Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

7 Ağustos 2013

Te Re Te Dedikleri

Günlük gazetelerimizin 28 Temmuz 2013 Pazar günü çıkan sayılarının televizyon sayfalarında bir film haberi vardı. Adı: “YARGISIZ İNFAZ”. Film o gece saat 21.00’de Te Re Te 1’de gösterilecekti. Adı ilginç, konusu daha ilginç. Oyuncularından birinin hayranı olduğum Meryl Streep olması, izlemem için yeterli olmaktan öte, aşırı neden oldu. Gazete, “kaçırmayın” diye eklemiş, filmin konusunu da özetlemişti. Şöyle: Film, 11 Eylül’den sonra ABD’de haberalma örgütü CIA’nın, terörist gördüğü herkesi yargı kararı olmadan tutuklayıp, bir Ortadoğu ülkesinde işkence ederek gizlice sorgulamasını ve yargısız infaz etmesini anlatıyor. Katıldığı bir konferansın ardından Güneydoğu Afrika’dan Washington’a dönen Mısır asıllı kimya mühendisi Enver El İbrahim de, CIA tarafından önce tutuklanıp sonra da o meçhul Ortadoğu ülkesine gönderiliyor.

Filmde akıl almaz sorgulamalar, dayanılmaz işkenceler var, günlerce süren. Ne var ki bu faciayı izleyen bir CIA görevlisi ve bir kimya mühendisinin Amerikalı eşi olayı takip etmeye, gerçeği öğrenmeye çalışıyorlar. Bu özet filmde de buraya kadar gösteriliyor. Ama film tam bu noktada Te Re Te tarafından kesiliyor. Meraklı izleyici olayın nasıl sonlanacağını, adaletin nasıl gerçekleşeceğini bekliyorken, film kopuyor.

Te Re Te’de gösterileceği yazılan film, doğal olarak 15 dakika geç başladı. Vazgeçmeyecektim. Ne var ki film de en heyecanlı yerinde saat 23.00’de kesiliverdi.

Ülkemizde yayınların geç başlaması olağandır. Film kesilir. Araya gereksiz reklamlar girer. Siyasilerimizin konuşmaları canlı olarak yayınlanır. Falan, filan. Özetini verdiğim bilgilere kadar gelmişken, filmin devamını bırakamazdım. Dişimi sıkarak bekledim. Derken, aynı kanalda 2002 yılında Avrupa’dan dönen milli futbol takımımızın son derece tantanalı karşılanışı ekrana geldi ve dakikalarca sürdü. Bekle, bekle, bekle… Bitmiyor tören.

Film neden kesildi? Neden başlamaz? Haber yok. Üstelik bu ilginç filmin hemen arkasından başarılı bir İran filmi de gösterilecek: “SERÇELERİN ŞARKISI”. Kararlıydım, onu da izleyecektim. Saat 23.30 oldu. “YARGISIZ İNFAZ”dan haber yok. Belki başka bir kanala kaymıştır diye kanalları dolaşıyorum. Yok, yok, yok… Peki ya bizim anlı şanlı Te Re Te 1’de neler oluyor diye geri döndüm, bir de ne göreyim, Te Re Te 1 ekranlarında B. Dortmund – B. Munich futbol maçı başlamış. Dolaşıp duruyorum kanallarda. Merakla karışık pişmanlık içinde bir de ne göreyim bir başka Te Re Te kanalında “SERÇELERİN ŞARKISI” gösterilmeye başlamış.

Evet, anlaşıldı. “YARGISIZ İNFAZ” filmi adıyla, konusuyla ülkemizdeki bazı durumları çağrıştırıyordu. Sansürden her nasılsa kurtulan filme bir gizli el pençelerini koymuştu. Gerçek veya uydurma bir nedenle filmin kesildiğini açıklamak bir yana, son derece komik bir atraksiyonla bir başka kanalda “SERÇELERİN ŞARKISI”nın gösterilmesi yayıncılık anlayışımızın ilginç bir örneği idi.

Biz bunu hep yapıyoruz. Ne kendimize, ne izleyiciye saygımız var. Bugüne kadar onca gün geçmesine rağmen “YARGISIZ İNFAZ” skandalı ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Yoksa o filmi benden başka izleyen olmadı mı acaba?
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI