Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

3 Ağustos 2013

Adaylık süresi Şubat'a uzatıldı

1 Ağustos tarihinde kaleme aldığım "CHP'li adaylar hata yapıyor'' başlıklı yazıda, CHP yönetiminin aldığı bir kararı eleştirmiştim. Yazıda, CHP yönetiminin, siyaseti halklaştırmak yerine, "zengin uğraşı'' haline dönüştürdüğünü söylemiştim. Buna örnek olarak da belediye meclis üyesi aday adayları ile belediye başkanlarından alınan başvuru ücretinin yüksekliğini örnek göstermiştim. Bildiğiniz üzere, CHP İl ve İlçe Örgütleri, meclis üyesi aday adaylarından 4500, belediye başkan adaylarından ise 10 ile 15 bin TL alıyor. Siyaset yapmak isteyen yüzlerce kişi ise bu parayı ödeyemediği için geride duruyor.

Bundan yaklaşık bir hafta önce Gerçek Gündem'de yer verdiğimiz bir haberde, yine aynı yaraya parmak basmıştık. CHP PM ve MYK'nın kararına rağmen, il ve ilçe örgütlerinin, gençler, kadınlar ve engellilerden "aday adaylığı ücreti'' talep ettiğini yazmıştık. ''Gençler, kadınlar ve engellilerden ücret alınmayacak'' kararına uyulmadığını belgeleriyle ortaya koymuştuk.

Sitemizde yayımlanan haberler sonrası, CHP MYK artan şikayetleri de gözönüne alarak, aday adaylarının üzerindeki mali yükü hafifletmeye yönelik ''örtülü'' bir karar aldı. CHP MYK, yazımızın yayımlanmasından sekiz saat sonra, il ve ilçe örgütlerine bir genelge yolladı. Genelgede, "Aday adayı olmak isteyen partililerimiz, genel merkeze de başvurabilirler'' denildi.

Bunun anlamı şu:

Belediye başkan aday adayları, genel merkeze başvurdukları taktirde, 2500 TL daha az ödeyecekler. İlçe örgütünün "bağış" ve "eğitim'' adı altında aldığı 2500 TL'yi ''fazladan'' ödemek zorunda kalmayacaklar. Gençler, kadınlar ve engelliler de aynı yöntemi izleyerek, kendilerinden "bağış'' adı altında istenen ücreti ödemeyecekler. Genelgeye göre, aday adayları pazartesi gününden itibaren genel merkeze başvurabilecekler.

Genelgede yer alan önemli bir ifade ise şu:

Yayınlanan son genelge, 2 Eylül'e kadar uzatılan aday adaylığı başvuru süresini yeniden düzenliyor. Aday adaylığı başvuru süresi, ''örtülü'' olarak Şubat 2014'e kadar uzatılıyor. Genelgede, "Özel statüsü olan aday adayları 7 Şubat'a kadar genel merkeze ya da ilçe örgütlerine başvurabilirler'' diyor.

Bunun anlamı şu:

CHP MYK, aslında kendisinde olmayan bir yetkiyi iki kez fiilen kullandı. Parti Meclisi'nin aldığı kararı, tüzüğe aykırı bir biçimde by-pass etti. Adaylık başvuru süreleri PM'de Temmuz ayının sonu olarak belirlenmesine rağmen, bunu 2 Eylül'e uzattı. Son genelgeyle birlikte, 2 Eylül tarihini de fiilen hükümsüz hale getirdi. ''Özel statüsü olan aday adayları'' ibaresiyle, adaylık başvuruları aslında fiilen Şubat'a kadar yapılabilecek hale geldi.

Aksi zaten imkansızdı ve yasalara da aykırıydı. Zira; aday adaylığı başvuru tarihleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. YSK, devlet memurlarının hangi tarihlerde istifa edeceğine ilişkin bir tarih belirlemeden, hiçbir parti başvuru için sınır koyamaz.

CHP bu yıl aslında doğru bir karar aldı ama yanlış bir yöntem uyguladı. Bu yüzden, kendi aldıkları kararları defalarca değiştirmek zorunda kaldılar. Son genelgeyle birlikte, YSK'nın işaret edeceği tarihe kadar aday adaylığı başvurusu almak zorunda olduklarını da kabul ettiler.

Biz CHP'nin yönteminin yaptığı hataya ilişkin birkaç radyo programında konuştuk ve yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunduk. Belli ki; bu itirazımız partinin yetkili kurulları tarafından değerlendirildi ve şimdi bu hatanın düzeltilmesi için adım atıldı. Aday adaylarının aslında Şubat ayının başına kadar başvuru yapabilecekleri de son genelgeyle birlikte netliğe kavuştu. Tabii bu arada il ve ilçe örgütlerine 4500 TL ile 10 bin TL arası para yatıran aday adaylarının ''tepki gösterme hakkı'' da doğmuş oldu.

Neyse; onlar da "Partimiz için bağış yaptık'' deyip kendilerini teselli edebilirler...

Bir önceki yazımızda sadece aday adaylığı ücretleri üzerine yazmadık kuşkusuz. Aday adaylarının, partilerinin belediye başkanları aleyhine yaptıkları ''yaralayıcı'' konuşmaların hangi siyasi sonuçlara yol açtığına da işaret ettik.

Yazıda ismi geçen Büyük Çekmece Belediye Başkan Aday Adayı Mehtap Tazegül, "Ben hiç bir yere kesinlikle (Çekmece sahipsiz değildir) pankartı astırmadım'' dedi. Tazegül'ün bu sözü 250 kişinin katıldığı bir toplantıda söylediğini herkes biliyor. Tazegül, ''Pankart astırmadım'' diyerek, yazıyı düzeltmemizi istiyor. Cevap hakkına saygının gereği olarak, Tazegül'ün açıklamasına da yer veriyoruz.

Yazıda ismi geçenlerden biri de CHP'nin Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'tı. Durak yazımızın yayınlanmasının ardından, hiç kimse bunu gündeme bile getirmemişken, "Başkan olduğum günden bu yana, mal varlığımda azalma oldu'' açıklamasını yaptı.

Oysa ki; ben o yazıda, Cevat Durak'ın mal varlığına ilişkin hiçbir şey yazmamıştım. Daha oralara gelmedik zaten... Onlar, sonranın gündemi... Yazıda, "Belediye başkanlarının mal varlıklarına ilişkin bilgi ve belge yağıyor'' demiştim. Bunları öğrenmek için çok özel bir gayrete gerek yok zaten. Çocukların bile kullandığı bir bilgisayar programına istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını yazdığınız taktirde her şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Cevat Durak, benim yazım üzerine yaptığı açıklamada, gereksiz bir telaşa kapılmış... "Başkan olduğumdan beri mal varlığım azaldı'' demiş. Doğrusu bu açıklama gözlerimi yaşarttı! Hizmet aşkı yüzünden, iflasa sürüklenen bir belediye başkanıymış demek ki Cevat Durak... Baksanıza, o denli hizmet aşkıyla dolu ki; mal varlığı azalmasına rağmen, bir sonraki dönem yeniden belediye başkanı olabilmek için Ankara yollarını aşındırıyor.

Demek ki; Cevat Durak yeniden belediye başkanı olabilse, beş yıl sonra beş kuruşsuz kalacak! Böyle belediye başkanlarını görünce, ülkem adına daha bir umutlanıyorum! Beş kuruşsuz kalma pahasına, hizmet aşkıyla yanıp tutuşan belediye başkanlarını yani...

Sayın Durak, sizin mal varlığınıza ilişkin tek bir söz dahi söylememişken bu konuyu neden açtınız doğrusu merak ettim. Sizin mal varlığınız arttı mı azaldı mı bunu herkes biliyor. İsterseniz, belediye başkanı olmadan önceki mal varlığınız ile bugünkünü internet sitenizden yayınlayın. Bakalım artma mı var azalma mı! Tabii çocuklarınızın malvarlıklarını da! Kendinizi savunma ihtiyacı hissettiğinize göre, malvarlığınızın azaldığına ilişkin sözlerinize kendiniz de inanmıyorsunuz.

Kamuoyu şimdi sizden malvarlığınızı açıklamanızı bekliyor. Konuyu madem siz açtınız, devamını da siz getirin!

Zaten merak etmeyin, yerel seçim öncesi tüm belediye başkanlarının malvarlıklarına ilişkin dosyalar havada uçuşacak. Biz de o zaman gerçekleri hep birlikte göreceğiz. Sanırız dürüstlüğüyle tanınan Kılıçdaroğlu da sizden malvarlıklarınıza ilişkin belgeleri isteyecektir. Şundan emin olun ki; Kılıçdaroğlu yaptırdığı çalışmalarla kimin ne malvarlığının olduğunu kimin kaç KAT ALıp kaç kat sattığını biliyor! Kimlerin lunapark alanlarını eşe dosta yağmalatığını da... Hatta ve hatta, hangi belediye başkanının akşama kadar hiçbir iş yapmayıp TAY TV izleyip at yarışı oynadığını da... Şişirilmiş anketlerle birkaç genel başkan yardımcısını ikna edebilirsiniz ama halkı ve Kılıçdaroğlu'nu ikna etmeniz bu kez zor görünüyor...

Bunların hepsini ve daha fazlasını konuşacağız...

Nasıl olsa vaktimiz bol...

www.twitter.com/barisyarkadas
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

NOSTALJİ
11 Ağustos 2013 10:55

ÖNDER SAV bizleri çağırıyor, İtrazlar var KILIÇDAROĞLU'nun Genel Başkanlığına.
İstanbul İl Başkanı G.TEKİN, Baykal diyor
ama Ö. SAV açıklamayı yapmak için KILIÇDAROĞLU'nu çağırıyor 11. Kat'a bizler ordayız. Efendim teşekkür ederim beni Genel Başkan Adaylığı igöstermek istediğniz için Sayın BAYKAL'a ne der.
SAV biz bu kasetlerin altından kalkamayız diyor ve Genel başkanlığı imzaya açıyor bizler imzalamaya başlıyoruz.
Bu olayı duyan B. TAMAYLIGİL, C. SELVİ, Y. ATEŞ, Ö.SAV' ı DİSİPLİN'e vermeye çalışıyor. G.TEKİN imza vermiyor vs. KILIÇDAROĞLU Genel başkan oluyor.
Kılıçdaroğlunun Genel Başkanlığına Karşı çıkanlar şimdi K.K.'nın A/TAKIMI bizler
ise Kokuşmuş CHP'lileriz.
Bir Partili olarak mücadelemize devam edip
Yerel Seçimlerde METROPOLLERİ kazanacağız.

xxxx
11 Ağustos 2013 01:55

Bugün ayın ONBİRİ.Sekiz gündür aynı başlık.Haberler;Ahmet Kekeç'ten nağmeler.Türkiye'nin en önemli(!) gündemi! Eh Allah iyiliğinizi versin.Yahu memlekette kıyamet kopuyor, kıyamet!
Kılıçdaroğlu,Gürsel Tekin ve dahi Ahmet Kekeç'ten haberler! Sarıgül'ü unuttuk.Girecek miymiş? Çıkmadı ki girsin.Adamın kayıdı yok,CHP'de en çok konuşulan O.Memleket elden gitti!
Kimin umurunda.

DİP NOT...
10 Ağustos 2013 19:34

SON HAMLE...
Kılıçdaroğlunu uzun dönem tanıyan ve kendini Genel Başkanlığı için OY veren yanıda duran, Referandumda İL, İL gezen daha sonra aktif bir muhalifi olarak İşinin çok zor olduğunu görmekteyim.
Eğer Kılıçdaroğlu Belediye Meclisi belirlemede Kurultay Delegelerini yazarsa çünkü Nihat MATKAP alınacak kötü sonuç nedeniyle olacak Olağanüsü Kurultay için
bunlara ihtiyaç duyacaklar O zaman Kafadan hezimet hazırlanmış olur.
Metropollerdeki Kur. Delegelerinin çoğu Parti ile ilişkisi olmayan Şöven duygularla hareket eden Patili olmayan kişilerdir.
Aynı zamanda KILIÇDAROĞLU bu kadar şeytanca düşünemez bu Kurultay Delegeleri sayısıda onları kurtaramaz.
Kılıçdaroğlu'nun kurtuluşu Parti Mutfağından gelen ama sonrada Eski diye küstürdüğü Kokuşmuş dedikleri CHP'lileri kazanmak olmalıdır.
Yoksa N. MATKAP, G. GÜNAYDIN, A. KESKİN, B. TAMAYLIGİL partinin çok gerisinde BOŞ ve Partililer tarafından sevilmeyen insanlardır.
Her ne kadar KILIÇDAROĞLU muhalifi olsam da Ülkem için CHP BİR UMUT TAŞIDIR.

İZMİR
10 Ağustos 2013 15:44

barış bey chp lilerin verdiği reklamlarla zengin oldunuz bu bayram maşallah

ali
10 Ağustos 2013 12:01

çok saçma bir yazı olmuş izmirde chp den başka partıye geçiş yok bunu bilin

Tüm Yorumlar (57)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI