Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

1 Ağustos 2013

Sıra hamile kadınlarda

GÜLEN ÜSTÜNER
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
EDREMİT İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI


Kadınların yalnızca kağıt üzerinde değil, hayatın her alanında eşit hak ve özgürlüklere sahip olmaları eşit muamele görmeleri ve özgür bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeleri demokrasinin vazgeçilmez koşuludur.
Baskıcı rejimlerin ve gerici zihniyetlerin, ortak noktası özel hayata tahakküm, bedenlere müdahaledir.

Özellikle kadınların bedeni üzerinde tahakküm kurmak onların hayatlarına müdahale etmek, denetlemeye çalışmak kadının özgürleşmesi önündeki en büyük engeldir.

Kadın cinayetleri, taciz, tecavüz, gözaltı ve tutuklamalarda kadınlara yönelik uygulanan cinsel şiddet, çocuk gelinler, kürtaj, sezeryan üzerinden yapılan siyaset biçimi kadına yapılan müdahalenin ne boyutlara geldiğini çok açık bir şekilde göstermektedir. TRT’de yayınlanan bir program da konuşan Ömer Tuğrul İnançer’in hamile kadınlar ile ilgili söylediği sözler gelinen son noktadır. Kadın tacizcileri , tecavüzcüleri sokakta elini kolunu sallayarak gezmekte ama hamile kadınların sokakta gezmesi yadırganmaktadır.

Karnında yaşam taşıyan cana can veren bir annenin estetik olmadığından söz etmek aklın ve insanlığın kabul edebileceği bir şey değildir. Hamileliğin son aylarındaki yürüyüşlerin engellenmesi sağlık hakkına aykırıdır. Açlık sınırında yaşayan milyonların otomobillere sahip olamayacağı bir gerçek iken kadınlara bir araba camından nefes almalarını önermek kadına yaşam hakkı tanımamaktır.

Kadını eve kapatmaya çalışan zihniyete, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılmasına, kadın bedenine yapılan müdahalelere, cinsiyetçi dile ve kadın üzerinde egemenlik kuran ve kurmaya çalışan her türlü anlayışa itiraz ediyoruz.

Kadınlar için özgürlük ve adalet CHP ile gelecek.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Çalıkuşu
3 Ağustos 2013 12:57

Sıra hamile kadınlarda olsa sadece...
Küçük kız çocuklarına da gelmiş sıra.
Adamın biri, okul müdürüymüş sözde, kız ve erkek çocukların aynı merdivenin kullanmasını dert etmiş.

Kibele
2 Ağustos 2013 18:56

adam hamile kadına bakınca porno görüyor ve ayıp diyor. Sıradan insan ise "ne güzel yeni bir bebek gelecek, Allah kurtarsın" diye düşünür. Bir de tasavufçuymuş, aman çocuklara bakmasın!!!

sadrettin acaroğlu
1 Ağustos 2013 18:38

Bu ne iş bilader hamile bayan niye evde kalsınki??Sen o bayanı el üstünde tutucan istiyosa gezdiricen valla benim göbeke basket topu bağlayıp 9 ay dolaş deseler bi gün öğle duramam affakanlar basar.Kadına o sıkıntıyı veren Allah sabrınıda vermiş kolay deyil yani

Sema
1 Ağustos 2013 16:20

Bu ne ya, her alanda ayrımcılık, kadınlara ekstra ayrımcılık yapıyorlar. Bunlar kadınları çocuk doğruma makinesi olarak görüyor. Sosyal hayatın, çalışma hayatının hiç bir alanında kadınlar olmasın, evden dışarı çıkmasın istiyorlar. Hangi çağda yaşıyoruz?!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI