Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

22 Ağustos 2013

Aleviler ve CHP adayları

CEMİL EKŞİ
CHP ORHANLI BELEDİYESİ ESKİ BAŞKANI


Son zamanlarda partimizde bazı insanlar kendi gelecek kaygılarıyla hiç de hoş olmayan söylemlerde bulunuyorlar. Denilen şu ki; “Belediye Başkan Aday Adayları hep Alevi vatandaşlarından oluşuyormuş, hatta bundan dolayı hiçbir seçmen Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermezmiş”. Bu ve buna benzer gerçek dışı, Sosyal Demokrat bir partide kullanılmaması gereken söylemleri son derece yanlış buluyorum.

Alevi vatandaşlarımızın çok büyük bölümü yıllardır Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verdiği gibi emek de veriyor, desteğini esirgemiyor. Partiyi sahiplendikleri, parti için gecelerini gündüzlerine katmadan çalıştıkları kamuoyu tarafından da yakından bilinmektedir. Kimse bunları göz ardı etmemelidir.

Her partilinin olduğu gibi adaylık Alevi vatandaşlarımızın da hakkıdır. Ayrıca Sayın Genel Başkan’ın Tuncelili oluşu Alevi vatandaşlarımızın bir hak gaspına engel teşkil etmemelidir. Sayın Genel Başkan bugün var doğru, ama yarın olmaya da bilir. Fakat partiye gönül vermiş, destek vermiş Alevi vatandaşlarımızın partiye destekleri devam edecek. Burada asıl husus şu; Önemli olan nereli olduğumuz, kökenimizin nere olduğu ya da neye inandığımız değil, hangi çatı altında buluştuğumuz.

Bu nedenle adaylık meselesi Sayın Genel Başkan’a bağlanmamalıdır. Eğer partide emeği varsa, örgüt istiyorsa, halkta karşılık buluyorsa Alevi vatandaşımız da aday olmalıdır, aday olabilmelidir. Demokratik bir toplum düzeninin gereklerinden bahsedebiliyorsak eğer, bu tarz konulara hoşgörüyle yaklaşmalıyız.

Ancak son zamanlarda bazı bölge Milletvekilleri, kendi işlerini bırakıp aday adaylarını çağırıp “Bu Genel Başkan’ın adayı”, “Şu Genel Başkan Yardımcısı’nın adayı”, “O İl Başkanı’nın adayı” deyip parti içerisinde huzursuzluk yaratıyorlar. Bu kişilerin Partiyi bu duruma düşürmeye hakları yoktur. Aday olan her arkadaş, hem Genel Başkan’ın, hem örgütün, hem de partimizin adayıdır.

Hak etmeden, emek vermeden, milletvekili olmak ilçe başkanlarının hakkı iken, onların yerine milletvekili olanlar…Öncelikle 36 ilde milletvekilimiz yok, o bölgelerde partimiz için çalışın da partimize, örgüte olan vefa borcunuzu ödeyin.

CHP İstanbul il ve ilçe emektarları kendi Belediye Başkanı’nı da Meclis Üyesi’ni de seçecek bilgiye, donanıma sahiptir. Elbette ki tabanın bu tercihi, partimizin yetkili organları Parti Meclisi, Merkez Yürütme Kurulu Ve Sayın Genel Başkan’ın onayı ile olacaktır.”
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Tahsin çiftçi
25 Ağustos 2013 09:40

Medeni ülkelerde kimse kimsenin diniyle ırkıyla uğraşmaz.Bizim gibi bir türlü gelişememekte olan ülkelerde olur böyle şeyler.Ama akp Kemal Kılıçdaroğlunun alevi oluşunu antipropaganda malzemesi olarak kullanıyor. Kırsal bölgelerde kılıçdaroğluna sempati duyan insanları etkiliyor bu antipropaganda .Buna yaptığım sohbetlerde bizzat tanık oldum.Bence bu gerçeği ciddiye almalı ve chp genel başkanlığı için başka isim düşünülmeli.

muzafferersoy
25 Ağustos 2013 08:44

Aleviler 40 yıldır birilerinin hegemonyası olarak oy veriyor. Bu gün efendim CHP nin emekçileriymiş! Bunlar çok emek verdiyse bu partinin 40 yıldır ki hali ne, yok bu parti bunların yüzünden bu hale geldiyse bunları CHP de kim tutuyor. Kişilerden vaz geçelim bu sitelere canıyanmış insanlara yazı yazdırmayın, İstanbul İl başkanına sorun, Genel merkeze sorun vatandaşın şikayetini. Aleviler kimsenin üzerinde halay çekilen toprak baca değildir, Aleviler birilerinin ibadet için yere serdikleri seccade değildir 1989 yılından berli kimler, kimlerle halay çekiyor Ataşehir belediye bana ne irkef milletsiniz dedi bu söz onaylı ve 2000 Yıllarda Hürriyette Fatih Altaylının yazılarını okuyun "KÖYLÜ GAZI VERİNCE" ve "BILDIRCIN KEBABI YEMENİN ACI ACI ÇIKARMASI. Bizler hala onların elindeyiz Aleviler kart vizitcilerden uzak dursun.

ŞABAN
24 Ağustos 2013 17:18

Yazarın dediği gibi, "Alevi vatandaşlarımızın çok büyük bölümü yıllardır CHP'ye oy verdiği gibi emek de veriyor, desteğini esirgemiyor." Bu, yadsınamaz bir gerçek. Peki, bu kişiler partide yurttaş olarak mı, Alevi olarak mı varlar? Bu sorunun yanıtı, ortada bir sorun olup olmadığını gösterir... CHP'nin, Alevilik bilincinden çok yurttaşlık bilinci olan kişilere gereksinimi var... Bu bakımdan, bence, "Alevi yurttaşlar (vatandaşlar)" sözü, yurttaşlık bilincinde bir sakatılığı gösterir... Ben CHP'de böyle genel bir sakatlık olduğunu düşünmüyorum.

Muzaffer İnanan
24 Ağustos 2013 16:25

"Aday olan her arkadaş, hem Genel Başkan’ın, hem örgütün, hem de partimizin adayıdır".

Kemal Sunal bir filmde inşaat işçiliği için beklediği amele pazarında her işçiyi götürenin arkasından ya ben ya ben ya ben diyor ya. işte genel başkanın örgütün partinin adayı var ama halk ya benim adayım diyor.Olur yapabilirsiniz sonuçta parti sizin. Ama halkın adayı olmazsa sizin seçimlerde diyeceğiniz laf daa ya ben a ben olur.Ne yazık ki bundan da gene halk zarar görüyor.

hayri yaman
23 Ağustos 2013 20:09

Ömer bey izmirde kaç Alevi vekil var?

Tüm Yorumlar (11)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI