Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

21 Ağustos 2013

Endazesi bozuk vicdanlar…

Çocukluğumda oturduğumuz mahallede bir Hasan Amcamız vardı. Kuralcı, otoriter hatta despot denecek bir aile reisiydi. Eşi Ayla Teyze onun baskısından ve şiddetinden bunalmış ve artık iyice sesi çıkmaz olmuştu. 2 Çocuğu vardı Hasan Amca’nın… Biri babasına duyduğu korkudan sinmiş ve sözünden çıkmaz olmuştu. Diğeri ise babasının şiddetine tahammül edemiyordu. Zaman zaman isyan ediyor ve her seferinde bu isyanı dayakla son buluyordu… Hasan Amca’nın evinde gözyaşı ve şiddet eksik olmazken komşu çocuklarına gösterdiği merhamet ve sevgi hepimizi şaşırtıyordu.

Öyle ya içinde sevgi barındıran bir insan kendi çocuklarına karşı nasıl şiddet kullanabilirdi? Kendi evinde huzuru, adaleti, sevgiyi, hoşgörüyü bir türlü sağlayamazken komşunun çocuklarına karşı duyduğu sevgi ne kadar inandırıcı olabilirdi?

Ne kadar?

Son günlerde yaşadıklarımız bana Hasan Amca’nın kendi içinde çelişkilerle dolu hikayesini hatırlattı. Kendi ülkesinde gençler, sadece özgürlük ve demokrasi istediği için sokak ortasında döve döve öldürülürken sesi çıkmayanların, Mısır için gözyaşları dökmesinin nasıl bir çelişki olduğunu düşündüm. Bu yüreklerde merhamet vardı da bunu kendi evlatlarından neden esirgemişlerdi? Neden?

Bazı ruh hallerini çözmek mümkün değil… Mısır ve Gezi üzerine yazılan yazıların çoğunda acıları kıyaslamayın diyorlar… Her nerede insanlık suçu işleniyorsa karşısında durun diyorlar… Öldürülen insanları siyasete alet etmeyin diyorlar… Katliamın her türlüsüne karşı durun diyorlar… Başkalarının acısını kendi acınız bilin diyorlar…

Evet aslında bu söylenenlerin hepsi doğrudur. Kendimizi, Türkiye’de tüm yaşananlardan soyutlarsak bu cümlelere itiraz etmemiz mümkün değil. Amma velakin durum o kadar basit değil. Henüz Uludere katliamının düğümü çözülmemişken, Abdocan’ın nasıl öldüğü bilinmezken, Ali İsmail’in failleri ortada yokken ve Gezi eylemlerinde hayatını kaybetmiş gençler için hükümet yetkililerinden en azından bir taziye mesajı gelmemişken yüreğimizdeki adalet terazisini dengede tutmak o kadar kolay değil…

Hükümetin kendi halkından esirgediği sevgiyi ve hoşgörüyü, Mısır için cansiperane göstermesi de kimse kusura bakmasın ama anlaşılır iş değil. 1 Haziran’dan beri süregelen eylemler boyunca yüzünü hiç göremediğimiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Mısır’da yaşanan darbe üzerine İstanbul’da bir meydana “Rabia” adını vereceklerini açıklaması ise bu basiretsiz yönetim anlayışının tuzu biberi oldu.

Sayın Topbaş kusura bakmasın… Antakya halkı yitirdikleri evlatlarını anmak için sokağa çıktığında hala şiddete uğrarken iktidar yetkililerinin endazesi bozulmuş vicdanlarının sesini dinleyemeyeceğiz. Sayın Topbaş, Mısır için gösterdiği hassasiyetin binde birini yönettiği İstanbul’un göbeğinde olup bitenlere göstermediği için şimdi söylediklerinin hiçbir hükmü yoktur.

Ve ezcümle; Meydanlar halkındır. Ve halk kendi meydanlarına hangi ismi vereceğini önümüzdeki seçimlerde söyleyecektir. Kimsenin şüphesi olmasın…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

MNG
1 Eylül 2013 12:10

Küçük bir katkı da ben bulunayım.

Bir şeyin bozukluğundan bahsetmek için onun var olması gerekir.Muhtemelen özelleştirme kapsamında vicdanı da sattıkları için yok hükmündedir.

Şarabi Eşkiya
31 Ağustos 2013 02:11

Tayyip'in işi artık sadrettin acaroğlu ve ercqn turanoglu gibi gri-zekalı yorumculara kaldıysa bu iş çoktan bitmiş demektir..! Güle güle Tayyip. Boynunda Yahudi Şeref Madalyası asılı halde İsrail'e kaçarken yanında kefeninin cebini götürmeyi de unutma emi?

sadrettin acaroğlu
28 Ağustos 2013 16:09

Sen istiyonrki herkez her acıklı şeye ağlasın.Böğle bi şey olabilrmi??En büyük ızdıraplar hep içe atılır vede belli olmas.Yağni Tayyip beyin kalbinden neler geçtiğni kimse bilemes.Fakat çok hisli birisi olduğu herkezin mağlumu

Sudan Nesim
28 Ağustos 2013 00:19

Şimdi mesela bu hükümet sandıkta kaybetti diyelim; Gelen başbakan bu hükümetin yasalarını da kullanarak her şeyi darmadağın etti.Hop sil baştan,o da tutturdu anayasa tarih falan... Yine mi sandık beklenecek 3 yıl falan varsa seçimlere ne olacak."Büyük ve köklü devletler anayasa değiştirmez.

ercqn turanoglu
26 Ağustos 2013 03:35

Ozgurluk ve demokrasi icin mi ? Cok komik ha gi ozgurlukden ahsedihorsunuz cemo,rasi icin mi yakiyorlar gikiyorlar harac kesihorlar tas atip mo,oyofla dukkwnlafin icone atiyorlar atesyakip inswnlarinuzerineatiyorlar hatta ve hatta sivil oyobuse mo.oyof atip yakiyorlar beziden sonra e yanihani agavlar icindi ne zamanfan beri kzvurluk oldu olay SANDIGA GEL SANDIGA SIAYSET HFETFI!IR URET PROJE UFETFELSEFE YAPMASINLAR protestoedecekse eder an.agir gecer halk kararverir mucellqninhalanlarini cokduydum ben yeter soz halki dir artik

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI