Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Mart 2017

 

15 Ağustos 2013

Din ve Musiki

Heykelleri yıktıran, sinemaları yıkan, tiyatroları kapatan, televizyon dizilerine sansür uygulayan, sanatı küçümseyen, sanatçıyı yakan bir ülkede bu yazıyı niye yazıyoruz ki? 231 milletvekilinin sadece el kaldırıp indirdiği bir iktidardan ne beklenmediği ortadayken, bazı konuları niye irdeliyoruz ki?

Eğitimde gelinen nokta ortadayken, çağdaş eğitimden hızla ve emin adımlarla uzaklaşılırken, torpilin bu denli aleni ve çarpıcı olması gözümüze sokulurken, örneğin RTE Üniversitesi’ne alınacak akademisyenlerde deneyim, eğitim, üretim gibi olması gereken kıstaslar yerine adrese teslim kadro ilanı verilirken ne bekliyoruz ki?

Ama dünya sahnelerinde ayakta alkışlanan Beethoven’den Chopin’e, Mozart’tan Wagner’e batının en büyüklerini batılıların huzurunda son derece başarıyla yorumlayan sanatçılarımız varken, ülkemizde son zamanlarda giderek artan sanata yönelik düşmanlığı yazmamak! İşte orada duruyorum! Son dönemlerde yaygın olarak dolaşımda olan aşağıdaki elektronik iletiyi ABD’de yaşayan arkadaşım kimya mühendisi Bahar Yücel yollamış. “Kararı siz verin” diye de uyarı notu düşmüş altına!

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker: “Müzik için haram diyemeyiz ama helâl de diyemeyiz. İçeriği İslâm'a uygun olmalıdır. Ama kadın sesi içeren müzik kesinlikle caiz değildir”.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren: “Çalgı aletleri, bunları çalmak, satmak ya da şarkı söylemekten para kazanmak, nefsi azdıran, örneğin diri bir kadının ya da şarabın heyecan verici niteliklerini anlatan şarkılar, çalgısız dahi olsa caiz değildir”.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci: “Şarkı, ancak çalgı ve kadın sesi içermiyor, sözleri de dinen sakıncalı değilse dinlenebilir”.

Türkiye Gazetesi “ilim” yazarı Mehmet Ali Demirbaş: “Müzik ne kelime, ilâhi bile haramdır”.

İstanbul müftü yardımcısı, Yeni Cami ve Şehzadebaşı Camii vaizi Timurtaş Hoca: “Okullara müzik dersi koyanlar inşaallah Cenab-ı Hak'kın gazabına uğrayacaklar!”

Beyoğlu Belediye Başkanı'nın babası ve "İslâm'da Seks" kitabının yazarı Ali Rıza Demircan: “İş yerlerinin telefonlarında arayanı bekletme süresi içinde İslâm zaviyesinden sakıncalı olabilecek türden müzik çalınmamalı”.

İslâm Hukuku profesörü Hayrettin Karaman: “Hanefî mezhebine göre müziğin icrası da, dinlenmesi de haramdır. Bir değneğin, bir çubuğun bir yere ahenkli bir şekilde vurulması bile bu hükme dâhildir ve haramdır”.

Nadide Sultan’ın konserinde erkek saz heyetini perdeleyen, “Vardar Ovası” türküsünü yasaklayan, Duman grubunun solistiyle aynı otelde konaklamak istemeyen zihniyetten de bunlar beklenir.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

sadrettin acaroğlu
15 Ağustos 2013 22:02

Atalarımız demişki müzik ruhun gıddasıdır demiş.Müzik harramsa bülbülün nağmesi ne oluyo??Bide şunu diyim meselağ bi kaval sen üflemmeden sağdece rüzgarlan ses ediyosa o sesi diylenmek vede haz almak harammı??O haram deyilse kaval üflemek niye haram oluyoki??

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI