Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

10 Ağustos 2013

Bu Düzen Değişmeli

Halkını, kurumlarını sindirerek ülke yönetmek, başarısız iktidarların başvurduğu en son çaredir. Korku salmak en büyük silahtır onlar için. Zaman içinde hem çok, hem de büyük hatalar yapan siyasal güçler, yönetimin tıkandığı anda baskıya başvurur, yanında olmayanları karşısına alır, başkaldıranları satın almaya çalışırlar.

AKP iktidarı bugün bu kısır döngünün odağındadır. Gazetelerden korkuyor. Kalem, kâğıt, kamera rüyalarına giriyor. Bilim adamlarının özgün davranışı, dik duruşu, özgür gazetecilerin gerçekçi yorumları hükümeti tedirgin ediyor. Sportif karşılaşmalar, emekçilerin çekiç sesleri uykularını kaçırıyor. Tribündeki gençler ve onların yaratıcı sloganları şaşırtıyor. Elektronik biletlerle onbinlerce delikanlıyı denetlemenin yollarını arıyorlar şimdi. Mahallelerde, sokak aralarında “SIRDAŞ POLİS İHBAR NOKTASI” adı altında konu komşuyu birbirine düşürmeye çabalıyor. Semt sakinlerinin huyunu, suyunu, yaşam biçimini beğenmediklerini dalaşa, dövüşe sürüklüyor. Polis karakollarını ihbar kurumu haline getiriyor. Özetle birbirinden gıcık kapan insanların sürtüşmesinden siyasal çıkar sağlamaya çalışıyor.

Yargı düzenine bu anlamsız ve de tehlikeli uygulamaların hakim olması, devlet yönetiminde jurnalciliği kurumlaştırıyor adeta.

Günümüzde üniversite gençliğine, özgür üniversiteye tahammül edemiyor artık iktidar. Üniversiteliye burs vermemenin, yurt vermemenin yollarını arıyor.

İnsanımızın kutsal inançları, etnik ve mezhepsel yapısı bu iktidarın başlangıçtan beri siyasal malzemesi oldu. Giderek ülke insanı bölündü, parçalandı. Kapısı bacası fişlendi. Ve yine ülkemizin yüz akı bestecisi, sinema – tiyatro sanatçısı horlandı, aşağılandı. Sahne gösterileri, konserler basıldı. Tiyatroda oynanacak eserlerin seçimi belediye zabıta memurlarının tercihine terk edildi. Kısacası, bugün dış politika enkaz, iç güvenlik ise Allahlık durumdadır.

Diktatörlerin yarattığı düzene her ne kadar korku imparatorluğu deniyor ise de en tedavi edilemeyen korkakların diktatörlerden çıktığı da bilinen bir gerçektir. Zira onlar insanları sindirmeye çalışırken zaman içinde insanlardan korkmaya başlarlar. Giderek bizzat kendileri, yabancısı olmadıkları korkunun dehşetengiz karanlığına gömülürler.

Korku kuruntudan doğar. Korkunun da kuruntunun da sınırı yoktur. Her zaman, her yerde, herkesten, her şeyden kuşkulanırlar ve korkarlar. Korku – kuruntu ikizleri hayatlarını karabasana çevirir diktatörlerin. Karanlıkta mezarlıktan korkanların ıslık çalması gibi, onlar da yüksek perdeden konuşarak şeytanlarını dağıtmaya çalışırlar.

Özetle bu düzen değişmeli. Yukarıda kısaca sıraladığımız bu uygulamalar ülke gündeminden tez elden çıkarılmalı. Türkiye’miz layık olduğu aydınlık yönetime kavuşmalıdır.

Günümüz iktidarı Cumhuriyet Türkiye’sine yakışmıyor.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ertuğrul Özkan
2 Eylül 2013 10:28

İnsanların kafa yapısı değişmeden düzen değişse de bir şey olmaz. Hala 1400 sene öncesinin hikaye kitabından referans alanlar ve Pozitif Bilim'e sırt çevirenler olduğu müddetçe bu toplumdan bir halt olmaz.

sadrettin acaroğlu
29 Ağustos 2013 19:24

Sen Bu Düzen Değişmeli diyonr fakat kaç haftadır bi yazıyı deyiştiremedin

muzafferersoy
27 Ağustos 2013 08:12

Geriye bakmayanlar, geleceğini kestiremezler, eski defterlerden yararlanmasını bilenler yaşamına düzen verirler. Bu da gösteriyor ki zihinler, fikirler kişiler değişmedikçe toplumun bundan sonra umut beklemesi hayalden öte gitmez

Çalıkuşu
19 Ağustos 2013 15:41

Küçük bir ek:
Eski defterleri karıştırmak, sadece, Mahmut Övür benzeri "demokratlara" özgü; başkasının hakkı yok!

Çalıkuşu
19 Ağustos 2013 15:31

Geçen akşam, kanalları gezerken, bir kanalda Mahmut Övür, demokrasi havarisi olarak, "CHP, darbe filan" diye nutuk atıyordu; karsısındaki de "Erbakan, Refah" demeye başlayınca Övür parladı, "Ne karıştıyorsun eski defterleri?" diye.

Şimdi, ben Erbakan ya da Refah'ın eski defterlerini açmayacağım ama, bugün yaşanan "ileri demokrasiyi" görmeyenler, bu "ileri demokrasiyi" anlatanlara diyor ki:
"Dün siz düzen değişsin, dediniz. Suçlusunuz."

Tüm Yorumlar (7)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI