Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

17 Ağustos 2013

CHP yönetiminde ziyaret kuşkusu...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak'a yapacağı ziyarete davet edilen gazeteciler, pasaportlarını ya da pasaportlarının fotokopilerini çarşamba günü genel merkeze teslim etmek zorundaydı. Pasaportumla ilgili bürokratik bir sorun çıktığı için Ankara'ya gitmek zorunda kaldım. Bu vesileyle, hem uzun süredir gitmediğim genel merkeze uğradım, hem de genel merkezdeki yöneticilerle görüşme fırsatı buldum. Tabii bir de aday adaylığı başvurusu yapan CHP'lilerle...

Aday adaylarının beklentileri ve genel merkez yöneticilerinin düşüncelerini aktarmadan önce, Irak ziyaretine ilişkin ''son bilgi''yi paylaşmak istiyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin daveti üzerine 20 Ağustos tarihinde Bağdat'a gidecek. Yapılan ilk planlamaya göre, ziyaret dört gün sürecekti. Bu dört günlük süre içinde, Maliki'nin yanı sıra Irak'ın önde gelen isimleriyle de görüşmeler yapılacaktı.

Kılıçdaroğlu'nu Irak'a davet eden Maliki, heyette işadamlarının olmasını özellikle talep etmiş... Maliki, Irak'a yatırım yapmayı düşünen Türk işadamlarıyla tanışmak istediklerini dile getirmiş.

Bunun üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Irak'ta yatırım yapmayı planlayan işadamlarıyla görüşerek ziyaretin altyapısını hazırladı. Faruk Loğoğlu ise ziyarette verilecek olan diplomatik mesajlar üzerine çalışma yaptı. Gürsel Tekin de ziyaretin medya ayağını organize etti. Irak'a götürülecek işadamı ve gazetecilerin listesi Kılıçdaroğlu'nun onayından geçtikten sonra çalışmalar hızlandırıldı.

Ancak; Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen önce sözlü, ardından ise yazılı uyarı CHP heyetinin ziyarete ilişkin çalışmaları gözden geçirmesine sebep oldu. Çünkü; Türk Dışişleri Bakanlığı CHP'ye "Gideceğiniz bölgelerde güvenlik sorunu var. Büyükelçiliğimizin heyetinizde yer alacak kişileri koruma olanağı yok'' mesajını iletti.

CHP yönetimi, Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı/sözlü uyarısı üzerine yeni bir karar almak zorunda kaldı. Kesin olmamakla birlikte, ziyaretin dört günden bir güne indirilmesi, heyete ise 30 gazeteci yerine sadece haber ajanslarının temsilcilerinin -beş kişi- dahil edilmesi kararlaştırıldı. Böylece, 50 kişilik heyetin sayısı da 10'a düşürüldü. Ziyaretin kapsamı da Maliki'yle sınırlandırıldı.

Doğrusu CHP heyeti bu kararı verirken hayli zorlandı. Zira; Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısı, CHP yönetiminde kuşku yarattı. Bu kuşku açıkça dile getirilmese de "AKP iktidarı, Ortadoğu ülkeleriyle irtibat kurmamızı ve bölgeye açılmamızı istemiyor'' görüşü öne çıktı. Ancak buna rağmen, ''uyarı'' yazılı olarak da iletildiği için planlama yeniden yapıldı. Bu satırlar kaleme alınırken, heyetin on kişiye düşürülmesi ve ziyaretin bir günle sınırlandırılması neredeyse kesinleşmişti.

CHP yönetiminin Irak'a yapacağı ziyaret kuşkusuz ki önemli bir adım... Zira; AKP'nin bölgede prestijinin yerlerde süründüğü ve artık hiçbir inandırıcılığının kalmadığı bir dönemde, yüzü Batı'ya dönük CHP'nin bölgeye işadamlarıyla birlikte gitmesi hem içte hem de dış dünyada ilgiyle izlenecekti. Zaten, aralarında uluslarası ajansların da olduğu yaklaşık seksen dört gazetecinin ziyarette yer almayı talep etmesi bunun en önemli göstergelerinden biriydi.

Ancak, Türk Dışişleri Bakanlığı, ziyaretin yaratacağı etkiyi daha baştan tırpanladı! Peş peşe yapılan uyarılar sonucu ziyaretin kapsamı daraltıldı, vereceği mesajların yaratacağı etki azaltıldı.

Ziyaretin içeriği değişmiş olsa bile, bu CHP açısından yine de önemli bir adım... Zira CHP, Türk işadamlarının yeni gözdesi haline gelen Irak'la kuracağı ilişkiler sonucu, sermayenin bir kısmının ilgi odağı haline gelebilir. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın uçağının Bağdat'a indirilmediği hatırlandığında, CHP'nin bölgede yeni bir köprü vazifesi rolünü üstlenebileceği yorumları da yapılabilir. Zaten, iktidar olmanın yolu biraz da buralardan geçiyor. İşadamları, sermaye sahipleri ve yatırımcılar sizde ''ışık'' gördüğü taktirde partinize ilgi göstermeye başlar. Bu ilgi, büyük halkalara dönüşünce iktidarın da yolu açılır.

Bu bağlamda, CHP'nin önümüzdeki dönemde Irak, ilişkiler ve iç siyaset normalleştiğinde Suriye, Mısır ve Libya'yla kuracağı temaslar da Anadolu sermayesinin ilgisinin CHP'ye yönelmesini sağlayacaktır. AKP'nin Ortadoğu'da artık hiçbir albenisinin kalmadığı görülmektedir. Mısır'da Katar - ABD ve Suudi Arabistan eliyle ''Ilımlı - Uyumlu İslam Projesi'''ne son verilmiştir. Bölge yeniden ''laik eksenli'' bir modele doğru yol alacaktır. Laikliği kesinlikle yok saymayan ve ''Modern İslam'' adı verilen bu yeni konsepte en kolay uyum sağlayacak parti ise CHP'dir.

İşte bu yüzden AKP iktidarı CHP'nin önce Irak'a, ardından ise Mısır, Tunus, Libya ve Suriye'ye gitmesinden endişe duyuyor. Bu yüzden, AKP yetkilileri "Irak'a gidip bizi şikayet edecekler'' diye çocukça yorumlar yapıyor. AKP iktidarı, CHP'nin yerinden bile oynamamasını istiyor.

Sanırız CHP de bu stratejinin farkında ki; rota Irak'tan sonra bu kez ABD'ye çevriliyor.

Gerçek Gündem.com'un eski Yazarı, CHP'nin Amerika Temsilcisi Yurter Özcan'ın verdiği bilgiye göre, Kılıçdaroğlu ve kurmayları sonbaharda ABD'ye gidiyor. Kılıçdaroğlu'nun ABD'deki ilk adresi Washington olacak. Bu aynı zamanda, Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçilmesinin ardından yapacağı ilk ABD ziyareti olma özelliğini de taşıyacak. Kılıçdaroğlu, ABD turuna Washington'da bulunan CHP'nin Amerika Temsilciliği'ni ziyaretle başlayacak. Ardından ise resmi temaslar gerçekleşecek.

Herkes bilir ki; bu tür etkinlikler, hem seçmen hem de sermaye kesimlerinde ziyareti gerçekleştiren partilere yönelik ilginin artmasına sebep olur. CHP dünyaya yeniden açılırken, vereceği mesajlarla ''iktidar alternatifi'' olduğu algısını da güçlendirebilir. Yerel seçim öncesi yapılacak olan bu ziyaretler, CHP'nin elini rahatlatacaktır. Yeter ki; görüşmeler sonrası topluma güçlü mesajlar verilebilsin...

NOT: Yazının girişinde CHP'li aday adayları ve genel merkez yöneticilerinin yerel seçime ilişkin görüşlerini de aktaracağımı söylemiştim. Ancak yazı biraz uzadı... Bu görüşleri sonraki yazılarımıza bırakalım...

www.twitter.com/barisyarkadas

İŞTE DIŞİŞLERİ'NİN CHP'YE GÖNDERDİĞİ UYARI MESAJI


Kaynak: Hürriyet Gazetesi - Zeynep Gürcanlı
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Mehmet
21 Ağustos 2013 11:41

Erdem AKEL
21 Ağustos 2013 11:04

"ABD ziyaretinde CHP yonetiminin onemli bilgilerle geri donecegini dusunuyorum."

------------

Evet, bilgi önemlidir. Önemli bilgi daha da önemlidir. Sorunu kavramışsın, değerli dost! Kutluyorum.

Erdem AKEL
21 Ağustos 2013 11:04

Degerli Dostlar
Ben CHP Yonetiminin Suriye ve Misir konusundaki tutumu İrak ve ardindan ABD ziyareti
ABD nin AKP den uzaklasmakta oldugunun yerine CHP yi ikame edeceginin gostergesi oldugunu dusunuyorum
CHP Yonetiminin ABD ziyaretinde CHP yonetiminin onemli bilgilerle geri donecegini dusunuyorum

oztrk1
20 Ağustos 2013 21:58

erdem akel ...sen gerçekten pensilvanyadan yazıyorsun galiba şarabi eşkıyanı dediği gibi eskiden pek dikkat etmezdim hep basma kalıp yazdığını anladım yeni yeni

Yücel Yeşilceli
20 Ağustos 2013 20:48

Değerli GG okuyucuları,
Barış Yarkadaş'ın yukarıdaki yazısından da anlaşılacağı üzere;YCHP'nin ve GG'in yeni konsepti "Modern İslam".
Bu nedenle,"Modern İslam" a göre yazılmış yazılara ve yorumlara öncelik veriliyor.Fındık kabuğunu doldurmayan,içerikden yoksun yazılar,yorumlar uzunluğuna-kısalığına bakılmaksızın yayınlanıyor!.. Sol ve bağımsızlık yanlısı yazılar konjonktür gereği çöpe atılıyor. Yarkadaş'ın yazısı yayımlandığında, değerli Çalıkuşu ve benim dışımda kimsnin tepki göstermediğini anımsatırım.Sonuç olarak;ya bu duruma alışacağız şikayetçi olmayacağız,ya da 10.köylerde seslerimizi duyurmaya çalışacağız.

Yusuf Günal
20 Ağustos 2013 17:11

İÇERİKLE İLGİLİ YAZILANLAR YAYINLANMIYOR, HALA KLAVYE VS. GİBİ ŞEYLER YER ALIYOR BURADA:
HAYRET BİŞEY.
GG!!!!

Tüm Yorumlar (42)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI