Ağustos 2013 19:19

Hemen itiraz etmeyin herşeyi test etmenin bi yolu var.,Mısır şurupundan bal bile yapıyolar.Bi arı o şurupa konuyosa vede bal yapıyosa mesele yok demek.O balı bi ayıya versen ayıda yer.

oztrk1
1 Ağustos 2013 18:49

bitkilerde aynı anda hem yağ hem şeker olmaz mısırda yağ bulunduğundan şeker olmaz zaten haşlandığında yada patlatıldığında şeker tadı olmuyor
mısırdan şeker direkt elde edilmiyor enzim menzim değişik işlemlerden geçirilerek elde ediliyor
elma şeftalide şeker var elmadan pekmez oluyor eskiden çaya pekmez katarlarmış

Tüm Yorumlar (10)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI